Újra gyorsul a Föld! Rövidebbek lesznek a napok?

Föld
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 11. 07:15
Ezek lesznek a gyorsulás következményei.

Úgy tűnik, mintha az idei nyár elszáguldana mellettünk – és nem is véletlenül. Július 9-én a Föld egy elképesztően rövid napot produkált: 1,3 ezredmásodperccel rövidebbet az átlagosnál! De a java csak most jön: a tudósok szerint július 22-én és augusztus 5-én még ennél is rövidebb napok várnak ránk, a bolygónk forgása ugyanis tovább gyorsul! 

Föld, világűr, űr
Nem csak az életünk, a Föld is gyorsul.
Fotó: rawpixel.com / NASA (Source)

Ez a hihetetlen jelenség a Hold miatt történik – pontosabban azért, mert ekkor lesz a legtávolabb a Földtől. Ilyenkor a holdár-apály hatása gyengül, így kevesebb erőlassítás éri a bolygót, ami lehetővé teszi, hogy az kicsit gyorsabban forogjon. Július 22-én 1,38 ezredmásodperccel, augusztus 5-én pedig 1,51 ezredmásodperccel lesz rövidebb a nap, mint az átlagos 86 400 másodperc. Mindez persze észrevehetetlen a mindennapokban – egy pislogás ugyanis nagyjából 100 ezredmásodpercig tart. A háttérben viszont valami különös dolog történik: a Föld forgása az utóbbi években szokatlanul gyorsul, amit már 2020-ban és 2022-ben is észleltek az atomórák.

A kutatók egyelőre csak találgatnak az okokról – egyes elméletek szerint az atmoszféra változása, mások szerint a mágneses tér gyengülése állhat a háttérben. A legvalószínűbb azonban, hogy a Föld belső magjában történt valami, ami megváltoztatta a bolygó lendületét. Dr. Leonid Zotov, a Moszkvai Állami Egyetem szakértője szerint ez az egész váratlanul történt: 

Senki sem számított erre. A gyorsulás okát nem tudjuk pontosan.

 Bár most rekordokat döntögetünk, a tudósok szerint hamarosan visszatér a lassulás – ahogy azt az évszázadok átlagos trendje mutatja, írja a Daily Mail.

A Föld ugyanis hosszú távon nem gyorsul, hanem inkább lassul: a Hold gravitációs hatása (az úgynevezett dagályfékeződés) idővel visszafogja a forgást. A jég olvadása és a felszín alatti vízmozgások szintén hozzájárulnak a forgás lassulásához. A legrövidebb napot eddig 2022. július 5-én mérték – akkor a Föld 1,66 ezredmásodperccel rövidebb idő alatt fordult meg saját tengelye körül. Ha a trend így folytatódik, a szakértők szerint akár 2029-re szükség lehet egy úgynevezett negatív szökőmásodperc bevezetésére – ilyet még sosem tettünk meg.

 

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.