A várandósság alatt a szervezet tápanyagigénye jelentősen megnövekszik. Bár ideális esetben a kiegyensúlyozott táplálkozás biztosítaná minden szükséges vitamin és ásványi anyag bevitelét, a gyakorlatban ez nem mindig valósul meg. A megnövekedett igény, esetleges felszívódási problémák vagy változó táplálkozási szokások miatt kiegészítő vitamin- és ásványianyag-bevitel válhat szükségessé.
A terhesvitamin nem csupán a magzati fejlődést támogatja, hanem az édesanya egészségének megőrzésében is fontos szerepet játszik. Segít megelőzni bizonyos terhességi komplikációkat, támogatja az immunrendszert, és hozzájárulhat a szülés utáni gyorsabb felépüléshez is. Fontos azonban hangsúlyozni: a terhesvitamin kiegészíti az egészséges táplálkozást, nem helyettesíti azt.
A terhesvitamin egy speciálisan a várandósság és szoptatás időszakára összeállított komplex készítmény, amely a terhesség alatt különösen fontos összetevőket tartalmazza, megfelelő dózisban. Egyes összetevők közvetlenül a magzati fejlődést támogatják (például a folsav a velőcsőzáródáshoz), mások az anyai szervezet megnövekedett igényeit elégítik ki (mint a vas a fokozott vérképzéshez), és vannak, amelyek mindkét szempontból fontosak.
Bizonyos tápanyagok különösen kritikusak a fejlődés meghatározott szakaszaiban. A folsav például a fogantatás előtti időszakban és a terhesség első 12 hetében nélkülözhetetlen a velőcsőzáródási rendellenességek megelőzéséhez, míg a vas iránti igény főként a második és harmadik trimeszterben emelkedik meg jelentősen.
A piacon sokféle terhesvitamin található, amelyek összetételükben és felhasználási javallatukban különböznek.
A fogantatás előtti készítmények elsősorban folsavban gazdagok, és más, a korai magzati fejlődéshez szükséges vitaminokat tartalmaznak. Ideális esetben a fogantatás előtt 3 hónappal érdemes elkezdeni szedésüket.
Az első trimeszterre specializált készítmények nagy mennyiségű folsav mellett B-vitaminokban, D-vitaminban és cinkben gazdagok. Gyakran tartalmaznak gyömbért és B6-vitamint a reggeli rosszullét enyhítésére.
A második és harmadik trimeszterre ajánlott formulákban általában magasabb a vas, a kalcium és a D-vitamin-tartalom, valamint jelentős a DHA-tartalmuk, ami az agy és az idegrendszer fejlődéséhez nélkülözhetetlen.
A szoptatási időszakra kialakított változatok jellemzően több kalciumot, B-vitamint és egyéb, az anyatejtermelést támogató összetevőt tartalmaznak.
A szakértők egyetértenek abban, hogy a terhesvitamin szedését már a fogantatás előtt érdemes elkezdeni: ideális esetben 3 hónappal előtte. Ez azért különösen fontos, mert a velőcső záródása már a terhesség nagyon korai szakaszában, a fogantatástól számított 21-28. nap között lezajlik, gyakran még azelőtt, hogy a nő tudomást szerezne a terhességről. A szülés után sem érdemes abbahagyni, különösen szoptató anyák esetében. A szoptatás akár 6-12 hónapig vagy tovább is tarthat, ezalatt a megfelelő vitaminbevitel továbbra is fontos.
A folsav a terhesvitaminok talán legismertebb és legfontosabb összetevője. Számos alapvető sejtfunkcióban játszik szerepet. A fogantatás előtt és a terhesség korai szakaszában a folsav biztosítja a magzati idegcső megfelelő záródását, és akár 70%-kal csökkentheti a velőcsőzáródási rendellenességek kockázatát. A terhesség későbbi szakaszaiban hozzájárul a placenta megfelelő működéséhez, támogatja a magzat növekedését, és részt vesz a vérképzésben. Az anya egészségének szempontjából is fontos: csökkentheti a praeeclampsia kockázatát, hozzájárul a megfelelő vérképzéshez, és támogatja az immunrendszer működését.
A vas különösen a második és harmadik trimeszterben válik fontossá, amikor a megnövekedett vérmennyiség képzéséhez, az oxigénszállításhoz és a magzati vaskészletek kialakulásához szükséges.
A D-vitamin elősegíti a kalcium felszívódását, támogatja a magzati csontfejlődést, és erősíti az immunrendszert.
Ez az omega-3 zsírsav kiemelkedően fontos a magzat agy- és idegrendszeri fejlődéséhez, valamint a látás kialakulásához.
A B-vitaminok (különösen a B6 és B12) az idegrendszer fejlődéséhez és a fehérje-anyagcseréhez fontosak, a B6 ráadásul segíthet a reggeli rosszullét enyhítésében. A kalcium, jód, cink, magnézium és szelén mind-mind fontos szerepet játszanak a magzat egészséges fejlődésében.
A megfelelő terhesvitamin kiválasztásánál figyeljünk arra, hogy tartalmazza a fontos összetevőket megfelelő dózisban: folsav 400-800 μg, vas 27-30 mg, D-vitamin 600-800 NE, DHA legalább 200-300 mg.
Válasszunk megbízható, jó hírű gyártótól származó terméket, amelynek gyógyszerkönyvi minősége van, és független laboratóriumi vizsgálatokkal igazolt az összetétele. A választás előtt mindenképpen érdemes konzultálni a várandósgondozást végző szakemberrel, aki a konkrét egészségi állapot és egyéni szükségletek alapján tud személyre szabott javaslatot tenni.
A terhesvitamint érdemes minden nap ugyanabban az időpontban bevenni, így könnyebb beépíteni a napi rutinba. A legtöbb készítményt étkezés közben vagy után javasolt szedni, ami csökkenti a gyomorirritáció esélyét.
Egy fontos praktikus tanács: a vastartalmú készítményeket ne kalciumtartalmú ételekkel vagy tejjel együtt vegyük be, mivel ezek csökkenthetik a vas felszívódását. A C-vitamin viszont növeli a vas felszívódását, ezért hasznos, ha C-vitamin tartalmú étel vagy ital kíséretében vesszük be a terhesvitamint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.