30. hét
Múlt héten volt az aktuális terhesgondozási időpontom. Kellett egy kicsit ügyeskedni, mert pont ugyanakkor kellett volna a kisebbik ugrifülest elvinni a pre-schoolba az első napjára, és egy órával később elmenni az iskolába a nagyobbik ügrifülesért. Szerencsére már hetekkel ezelőtt feltűnt a gubanc, ezért sikerült beszervezni a férjemet a nem kórházas feladatokra. Így én csak előkészítettem a terepet és elrobogtam az időpontomra. Szokás szerint az utolsó pillanatban estem be, de még pont volt időm elmenni a mosdóba és ráállni a mérlegre. Mit ne mondjak, rápisilni a tesztcsíkra már egyáltalán nem triviális feladat, szinte egyáltalán nem látom, mi történik alattam, amikor pisilek, úgyhogy a célzás nem volt egyszerű. Mindendesetre a teszt se cukrot, se fehérjét nem mutatott, tehát minden rendben. Aztán felpattantam a mérlegre, még a lélegzetemet is visszatartottam, hátha úgy kevesebbet mutat, de kár volt aggódni, mert a mérleg most egészen jófej volt. Kb. tizenegy extra kilónál tartok, ami szerintem teljesen elfogadható, jelentősen többre számítottam.
Most is ugyanaz a szülésznő fogadott, aki eddig majdnem mindig volt, már-már úgy érzem, mintha egy régi barátnővel beszélgetnék. Megerősítette, hogy a cukorterheléses vérvétel eredménye nagatív lett, nem kell diétáznom. Megbeszéltük azt is, ami azért már egy ideje ott motoszkált a fejemben, hogy tud-e adni igazolást a terhesség vége felé, mert akkor otthon tudnék maradni egy héttel korábban betegszabin. Itt évente alapból tíz nap betegszabadság jár az alkalmazottaknak, amit bár nem kötelező, de a legtöbb helyen engednek átcsúsztatni a következő évekbe, ha marad. Táppénz nincs. Nekem van egy csomó felhasználatlan betegszabim, de egymás utáni napokra csak orvosi igazolással tudom kivenni őket, a terhesség meg ugye nem betegség.
Az első terhességemnél egy kórházi doki nem is volt hajlandó nekem igazolást adni, amikor kértem, hadd maradjak otthon a 37. héten betegszabin. Végül egy olyan papírt írt, hogy orvosi szempontból a 36. hét után már nem javasolt dolgozni, de ezt is úgy, mintha a fogát húzták volna. A munkahelyemen az irodavezető hölgy azonban zokszó nélkül elfogadta. Most is kiegyeznék valami hasonlóval.
Megemlítettem még a szülésznőnek, hogy bár most is rendszeresen érzem a baba mozgását, de mintha kevésbé intenzíven szorgoskodna odabent mostanában,és mintha a hosszan tartó karatemeccsek is szünetelnének. Lemérte a szokásos paramétereket (vérnyomás, baba szívhangja, méh nagysága centiben) és mindent rendben talált, aztán adott egy beutalót magzat monitorozásra, biztos ami biztos alapon. A ctg szobában szinte nem volt senki, azonnal sorra kerültem. A nővér beállította az érzékelő tappancsokat, aztán magamra hagyott. Olyan jót szundítottam, szinte egy pillanatnak tűnt az egész 40 perces vizsgálat. Szerencsére a baba pont azt produkálta, amit kellett, így megerősítést kaptam, hogy minden rendben van odabent. A ctg után még gyorsan ultrahanggal is megnézték a magzatvíz mennyiségét és a baba elhelyezkedését, és ott is mindent rendben találtak. Kicsit úgy éreztem, mintha csaltam volna, mert belül tudtam, nincs semmi baj, ugyanakkor viszont nagyon örültem a soron kívüli plusz információnak.
A ráadás magzat monitorozás miatt húsz perccel túlfutottam a parkolójegyemen jelzett időponton, de szerencsés napom volt, nem büntettek meg. Viszont így tényleg kellett a férjem segítsége, mert egyik fiunkhoz se értem volna oda időben. A következő ilyen keresztbeszervezett nap most szerdán lesz, amikor is a nagyobb fiúnak ugyan nem lesz sulija, de be kell menni egy egyórás szintfelmérésre, pont ugyanakkor, amikor a kisebb fiúért is menni kéne a pre-schoolba. Komoly gondot okoz nekem fejben tartani, mikor hova és kiért kell mennem, de kicsit olyan is, mintha szintet léptem volna ebben a szülőség nevű játékban.
Az első nap az iskolában könnymentesen jött és ment. A gyerekek übercukik az egyenruháikban és a túlméretezett iskolatáskáikban. A teremben négy nagy négyzet alakú asztal van felállítva nekik, amiken középen körbe névtáblák jelzik, ki hova üljön. Első nap a szülők is bemehettek a terembe körbenézni és segíteni a gyerekeknek megtalálni a helyüket. Az asztalokon különböző fejlesztő játékok voltak kikészítve, amivel a kis iskolások el tudták foglalni magukat. Nagy volt a tumultus, így nem is igazán tudtam elérzékenyülni, a kisebbik fiam is unta magát, és már nagyon menni akart.
Az iskolás legényke meg türelmetlen volt, miért nem megy mindenki már haza, hadd kezdődjön végre a móka. Egy fiatal, mosolygós tanár nénit kapott, aki nagyon kedvesnek és lelkesnek tűnik. Az első napra egy kis verssel készült a szülőknek, ami nagy vonalakban arról szólt, hogy amikor az első napon hazaérünk, és hirtelen ránk szakad a csend és a gyermekünk hiánya, csináljunk magunknak egy csésze teát, az mindenre gyógyír. Ehhez csatolt egy teafiltert is. Na, ezen a versen sikerült jól elérzékenyülnöm és titokban ki is csordult egy könnycsepp.
A kölök tipikus fiú módjára számol be a napjairól.
- Milyen napod volt?
- Jó.
- Mit csináltatok?
- Semmit.
- Kivel játszottál?
- Nem tudom a nevét.
- Tanultatok valami izgalmasat?
- Nem tanultunk semmit.
De valamit azért biztosan csináltak az első napokban is, mert kipirosodott arccal, teljesen kifáradva jött haza minden nap, pedig csak rövid napjaik voltak 9-től 1-ig. Ezen a héten már fél 4-ig lesznek minden nap, csak szerdán nem kell menniük még négy hétig. Ez persze jól felborította a munkanapjaimat, mert szerda volt az egyik irodába menős napom, de még olyan 6 hetet akarok dolgozni, addig már nem fognak bele kötni az időbeosztásomba. Legalábbis remélem.
Ja, az iskolával kapcsolatban még a gyerekek begyűjtését szerettem volna nektek elmesélni. Szerintem egy egészen okos rendszert alakítottak ki a legkisebbeknek. Az iskolaépületekhez egy lépcsőn kell felmenni, és a prep-es osztályok az első épületben vannak. Délután úgy működik a dolog, hogy a tanár kivezeti az osztályt a teremből, a gyerekek jönnek utána libasorban, hozzák a táskáikat. Lejönnek a lépcsőn, aminek az alján megáll a tanár, és egyesével engedi el a gyerekeket, de csak akkor, ha sikerül beazonosítania a szülőt, és megbizonyosodik róla, hogy valaki ott van a gyerekért. Egymás után ugyanígy csinálja mind a négy prep-es osztály. A nagyobb évfolyamok csak kiszaladnak, mint a szélvész. Ami viszont nekem furcsa, és még kicsit oldódnom kell hozzá, hogy a szülők egy kupacban várják a gyerekeket a nap végén, és mivel még nem nagyon ismerek senkit, nem tudom, mi a jobb taktika, random odacsapódni beszélgető anyukacsoportokhoz vagy csak állni kukán valahol a sarokban. A héten lesz az első szülői értekezlet, na, ott majd próbálom megjegyezni az arcokat.
A kicsinél hasonló a rendszer, csak ott a pre-school végén az előszobában várakoznak a szülők. Eddig még csak egy fél nap volt, így arról se tudok sokat. Mondjuk nem féltem a fiaimat, mert bárkinek lukat beszélnek a hasába, kivéve, ha célirányos kérdésekre kéne válaszolniuk.
Hihetetlen, hogy már február van. Bár az időjárás továbbra is szeszélyes, volt egy pár nagyobb zuhé az elmúlt hetekben, amitől újra kizöldült a fű a kertünkben, és ez visszacsalogatta a rezidens kengurunkat. Egyre bátrabban jön és lelkesen rágcsálja a füvet, csak a friss füvet, nem a gazt, és csak azért nem ő a tökéletes fűnyíró, mert munka közben telepotyogtatja a kertet szagos bogyókkal. Az esős napokon kívül a héten volt két 40 fok fölötti nap is, ami azért elég durva volt, de legalább tudtunk egyet csobbanni. Gyorsan le is fényképeztem az idilli hangulatot, amíg tartott.
Katz