Törökország közepén egy különleges földalatti város található, ahol 20 000 ember is élhetne, akár hónapokig is.
Az eredetileg Elengubu nevet viselő város, az ókori Derinkuyu több mint 85 méterrel a földfelszín alatt húzódik Törökországban, mely 18 szinten terül el, a különböző szinteket alagutak hálózata köti össze – így ez a világ legnagyobb és legkiterjedtebb földalatti városa.
Derinkuyu felett évezredeken át más és más népek rendelkeztek, a frígektől, egy ősi indoeurópai nyelvű néptől kezdve, a perzsákon át a bizánci korszak keresztényeiig. Az 1920-as években kappadokiai görögök éltek itt, akik a görög-török háborúk utáni lakosságcsere után elhagyták, és Görögországba mentek.
A földalatti városban számos barlangszerű helyiség található, amelyek hosszú kilométereken keresztül húzódnak egymás után. A régészek úgy vélik, hogy a régióban több mint 200 kisebb, különálló földalatti város létezhetett, amelyek így, vagy úgy kapcsolódhatnak Derinkuyu alagútjaihoz, hatalmas földalatti hálózatot létre hozva.
Az évtizedekig rejtőzködő várost akkor fedezték fel, amikor 1963-ban egy férfi ledöntött egy falat az otthonában, és egy alagutat talált alatta. Ez az alagút – amely újabb alagutakhoz vezetett, amelyek végül csarnokok és kamrák sokaságát kötötte össze – volt az egész város felfedezésének kezdete.
A turisták most 60 török líráért (685 Ft) belekóstolhatnak a föld alatti életbe. Érdemes azonban szem előtt tartani, hogy ez a kaland a bevállalósabbaknak való – az alagutak keskenyek és viszonylag alacsony mennyezetűek, ami azt jelenti, hogy a látogatóknak görnyedve kell áthaladniuk rajtuk. Az alagutakban nagy, kerek sziklákból készült „ajtók" is találhatók, amelyek csak belülről mozgathatók. Egy kis lyuk is van rajtuk, amely a betolakodók ellen szolgált: ezen keresztül tudták lándzsáikkal távol tartani az ellenséget.
Nem csak emberek éltek a földalatti alagutakban – az állatokat azonban a felszín közelében tartották, hogy csökkentsék a szagot és az általuk termelt mérgező gázokat. A város belső magját a lakóhelyiségek, az iskolák és a közös használatú terek alkották. Lenyűgöző módon még egy komplex szellőzőrendszer is helyet kapott benne, amely lehetővé tette, hogy a lakók akár hónapokig is a föld alatti városban maradhassanak tiszta levegővel és vízzel ellátva. 1985-ben a város felkerült az UNESCO Világörökség listájára.
A város Kappadókia régióban található, mintegy 40 kilométerre Nevşehirtől. További felfedezésre váró úti célok a közelben: a Vörös-völgy, ahol túralehetőségek várnak, vagy a Zelve Szabadtéri Múzeum, egy festői szabadtéri skanzen kanyargós ösvényekkel, amelyek barlanglakásokhoz vezetnek. Óriási sláger a hőlégballonozás is, mely elképesztő panorámát kínál Kappadókia holdbéli tájára.
Ha a valóságban nem is mernél a föld alá szállni, nézd meg filmen a különleges várost:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.