Rejtélyes tárgyakat találtak az ókori egyiptomi piramisban

ókori Egyiptom
PUBLIKÁLÁS: 2024. október 29. 10:14
Rejtélyes tárgyakat találtak az ókori egyiptomi piramisban, amelyek lázban tartják a kutatókat. A gízai piramiskomplexum közül a leghíresebb, Kheopsz, a negyedik dinasztia második fáraójának sírja volt. Ez az egyik legrégebbi az ókori világ hét csodája közül, melynek nagy része érintetlen maradt, mégis egyelőre csak három tárgyat találtak benne a régészek.
Az ókori egyiptomi piramis még mindig tartogat meglepetéseket Forrás: Shutterstock/ AlexAnton

Rejtélyes tárgyakat találtak az ókori egyiptomi piramisban

Azt gondolhatnánk, hogy rengeteg ókori műtárgyat lehetne felfedezni az ókori egyiptomi piramisok belsejében, de a régészek és más történelmi szakértők még nem találtak mást, csak három titokzatos tárgyat.

Az objektumokat először 1872-ben fedezte fel a gízai nagy piramis királynői kamrájában a 19. századi brit felfedező, Waynman Dixon. A tárgyak a mai napig zavarba hozták a szakértőket – írja az Arab Amerika.

Dixon felfedezett egy kőgolyót, egy horog alakú réz tárgyat és egy fa rudat – a három műtárgyat hamarosan Dixon-ereklyékként ismerik.

Azonban nem sokkal azután, hogy a tárgyakat visszahozták Nagy-Britanniába, eltűntek.
Később 1972-ben újra előkerültek, és a British Museumnak adományozták őket, majd ismét eltűntek, és csak a horog és a golyó került elő – a fa tárgy hiányzott.

Az Aberdeeni Egyetem szerint a tárgyakat később az egyetem múzeumának adományozták, miután egy James Grant nevű férfi elhunyt – az orvos barátságot kötött Dixonnal a piramis felfedezése során – a később 1946-ban adományozta a farudat.

A gízai nagy piramisban, amely Kheopsz fáraó sírhelye, ez a két rejtélyes tárgy került elő Forrás: British Museum

A fából készült rudat azonban soha nem minősítették, és több mint 70 évig nem lehetett megtalálni, mígnem Abeer Eladany kurátori asszisztens 2019-ben átkutatta az egyetem másik gyűjteményében található tárgyakat.

Eldany tapasztalt régész volt, aki egyiptomi ásatásokon dolgozott és azonnal tudta, mi az a kis fadarab, amelyet azóta több darabra törtek.

De mit kerestek a tárgyak a piramisban?

Nos, amikor Dixon először felfedezte őket, a The Graphic című brit újság 1872 decemberében az Aberdeeni Egyetem idézete szerint arról számolt be, hogy a tárgyak valószínűleg „súlyok és mértékek, amelyeket a piramisépítők használnak. A helyzet, amelyben hagyták őket, azt mutatja, hogy ott kellett hagyniuk őket a munkálatok során, illetve az építkezés korai szakaszában" - számoltak be akkor.

Mások azonban úgy vélik, hogy a tárgyakat „szándékosan helyezték letétbe, ahogy az később az Újbirodalom idején történt, amikor a fáraók megpróbálták hangsúlyozni a múlttal való folytonosságot azzal, hogy régiségeket temettek magukkal" – mondta az Aberdeeni Egyetem Múzeumok és Különleges Gyűjtemények vezetője, Neil Curtis.

A British Museum webhelye a következőket írja : „Most Kheopsz korából származó felajánlásoknak gondolják, ezek eredeti eszközök vagy szerszámmodellek voltak. Lehet, hogy a gízai légaknában helyezték el őket, hogy az elhunyt király varázslatosan megnyithassa az átjárót, és a lelke visszatérhessen a mennybe."

Évente rengeteg turista keresi fel az ókori világ csodáit Forrás: MTI/EPA/Háled El-Fiki

Amikor Eladany felfedezte az „elveszett" cédrustöredékeket egy robottal, amely soha nem látott felvételeket készített a piramis belsejéből, kiderült, hogy a fadarabok – amelyek egy nagyobb fadarabhoz tartoznak – valójában sokkal régebbiek, mint elsőre gondolták – írja az Unilad.

Megállapították, hogy a fa „valahol a Kr.e. 3341-3094 közötti időszakból származik – mintegy 500 évvel korábban, mint a történelmi feljegyzések, amelyek a Nagy Piramist Kheopsz fáraó 2580-2560 közötti időszakára datálják".

Ez alátámasztja azt az elképzelést, hogy a Dixon-ereklyék – bármilyen felhasználási területről is legyen szó – a Nagy Piramis építésének eredetijei voltak, és nem később a kamrák felfedezői által hátrahagyott műtárgyak – magyarázza az egyetem.

Végül azonban Curtis leszögezi: „Most a tudósok dolga lesz, hogy megvitassák a használatát. Ez a felfedezés minden bizonnyal újra felkelti az érdeklődést a Dixon-ereklyék iránt, és fényt deríthetnek a nagy piramis titkaira."

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.