Míg az épületen belül szaporodó gombát általában rossz dolognak tekintik, ez az egyedülálló organizmus valójában hasznosnak bizonyul a természetben. A csernobili atomreaktorban például kifejlődött egy faj, amely a halálos sugárzásból táplálkozik. De nem ez a faj az egyetlen a környéken, amely mutálódott és alkalmazkodik a különleges körülményekhez.
A gomba bárhol képes elszaporodni, és bár a lakásunkban nem örülünk a jelenlétüknek, a természetben nagyon hasznosak. Az, hogy bárhol képesek megjelenni, nem túlzás, ugyanis a csernobili atomreaktor falán megjelent egy mutáns gombafaj, amely a halálos sugárzással táplálkozik, sőt el is nyeli.
Cladosporium sphaerospermum nevű fekete gombát találtak a csernobili hírhedt 4-es számú reaktor falán, ahol a Föld egyik legveszélyesebb objektuma található. A reaktor 1986-os felrobbantásakor egy teljes város, Pripjaty evakuálásra kényszerült, és a mai napig tilos az embereknek a csernobili tilalmi zónában élni.
Közvetlenül a közel 40 évvel ezelőtti robbanás után a sugárzás szintje elérte a 20 000 röntgent óránként. Összehasonlításképpen mindössze 50-100 röntgen elegendő ahhoz, hogy egy személyben sugárbetegséget okozzon, miközben körülbelül 500 röntgensugárnak való kitettség öt órán keresztül elegendő a halálhoz.
Az évek során a radioaktív sugárzás szintje jelentősen csökkent, de még mindig veszélyes ott tartózkodni. A radioaktív sugárzás csökkenésének oka nagyrészt a légkörben szétszóródó, és az évek során fokozatosan lebomló sugárzó anyagnak köszönhető, de a Cladosporium sphaerospermum és más „radiotróf gombákként" ismert gombák is közrejátszhattak ebben – írja a Metro Online. A szóban forgó gombákat először az 1990-es években fedezték fel, és az anyagcsere-folyamataihoz használja fel a sugárzást, vagyis minél több sugárzást nyel el, annál jobban nő.
A tudósok ezért azt is remélik, hogy az ilyen gombák segíthetnek megvédeni a mélyűri küldetéseken résztvevő űrhajósokat a kozmikus sugárzástól. A kutatók korábban a Csernobilból vett radioaktív gombamintákat küldtek a Nemzetközi Űrállomásra.
A minták 30 napos megfigyelése után azt találták, hogy két százalékkal csökkenti a sugárzást egy nem radioaktív mintához képest.
A Cladosporium sphaerospermumról és annak számos előnyéről áradozva Nils JH Averesch, aki egy tanulmány társszerzője volt a híres gombáról, még 2020-ban azt mondta a SyFy-nek: „A C. sphaerospermum felülmúlja a többi szervezetet ezen a nem természetes élőhelyen a sugárzás közepette az ellenállása miatt.
„Van arra is utaló jel, hogy a gomba képes felhasználni a nagy energiájú ionizáló és nem ionizáló sugárzás bizonyos formáit anyagcsere-támogató funkcióként, ami hatékonyan lehetővé teszi a normálisnál gyorsabb növekedést. Valószínűleg ez vezetett oda, hogy a gomba benépesíti a radioaktív helyeket."
Mi is beszámoltunk róla, hogy mióta elhagyatott, Csernobil erdeiben virágzik az élet. Viszont néhány állatfaj mutáción esett át, hogy életben maradhasson az atomkatasztrófa sújtotta területen.
A jelenleg Csernobilban kóborló farkasok állítólag napi 11,28 milligramm sugárzásnak vannak kitéve életük során, ami több mint hatszorosa a törvényes emberi biztonsági határértéknek.
Bár nem teljesen világos, hogy a farkasok miért és hogyan tudtak boldogulni a sugárzással terhelt környezetben, úgy vélik, hogy akklimatizálódtak, mivel immunrendszerük másnak tűnt, mint a normál farkasoké – hasonlóan a sugárkezelésen áteső rákos betegekéhez. A tudósok által gyűjtött minták kulcsfontosságúak lehetnek annak vizsgálatában, hogy az emberekben előforduló génmutációk hogyan növelhetik a rák túlélési esélyeit – átfordítva a forgatókönyvet számos ismert génmutációról, például a BRCA-ról, amelyek rákot okoznak
Egy másik tanulmány szerint a csernobili tilalmi zónában élő levelibékák sokkal sötétebbek, mint a kint élők. Ez a különleges alkalmazkodás csökkenthette a sugárzás negatív hatásait azáltal, hogy a sötétebb színű békákat magasabb melaninszinttel látta el.
Az alábbi megdöbbentő dokumentumfilm a csernobili tilalmi zónában élő állatvilágot mutatja be: