Ilyen halálos veszedelmeket szabadíthatnak ránk az ókori egyiptomi múmiák

ókori Egyiptom
PUBLIKÁLÁS: 2024. november 07. 18:30
Az ókori egyiptomiak számára nem voltak idegenek a betegségek, a kutatások kimutatták, hogy számos fertőző betegségtől szenvedtek, köztük volt a himlő, a tuberkulózis és a lepra. Ezek a halálos veszedelmek a múmiákban is kimutathatók.
Sokan tartanak attól, hogy halálos veszedelmeket szabadíthatnak ránk az ókori egyiptomi múmiák - illusztráció Forrás: AFP/Senya Nikolskaya

Halálos veszedelmeket szabadíthatnak ránk az ókori egyiptomi múmiák?

Például V. Ramszesz, az ókori Egyiptom 20. dinasztiájának negyedik fáraója himlőt kapott, amiről árulkodó himlőhegek tanúskodnak a múmia testén.

Annak ellenére, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 1980-ban hivatalosan világszerte felszámoltnak nyilvánította a himlőt, lehetséges, hogy több ezer évvel később az újonnan feltárt múmiák kiszabadíthatják a himlőt vagy bármilyen más betegséget a testükből?

Piers Mitchell, a Cambridge-i Egyetem Ősi Paraziták Laboratóriumának igazgatója és a Régészeti Tanszék vezető kutatója szerint ez rendkívül valószínűtlen.

Például a himlővírusok, csak egy élő gazdaszervezet sejtjeiben képesek szaporodni, a National Library of Medicine Nemzeti Biotechnológiai Információs Központja, a National Institutes of Health (NIH) szerint. Az NIH szerint a tuberkulózist és leprát okozó baktériumoknak is élő gazdaszervezetekre van szükségük a túléléshez.

Az ókori egyiptomiakat lepra, tuberkulózis és himlő is kínozta - illusztráció Forrás: Chicago Field Museum

Így terjed a lepra és a tuberkulózis

Az NIH szerint azonban a himlő érintéssel terjed emberről emberre, míg a tuberkulózis és a lepra általában az orrból és a szájból származó cseppecskék útján terjed, jellemzően tüsszögéssel vagy köhögéssel.

A lepra esetében hosszan tartó expozíció szükséges valakivel ahhoz, hogy a betegség terjedjen. Ennek az az oka, hogy a betegséget okozó két baktériumfaj, az úgynevezett Mycobacterium leprae és a Mycobacterium lepromatosis, a Centers for Disease Control and Prevention szerint lassan szaporodik.

A DNS az élet kulcsa

Egy másik tényező, amely csökkenti annak valószínűségét, hogy valaki egy múmiától elkapjon egy betegséget, a DNS idővel történő lebomlása.

„Az elemzéssel megállapítható, hogy ezeknek a parazitáknak az összes DNS-bitje meglehetősen rövid" - mondta Mitchell. „Ahelyett, hogy szép, hosszú, egészséges DNS-láncok lennének, csak körülbelül 50-100 bázispárból állnak. Mintha mindent feldaraboltak volna, és ez azért van, mert a DNS leépül és lebomlik. Nincs lehetőség arra, hogy bármi is életképes maradjon, ha a DNS szétesett."

A DNS az élet kulcsa - illusztráció Forrás: Shutterstock/vnuny

Az ellenálló bélférgek

Egyes parazita bélférgek azonban, amelyek széklettel terjednek, tovább élnek, mint más szervezetek, és nem mindegyiknek van szüksége élő gazdatestre a túléléshez. De ebben a kontextusban ők sem okoznak nagy gondot.

– mondta Mitchell. „A paraziták túlnyomó többsége elpusztul, amikor a gazda meghal, mert nincs mód a túlélésre."

Még abban az esetben is, ha ezen ősi organizmusok egyike még életben volt, a maszkok, kesztyűk és más védőfelszerelések, amelyeket a kutatók viselnek, hogy megakadályozzák a múmiák elszennyeződését, megakadályozzák a kórokozók általi fertőzést vagy terjesztésüket.

Az alábbi animáció megmutatja, hogyan történt az ókori Egyiptomban a mumufikálás:

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.