„A frigiditás hátterében főleg pszichés okok vannak, nem hormonok.” - kezdi Dr. Kisfalvi István szülész-nőgyógyász - „Manapság több mint kétszázféle hormont ismerünk. A nőknél két nagy csoport van az ösztrogén és a progeszteron, amiket a petefészek termel.”
Az ösztrogén
Az ösztrogén, vagy tüszőhormon szteroid vegyületek kombinációja. Ez a legfontosabb női nemi hormon. A név az oestrus (nőstény állatok termékeny életszakasza) és a -gén (generálás, létrehozás) szavakból tevődik össze. Az ösztrogént szájon keresztül szedhető fogamzásgátlókban, menopauza utáni nők ösztrogénpótlása céljából és transzszexuális nők hormonkezelése céljából alkalmazzák.
„A hormonokat nagyon sok minden befolyásolja. A belső elválasztású mirigyek oda visszahatnak egymásra.” - folytatja Kisfalvi doktor - „Az agyalapi mirigy, a pajzsmirigy és a petefészek is befolyásolják a hormonális ciklusokat.” A felszabadult és gátolt hormonok működésbe lépnek az által indul be a peteérés, ami termeli a tüszőhormont. Mikor újabb hormonszint változás áll be kialakul a sárgatest hormon vagyis a progeszteron.
A progeszteron
A progeszteron más néven sárgatest hormon - amelyet időnként a terhesség hormonjának is neveznek - alapvető fontosságú a várandósság sikeres létrejöttében. A méhnyálkahártya a progeszteron hatására válik rá alkalmassá, hogy az embriókezdemény beágyazódhasson. Ha a terhesség bekövetkezik, a sárgatest továbbra is fennmarad, és hormonjaival védi a méhnyálkahártyát és akadályozza a méhizomzat összehúzódásait.
Tényleg a hormonszint ingadozás miatt szeszélyesek a nők?
A válasz tehát lényegében igen. Elsősorban az ösztrogén hormonszint ingadozásának köszönhető, a nők hangulatának, érzelmének váltakozása. Ilyenkor senki és semmi nem tud segíteni. Nem segít a jó szó, sem a kedvesség, sokan a szexet is elutasítják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.