Malacvírus és fokhagyma

friss hírek
PUBLIKÁLÁS: 2009. december 28. 00:00
A fokhagyma köztudottan jó a vámpírok, és a friss lehellet ellen, de nemrég kiderült: hatásos lehet a H1N1 fertőzés megelőzésében is. Úgy tűnik a vírusok sem bírják elviselni a hagyma utáni szájszagot?

A fokhagyma köztudottan jó a vámpírok, és a friss lehellet ellen, de nemrég kiderült: hatásos lehet a H1N1 fertőzés megelőzésében is. Úgy tűnik a vírusok sem bírják elviselni a hagyma utáni szájszagot?

Ennek persze a termelők, és a kereskedők örülnek a legjobban. Kis túlzással, aki jó befektetést keres mostanában Kínában (itt terjedt el leginkább ugyanis ez a hiedelem), az ne aranyat, kőolajat, vagy ingatlant vegyen, hanem bizony jó sok fokhagymát.

A zöldség ára a sertésinfluenza-pánik kitörése óta több mint negyvenszeresére emelkedett, legalábbis a Kínai Kereskedelmi Minisztérium adatai alapján. Spekulánsok megkezdték a fokhagyma készletek felvásárlását, mivel ha később még tovább nő az ára, komoly összeget lehet vele keresni.

Jerry Lou a Morgan Stanley elemzője szerint a kereskedők akár milliókat is kereshetnek, méghozzá dollárban! ?Mindössze egy raktárra, pár kamionra, és persze jó sok készpénzre van szükség! Tulajdonképpen ez egy régi trükk: szerződj le jó sok termelővel, halmozz fel minél nagyon készletet, és a kereslet növekedése miatt szépen felmegy az ár.? ? nyilatkozta a szakértő a Washington Postnak, majd hozzátette: ?Mindössze azzal, hogy egyik raktárból a másikba szállítod az árut, dollármilliókat keresel.?3163

A vírusellenes hiedelem annyira elterjedt, hogy például Hangzhou egyik iskolájában a vezetőség vásárolt 200 kiló fokhagymát, és azóta minden ebédkor azt is adnak a szerencsétlen gyerekeknek. El lehet képzelni milyen illatok terjengenek arrafelé?

Az egyik diák egy internetes fórumon ezt jegyezte fel: ?Szerencse, hogy azóta nem voltam iskolában, biztosan belehaltam volna annyi fokhagymába!?

Kína egyébként önmagában háromszor annyi fokhagymát termel, mint a világ összes más országa együttvéve, még úgy is, hogy a farmerek csökkentették az elültetett hagymák mennyiségét a gazdasági világválságra való tekintettel.

Egyébként az egész történet kísértetiesen hasonlít a Nagy Holland Tulipánhagyma Buborékra, amikoris 1637-ben befektetők ezrei hitték, hogy a tulipánhagyma ára folyamatosan emelkedni fog az idők végezetéig. Nos, nem így lett, és emiatt ezrek lettek földönfutók.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.