Ma már a sztárvilágban is sokan vannak azok, akik szájából nem csupán üres szólam a környezetvédelem. Till Attilától Paul McCartney-ig egyre hosszabb a „zöld” hírességek sora.
„Nem elég, ha hangos és látványos akciókat hirdetünk, ha mi a magunk életében nem vagyunk környezettudatosak” – mondta nemrégiben Leonardo DiCaprio, aki hibrid meghajtású autóval jár, és otthonában napelemekkel biztosítja a környezetbarát energiát.
Obamánál is házalt Pitt
DiCaprióhoz hasonlóan gondolkodik és él Cameron Diaz, a Keresd a nőt! című kasszasiker sztárja, aki Toyota Priust vezet, és társszerzőként jegyez egy könyvet, amely a hétköznapi zöld praktikákat szedte sorba.
Brad Pitt az általa létrehozott alapítványon keresztül a Katrina hurrikán által letarolt New Orleansban százötven olyan házat építtetett, amelyben zöld technológiát és anyagokat használtak fel. Pitt ekkor Obamával is tárgyalt, egy olyan állami projekt létrehozását sürgetve, amely Amerika-szerte segítené a zöld technológiájú épületek létrehozását.
Ruhaköltemény PET-palackból
Hollywood sztárjai között az utóbbi években örömtelien új divat hódít. A különféle díjátadó ünnepségeken a filmcsillagok úgynevezett környezettudatos ruhákban jelennek meg. Meryl Streep például az idei Oscar-gálán egy ahimsa (jelentése szanszkritül: „nem kárt okozni semmiben”) selyemből készült ruhába bújt.
Colin Firth biopamutból szőtt Tom Ford-öltönyben jelent meg a kifutón, ráadásul ez egy igazi újrahasznosított darab, hiszen a színész ezt viselte akkor is, amikor 2011-ben A király beszéde című filmben nyújtott alakításáért átvehette az Oscar-szobrocskát. Felesége, Livia Firth egy rendkívül sokoldalúan hasznosítható, műanyag palackokból készült ruhában lépegetett ura mellett.
Tilla is bezöldült
Szerencsére ma már idehaza is egyre elterjedtebb a zöld szemlélet. A hétköznapi környezetvédelem két fő harcosa két férfi televíziós, Till Attila és Hajós András. Előbbi a National Geographic által meghirdetett Ökonapok házigazdájaként is hirdeti, hogy az apró tettek is összeadódnak, és globális szinten az emberiség javát szolgálják. „Ha elutazunk, teljesen áramtalanítjuk a házat, még nyaraláskor is ügyelünk a szelektív hulladékgyűjtésre, lehetőleg bioőstermelőktől vásároljuk az élelmiszert” – így Tilla.
A házában megújuló energiaforrásokkal fűtő Cseh László, a télen-nyáron kerékpározó Hajós András, a gyerekek környezettudatos nevelésének fontosságát hangoztató Keleti Andrea egyaránt élharcosa a hazai zöld életszemlélet elterjesztésének.
Paul McCartney kampányol az Északi-sarkért
Immár több mint egymillió ember – közöttük száz világsztár – csatlakozott a Greenpeace kampányához, amelynek célja, hogy tiltsák be az Északi-sarkvidéken az olajfúrást és a nem fenntartható ipari halászatot. Penélope Cruz, Paul McCartney, Robert Redford, Pedro Almodóvar, Pamela Anderson, Tim Roth, Jude Law, Annie Lennox; csak néhány a száz híresség közül, aki együtt követeli, hogy az ENSZ nyilvánítsa védetté az Északi-sark körüli lakatlan területet.
A teljes listán kilenc Oscar-díjas, tíz Golden Globe-díjas és öt Grammy-díjas művész szerepel. A Greenpeace hajót indít az Északi-sarkra, hogy tiltakozásképpen a tengerfenéken helyezzék el a több százezer nevet tartalmazó tekercset.
– Valamikor, valahol gátat kell szabnunk a kapzsiságnak. Úgy hiszem, ez az idő a most, a hely pedig az Északi-sarkvidék – mondta Paul McCartney a Rio de Janeiró-i kampányindítón.