Veszélyekkel teli visszaút vár Kapu Tiborra - így telnek az utolsó órák az űrállomáson

Kapu Tibor
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 13. 20:15
Elérkezett a magyar űrhajós küldetésének egyik legizgalmasabb, és egyben legveszélyesebb fázisa, a visszatérés a Földre. Kapu Tibor június 25-e óta tartózkodik a világűrben, és a Nemzetközi űrállomáson számos kutatást elvégzett. Már csak órák vannak hátra, hogy a küldetése a végéhez érjen, és kezdetét vegye a Crew Dragon űrhajóval a visszaút.

Már a kezdet sem bizonyult egyszerűnek, ugyanis több héten keresztül tolódott a felbocsájtás időpontja, mivel a NASA csak tökéletes időjárási viszonyok közt kezdte meg a kilövést a floridai Kennedy Űrközpontban. Nincs ez máshogy a magyar űrhajós, Kapu Tibor visszatérése tekintetében sem, így a tervezettnél akár jóval tovább maradhat a legénység a világűrben. 

Kapu Tibort több mint 240 jelentkező közül választották ki a HUNOR program küldetésére
Kapu Tibort több mint 240 jelentkező közül választották ki a HUNOR program küldetésére
Fotó: Cristobal Herrera Ulashkevich /  MTI

Az Axiom-4 küldetés várhatóan július 14-én befejeződik be, és magyar idő szerint a négy fős legénység 13:05-kor elhagyja a Nemzetközi Űrállomás fedélzetét. A Csendes-óceán nyugati partjainál Kalifornia közelében landolhat a Space X Crew Dragon űrhajó, ami a felbocsátás után a Grace nevet kapta.

Kapu Tibor űrutazása lassan a végéhez ér

A hazatérés első lépése a Nemzetközi Űrállomásról való lecsatlakozás lesz, ami egy rendkívül lassú, aprólékos művelet lesz. Ezt a műveletet az űrhajósok és a földi irányítóközpont szoros együttműködésben hajtja végre, és miután az űrhajó és az űrállomás közötti összes fizikai és elektromos kapcsolatot megszüntették, a dokkolószerkezet reteszei kinyílnak, az űrkapszula pedig finoman távolodni kezd az ISS-től.

A visszatérés

Lecsatlakozás után több fázisban tér vissza a Föld légkörébe a magyar űrhajós.

Belépés a Föld légkörébe

Izzó tűzgolyóként, magas sebességgel hatol át a légkörön a kapszula. Ekkor a hővédő pajzs kritikus, védőszerepet játszik.

Ejtőernyők kinyílása és landolás

Az ejtőernyők több fokozatban nyílnak és lassítják le a kapszulát. A landolás a Csendes-óceánban történik, ahol mentőegységek várják az űrhajósokat.

Ez vár Kapu Tiborra és három társára, miután visszatérnek a Földre

A földet érés után azonnal nem térhet haza Kapu Tibor az otthonába, hiszen számos feladat vár még rá. A leszállás után egy orvosi csapat várja az asztronautákat, hogy felmérjék életjeleiket, vérnyomást, pulzust, mozgás- és egyensúly-zavarokat. Különleges esetekben karanténba helyezhetik őket.

Fizikai rehabilitáció

Már a földet érésük napján elkezdődik a napi 2 órás rehabilitáció, mely 6 hétig is tarthat. Az edzések különösen nagy hangsúlyt fektetnek a lábakra és a csigolyákra. Célja az egyensúly, a koordináció és az idegrendszer újratanítása. Kapu Tibor számára az első 7–10 nap lesz a kritikus. Szükségessé válik az egyensúly fejlesztése, a biztonságos járás és lépcsőzés újratanulása is. A küldetés során az asztronautáknál akár 20 százalékos izomtömegvesztés is lehetséges. Helyzetüket tovább nehezíti, hogy a hosszú, gravitáció nélküli tartózkodás miatt számos panasz léphet fel, ami növeli az ájulás veszélyét. A világűrben töltött idő során a csontsűrűség akár 1 százalékot is csökkenhet havonta. A fejbe áramló folyadékok hatására szemproblémák is felléphetnek, ami tartós látásváltozást is okozhat.

Az űrutazás az emberi agyra is hat

Az asztronauták számára az egyszerű mozdulatok is nehézséget okoznak, és a fáradékonyság mellett koordinációs zavarok léphetnek fel, ami a járásukat bizonytalanná teheti. A hirtelen változások hatására alvászavarok, hangulatingadozás, családi reintegrációs kihívások is előfordulhatnak, amiért a stressz a felelős. Ezért előfordulhat, hogy pszichológiai támogatást is kapnak majd.

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.