Attól mert valami bio, biztos, hogy jó is? - ezen múlik

bio
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 11. 12:00
Sokan részesítik előnyben az olyan gazdaságokból származó élelmiszert, ahol nem használnak vegyszereket. De vajon tényleg garancia a bio felirat a biztonságra és az egészségre? Ezektől függ!

Előszeretettel alkalmazzák a cégek a zöldre festést, vagyis egyszerűen azt mondják valamire, hogy környezetbarát, esetleg azt, hogy öko vagy bio. Ahhoz, hogy elkerüljük a marketingfogásokat és tényleg vegyszermentes élelmiszert vegyünk, a következőkre kell figyelni!

Egy nő a konyhában zöldségekkel, bio élelmiszer,
Tényleg garancia a bio felirat az egészségre? Ettől függ.  Fotó: Art_Photo /  Shutterstock 

Mit jelent az, hogy valami bio?

A bio szó a görög biosz (élet) szóból ered, és a magyar nyelvben leggyakrabban az ökológiai gazdálkodásból származó, természetes, vegyszermentes termékekre utal. Amelyik élelmiszer valóban bio, annak a termesztése, előállítása során tilos szintetikus növényvédő szert, műtrágyát és génmódosított szervezeteket (GMO) használni. Egy termék csak akkor kaphat bio jelölést, ha független, hitelesített ökológiai ellenőrző szervezet (Magyarországon például a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft.) tanúsítja, hogy az előállítása megfelel a szigorú uniós és hazai jogszabályoknak. Erről a termék csomagolásán az EU bio logó (zöld levél csillagokkal) vagy más nemzeti tanúsítványok (pl. Magyar Biokontroll tanúsítvány) tanúskodnak.

Ezt érdemes tudni a bio címkéjű élelmiszerekről

A bio vagy organikus jelölés azt jelzi, hogy a termék környezetkímélő és vegyszermentes tanusított gazdálkodásból származik, nem pedig azt, hogy teljesen biztonságos, egészséges vagy nem romló-figyelmeztet a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH). A bio termékek is romlandók és természetes módon tartalmazhatnak toxikus anyagokat (pl. bizonyos növények védekezésként termelnek ilyen anyagokat) vagy allergéneket, amelyek természetes módon ugyanúgy jelen lehetnek. Ezeket is tartsuk szem előtt vásárláskor! Sok termék jelölésén ugyanakkor csak marketing eszközként használják a bio kifejezést, de az nem rendelkezik hivatalos tanúsítással. Ezt pedig a következőképpen lehet kiszűrni.

Mire figyeljünk oda a vásárláskor?

  • Az öko (bio) tanúsítvány számára: például a HU-ÖKO-01 kódnál a HU az országkód, ÖKO a tanúsítás típusa, és a szám a szervezet azonosítója. A szám alapján az élelmiszer visszakereshető, így bizonyítja, hogy a terméket ellenőrzött ökológiai gazdaságban állították elő. Ha csak öko vagy bio felirat van a terméken, de ilyen szám nincs, vélhetően zöldre festéssel állunk szemben.
  • A nyersanyagok termelési helyének megjelölésére: például az EU-mezőgazdaság felirat azt jelenti, hogy a mezőgazdasági nyersanyagot az Unióban állították elő, lehetőleg az ilyen típusú termékeket részesítsük előnyben. Ha a nem EU-mezőgazdaság felirat szerepel a terméken az azt jelenti, hogy a mezőgazdasági nyersanyagot harmadik országban állították elő.
  • Az EU öko logóra: ez egy zöld alapon fehér levél-csillag mintával és csak akkor használható, ha a termék valóban megfelel az európai uniós öko előírásoknak. Ha ilyen terméket veszünk, biztosak lehetünk abban, hogy vegyszermentes, bio termék került a kosarunkba.

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.