Holdfény a pokolból? – Jön a Buck Moon, a nyár legmisztikusabb teliholdja!

égi jelenség
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 09. 19:35
Július 10-én csütörtökön olyan különleges égi jelenséget láthatunk, amiben csak ritkán lehet részünk. Jön a Buck Moon, azaz a Szarvasbika Hold, ami idén minden eddiginél fényesebb lehet. De honnan kapta ezt a furcsa nevet, és miért beszél róla mindenki így? Most minden kiderül!

Július 10-én csütörtökön este érdemes lesz az égre nézni. Jön ugyanis a „Buck Moon”, azaz a „Szarvasbika Hold”, amely idén különösen fényes lehet. De mi is ez a különös nevű telihold, és miért tartják sokan az év egyik legkülönlegesebb égi jelenségének? Most elmagyarázzuk!

hold, telihold, holdtölte, éjszaka, Buck Moon
Csütörtökön van a júliusi telihold, érdemes megcsodálni Fotó: Unsplash

Mit jelent az, hogy Buck Moon? 

A júliusi telihold hagyományos neve a „Buck Moon”, ami magyarul nagyjából „Szarvasbika Holdnak” fordítható. Az elnevezés az amerikai őslakosoktól származik, akik az évszakokat a holdak állása szerint nevezték el. A „Szarvasbika Hold”, mint elnevezés azonban más miatt is kézenfekvőnek tűnhet. Júliusban kezdik el ugyanis növeszteni az új agancsukat a hím szarvasok, illetve ez a természet megújulásának egyik fontos időszaka. Maga a név a férfias erő, a ciklikusság és a növekedés szimbóluma. 

De nem ez az egyetlen elnevezése: a júliusi teliholdat hívják még Thunder Moonnak is, mivel ebben a hónapban gyakoriak a nyári viharok, vagy Hay Moonnak, ami pedig a szénakaszálás idejére utal. Ritkábban előforduló elnevezés még a „Lazac Hold” (Salmon Moon) és a „Tollhullató Hold” (Feather Moulting Moon) is. 

Mikor és hogyan figyelhető meg? 

A Buck Moon idén július 10-én, naplemente után kel fel, és egészen hajnalig uralni fogja az eget. Legfényesebben másnap, július 11-én kora hajnalban lehet megfigyelni. A júliusi telihold az előrejelzések szerint magyar idő szerint számítva körülbelül 4:37-kor lesz a legfényesebb – de már az azt megelőző és az azt követő napokon is 95% feletti telítettséggel világít majd. Ez azt jelenti, hogy július 10. és 12. között lenyűgöző látványban lesz részünk. 

A Hold a délkeleti horizonton jelenik majd meg, végighalad az égen, és hajnal előtt a délnyugati horizonton távozik. A Stellarium Sky Map szerint Európából is jól megfigyelhető lesz, tehát remélhetőleg hazánkban is jól látható. 

Érdemes megfigyelni a Hold környezetét is.  Július 10-én ugyanis a Mars és a Vénusz is látható lesz az égbolton.  

A Mars a nyugati horizonton tűnik fel naplemente után, de még éjfél előtt eltűnik, míg a Vénusz hajnali 2 óra után kel fel keleten, és egészen napkeltéig megfigyelhető lesz. A Hold közelében feltűnik a Szaturnusz is, bár ehhez már valószínűleg távcsőre lesz szükségünk, mivel halvány fénye nehezen versenyez a telihold ragyogásával. 

Mire figyelj, ha fotózni szeretnéd? 

Ha valaki szeretné megörökíteni ezt a misztikus égi jelenséget, érdemes előre megtervezni a helyszínt és az időzítést. Egy alacsonyan járó hold látványosabb lehet, különösen, ha épületek, fák vagy hegyek keretezik. Egy jó minőségű mobilkamera is elég lehet a kezdéshez, de ha igazán részletes képet szeretnél, egy állvánnyal és manuális beállításokkal dolgozó fényképezőgépre kesz szükséged.

 

Gyönyörű fotókat készíthetsz, ha alaposan felkészülsz a Buck Moon érkezésére. Fotó: Thinkstock (Illusztráció)

És mi jön ezután? 

A Buck Moon után sem ér véget az égi látványosságok sora. Július végén ugyanis két meteorraj – az Alpha Capricornids és a Déli Delta Aquariids – is látható lesz, így még több okunk lesz az éjszakai égbolt kémlelésére. 

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.