Szenzációs áttörés! Visszanyerték hallásukat siket gyerekek egy génterápiás kísérletben

pozitív hírek
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 14. 16:35
Mind a 10 veleszületetten siket páciens hallását visszaadta a gyerekeken végzett génterápiás kísérlet

Egy új génterápiás kezelés minden egyes résztvevőnél helyreállította a hallást egy veleszületett siketség elleni klinikai vizsgálat során – a páciensek életükben először hallhatták például az eső kopogását vagy édesanyjuk hangját. A kezelésre legjobban a fiatalabb betegek, különösen az 5 és 8 év közötti gyerekek reagáltak. Egyikük, egy hétéves kislány, néhány hónap alatt szinte teljesen visszanyerte hallását, és négy hónappal a terápia után már napi szinten beszélgetett édesanyjával.

Fotó: Pixabay (illusztráció)

Világszerte körülbelül 200 ezer ember szenved hallásvesztésben az OTOF nevű gén mutációja miatt. Ez a gén az otoferlin nevű fehérje előállításáért felelős, amely kulcsszerepet játszik abban, hogy a fülből az agyba eljussanak a hangok. A most tesztelt génterápia során egy mesterséges adenó-asszociált vírust használtak arra, hogy az egészséges OTOF gént eljuttassák a belső fülbe. Az injekciót a csiga (cochlea) egyik membránján, az ún. kerek ablakon keresztül adták be.

A hallás mind a 10 beteg esetében javult – a résztvevők 1 és 24 év közöttiek voltak –, és a kezelés jól tolerálható volt. A vizsgálatot kínai kórházak és egyetemek együttműködésében végezték, az eredményeket a rangos Nature Medicine tudományos folyóiratban publikálták.

Ez hatalmas előrelépés a genetikai eredetű halláskárosodások kezelésében – olyan áttörés, amely alapjaiban változtathatja meg gyerekek és felnőttek életét

– mondta Dr. Maoli Duan, a svéd Karolinska Intézet klinikai tudományok tanszékének docense és a kutatás egyik vezetője.

A génterápia hatása gyorsan jelentkezett, a legtöbb páciens már egy hónappal a kezelés után érzékelt hangokat. Hat hónap elteltével a hallásuk jelentősen javult: a korábban csak 106 decibeles (rendkívül hangos) zajokat érzékelő betegek már 52 decibelnél is hallottak – ez közel normál hallásküszöbnek számít.

- Korábban kisebb tanulmányok Kínában már mutattak ígéretes eredményeket gyerekeknél, de ez az első olyan kutatás, amely serdülőknél és fiatal felnőtteknél is sikerrel járt – mondta Dr. Duan. 

Sok résztvevőnél drámai javulást tapasztaltunk, ami hatalmas hatással lehet az életminőségükre. Most hosszabb távon is követni fogjuk őket, hogy megtudjuk, mennyire tartós a hatás.

Az egyik hétéves kislány például korábban egy hagyományos cochleáris implantátumot kapott az egyik fülébe, míg a másikba most a génterápiás kezelést, aminek a hatására gyakorlatilag a teljes hallását visszanyerte. Dr. Duan elmesélte a Gizmodo-nak, hogy a kislány egy viharos napon járt nála kontrollvizsgálaton. Amikor kiléptek a rendelőből, a kislány döbbenten kérdezte édesanyját: - Ez az eső hangja? – hiszen életében először hallotta meg.

A következő szakaszban 5–10 éves utánkövetésre kerül sor, hogy kiderüljön, mennyire tartós az OTOF-génterápia hatása.

Az OTOF csak a kezdet

– tette hozzá Dr. Duan.

- Mi és más kutatócsoportok is dolgozunk azon, hogy a hallásvesztést okozó más, gyakoribb gének – például a GJB2 vagy a TMC1 – esetén is működő megoldást találjunk. Ezek kezelése bonyolultabb, de az eddigi állatkísérletek biztatóak. Meggyőződésünk, hogy idővel ezekre is lesz hatékony kezelés.

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.