A csernobili nukleáris atomkatasztrófa sújtotta övezetben egy élőlény sugárzással táplálkozik

Mars
PUBLIKÁLÁS: 2024. december 18. 11:30
Elképesztő felfedezést tettek a tudósok! A csernobili nukleáris atomkatasztrófa sújtotta övezetben egy élőlény sugárzással táplálkozik, amely a legtöbb életforma számára halálos lenne.
A csernobili nukleáris baleset a világon az egyik legpusztítóbb atomkatasztrófa volt, de van olyan élőlény, amely hasznos húz a sugárzásból - illusztráció Forrás: Shutterstock/ Anelo

A csernobili nukleáris atomkatasztrófa sújtotta övezetben egy élőlény sugárzással táplálkozik

1986. április 26-án a hajnali órákban a történelem egyik legpusztítóbb nukleáris atomkatasztrófája sújtotta az ukrajnai pripjatyi csernobili atomerőművet. A csernobili 4-es reaktor kritikus olvadáson ment keresztül, ami számos robbanást, tomboló tüzet és a sugárzás katasztrofális elterjedését eredményezte a környező területeken. Több tucat ember halt meg a csernobili katasztrófa közvetlen utóhatásaiban, később több ezren haltak meg a sugárzással összefüggő okok miatt a következő években.

Az atomkatasztrófa több mint négy évtizeddel ezelőtt történt, de az erőművet körülvevő 20 mérföldes körzet – az úgynevezett tilalmi zóna – továbbra is az egyik legszennyezettebb hely a Földön, és a károsodás miatt körülbelül 20 000 évig nem lesz lakható a sugárzás hatásai miatt.
Bár a nukleáris sugárzás káros lenne a legtöbb életforma számára, a helyszínen talált fekete gomba alkalmazkodott ahhoz, hogy „táplálkozzon" belőle.

Sugárevő gomba: hogyan működik?

A Cladosporium sphaerospermum egy rendkívül ellenálló fekete gombafaj, amelyet a katasztrófa óta megfigyeltek a csernobili 4-es reaktor falain.

A tudósok azt találták, hogy a gomba mutálódott, hogy a nukleáris sugárzást használja fel energiaforrásként, hasonlóan ahhoz, ahogy a növények a Napból nyernek energiát.

Sugárfaló erejét a melaninból nyeri, ez a pigment adja az emberek bőrének színét, és védőpajzsként működik a káros UV-sugarak ellen.

Scott Travers, a Rutgers Egyetem evolúcióbiológusa szerint a gomba azonban „többet tesz, mint pajzsot növesztett: ez elősegíti az energiatermelést". Ezt a folyamatot, amelyben a melanin elnyeli a sugárzást és kémiai energiává alakítja, radioszintézisnek nevezik.

A gomba kulcsa lehet a jobb űrutazásnak

A tudósok most azt remélik, hogy hasznosítani tudják ezt a folyamatot olyan sugárzási pajzsok létrehozására, amelyek megvédhetik az űrhajósokat a mélyűri küldetések során.

Az űrben uralkodó zord radioaktív viszonyok komoly akadályt jelentenek a hosszú távú küldetések során, mivel az űrhajósok a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) mindössze egy hét alatt a Földön egy évnek megfelelő expozíciónak vannak kitéve.

Az űrutazást is megkönnyítheti ez a gombafaj, űrhajós még nem járt a Mars felszínén, csak a Perseverance marsjáró Forrás: AFP/Handout

Ember a Marson

Az Európai Űrügynökség (ESA) szerint pedig egy Mars-küldetésben lévő űrhajós akár 700-szor nagyobb sugárzásnak lehet kitéve, mint bolygónkon.

Az ISS fedélzetén tartózkodó kutatók a cladosporium sphaerospermum azon képességét vizsgálták, hogyan csökkenti a káros sugárzás hatását a Mars felszínéhez hasonló környezetben.
Azt találták, hogy a gomba blokkolja és elnyeli a térsugárzás 84 százalékát. A gomba 26 napos időszak alatt is jelentős növekedést mutatott, ami arra utal, hogy radioszintézis-képessége kiterjedhet az űrkörnyezetekre is – írja az Unilad.

Ha többet szeretnél megtudni a Csernobilban történt atomkatasztrófa okairól, nézd meg az alábbi dokumentumfilmet:

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.