Egy korábbi cikkünkben a leggyakoribb játszótéri sérüléseket vettük végig, most a csonttörés témájába merülünk bele mélyebben Dr. Vančo Ildikó gyermekradiológussal.
Melyek a leggyakoribb csonttöréstípusok gyermekeknél?
Amikor felhelyezzük a gipszet, először mindig felvágjuk, mivel a végtag a sérülés miatt duzzadtabb, a szoros gipszbe feszülve pedig keringészavar léphet fel. Fontos figyelmeztetni a szülőt arra, hogy a fájdalom növekedése, lüktetésérzés, vagy a gipsz szorítása esetén azonnal orvosi ellenőrzés szükséges. Az ideiglenes gipsz általában egy hétig marad a sérült végtagon, ezután kerül sor a végleges gipsz feltételére. Az utóbbi időben könnyű, színes, műanyag sínek felhelyezésére is van lehetőség, melyeket kis súlyuk és színes voltuk miatt a gyermekek nagyon kedvelnek, ezeket azonban nem fedezi a biztosító.
A lábszár, a combcsont és a felkarcsont törése esetén hosszabb a rögzítési idő: akár 8 hétig is hordani kell a gipszet, míg a csuklótöréseknél 3-4, a felkartöréseknél 4-6 hét rögzítésre van szükség. A gipsz levétele után gyógytornára szerencsére ritkán van szükség a gyermekek életkorának megfelelő aktivitása miatt.
Mikor van szükség műtétre?
Előfordul – főleg komplett vagy ízületközeli törések esetében -, hogy operációra van szükség. Gyermekeknél általában dróttűzést alkalmaz a traumatológus (sebész), amelynek során a helyreillesztett törést 2-3 dróttal áttűzik. A beültetett fémek általában 3-6 hónap után távolíthatóak el, gyógytornára ebben az esetben is ritkán van szükség, tájékoztat Dr. Vančo Ildikó.