A magam részéről ugyanis személy szerint azt várnám, hogy mielőtt egy szót is ejtünk az abortusztörvényről, vagy a magzatvédelemről beszélünk, beszéljenek a döntéshozók a fogamzásgátló módszerek elterjesztéséről, hozzáférhetővé tételéről.
Én magamat abortusz-ellenesnek, ám (meghatározott keretek között) választás-pártinak definiálnám. Éppen ezért érzem hihetetlenül fontosnak, hogy minél kevesebb nőnek kelljen döntést hoznia ebben a kérdésben, méghozzá azért, mert a nem kívánt terhességeket egész egyszerűen el tudnák kerülni.
Véleményem szerint elengedhetetlen és kulcsfontosságú lenne, hogy átfogó felvilágosító kampány induljon már az iskolákban a fogamzásgátlásról. A fogamzásgátlás és a testünk működése mindenki számára legyen ismert már fiatal kortól.
Emellett a döntéshozók tegyék könnyen elérhetővé, megfizethetővé (urambocsá' ingyenessé) a fogamzásgátlást annak, aki ezt kéri. Kellő felvilágosítás mellett legyen recept nélkül kapható az esemény utáni tabletta (ez majdnem így is lett, de aztán persze mégsem). Ha társadalmi kampányokkal a "fogadj örökbe” magzatos plakátok helyett inkább a „védekezés a te felelősséged is” tartalommal nyomulnának a köztereken, és férfiaknak és nőknek egyaránt szóló üzenetekben propagálnák a felelős szexuális élet fontosságát, valóban hasznos munkát végeznének.
Fontos lenne az is, hogy átalakítsák a fogamzásgátlásról alkotott negatív képet azokban, akikben ennek negatív képe él (pl: óvszerhasználat kapcsán)
Mindezek után (tehát a támogatott, így olcsó és hozzáférhető fogamzásgátló szerek megléte mellett) a jelenlegi abortusztörvénybe is be lehetne építeni egy mennyiségi gátat. Így bizonyos számú nem egészségügyi terhességmegszakítás után ingyenes művi meddővé tételt is lehetne igényelni alanyi jogon, illetve a további beavatkozások esetében a műtét díjának állami támogatását csökkenteni. Ezeknek a változásnak a tényét széles körben ismertetném a lakossággal.
Ha ezzel nem lenne csökkenthető a nem egészségügyi okú abortuszok száma, nagyon meglepődnék. A külföldi példák alapján joggal. Az államilag támogatott prevenció ugyanis bárhol a világon nem a megszületett gyermekek, hanem az abortuszok számát csökkenti.
Számos külföldi példa bizonyítja, hogy az ingyenes fogamzásgátló eszközök rendelkezésre bocsátásával az abortuszok száma számottevően csökken. Norvégiában például, ahol 2010-ben húsz-huszonöt év közötti nők számára ajánlották fel, hogy egy éven keresztül ingyenesen fogamzásgátlókhoz juthatnak, felére csökkent körükben a terhesség-megszakítások száma. Finnországban a 18 éven aluliak juthatnak hozzá ingyen az egyik fogamzásgátló tablettához.
Lengyelországban ellenben, ahol a fogamzásgátlók nehezen hozzáférhetők, és alapvetően jellemző a tájékozatlanság, valamint híresen szigorúak az abortusz témájában, mégsem érik el céljukat. Évente körülbelül 800 hivatalosan regisztrált terhesség-megszakítást végzenek, ám az illegális vagy külföldön végrehajtott beavatkozások száma 80.000-200.000 közötti.
Az ENSZ szakosított szervei (Dél-Amerika tekintetében) a közelmúltban tűzték ki célul, hogy a kiskorúak és tizenévesek védelmében akciót indítanak az interneten keresztül, és így igyekeznek eljuttatni az információkat a fiatalokhoz. ,,A fiatalkori terhesség az egészségügyi károk mellett egy állandó újratermelője a szegénységnek, állandósítja a szociális problémákat, az elmaradottságot, lehetetlenné teszi az oktatási programok megvalósítását és a női kiszolgáltatottságot is állandósítja” - állapítja meg az ENSZ.
Nyilván könnyebb újra és újra a választáspártiak és a magzatvédők soha véget nem érő vitáját vívni ahelyett, hogy a megelőzésben mindkét fél egyetértene és a felelősök problémát úgy kezelnék, hogy lehetőleg minél több nő életében fel se merüljön a döntés kényszere (mert nincs terhesség sem).
Sajnos azonban a döntéshozók közül senkitől nem látni, hogy fennen hirdetnék az ilyen stratégiákat, terveket, tanulmányokat, pláne nem a megvalósításukat. Főleg nem látom a reményt a változásra, amikor Ékes Ilona képviselő arról beszél nyilvánosan, hogy a fogamzásgátlás reklámozása is gyorsítja a népességfogyást. Ráadásul a képviselő önmagának is ellentmond, hiszen elismeri: ahhoz, hogy az abortuszok számát csökkenthessék, nemzeti stratégiára van szükség, a felelős szexuális magatartás kialakításának támogatására.
Az ENSZ nőjogi bizottsága, a CEDAW 2002-ben azt írta, hogy aggasztóan magas Magyarországon a gyerektelen fiatal nők abortuszainak száma, és felszólította az államot, hogy tegyen meg mindent azért, hogy ne ez legyen a születésszabályozás eszköze.
A magzati élet védelméről szóló törvényben ugyan feketén-fehéren szerepel, hogy az állam elősegíti a fogamzásgátló készítmények és eszközök rászorultságtól függő kedvezményes igénybevételét. Azonban az elmúlt évekhez hasonlóan az állam egy kanyi vassal sem támogatja ezeket.
A Ház előtt többször is, így 1999-ben és 2005-ben volt javaslatként a fogamzásgátlók állami támogatásának kérdése. A javaslatban azzal érveltek, hogy az államilag támogatott prevenció alapvetően az abortuszok számát csökkentené, de változás azóta sincs. Bár a javaslat egyik alkalommal sem ütközött komolyabb ellenállásba, megvalósítása érdekében - a gyógyszerkassza helyzetére hivatkozva - egyik kormány sem tett konkrét lépéseket.
Itthon a KSH adatai szerint az abortuszok száma csökken, de szakemberek szerint a tizennyolc éven aluliak körében a szám változatlan és a hátrányos helyzetű országrészekben (Szabolcs, Borsod, Heves és Nógrád megyékben) a terhesség-megszakítások száma még mindig nagyon magas.
Egy terhesség-megszakítás jelenleg 30 000 forintba kerül, ennek méltányossági alapon a rászorulóknak 30, illetve 50 százalékát kell kifizetniük, tehát (9, vagy 15 ezer forintot). A terhesség-megszakítás ingyenes egészségügyi okokból. Szintén térítésmentes az abortusz, ha az állapotos nő súlyos válsághelyzetben van (például szociális intézményben lakik, átmeneti gondozásban részesül, tartósan nevelésben részesül vagy az országban menedékkérő) – ezekről a helyi családvédelmi szervezetek védőnői adhatnak igazolást. Amennyiben a terhesség bűncselekmény, tehát nemi erőszak következménye, a térítési díjat csak a bírósági végzés alapján térítik vissza az érintett nőnek.
A fogamzásgátlók ára a kedvezményes abortusszal összevetve több esetben is magas. Tekintettel arra, hogy nem feltétlenül lesz minden aktusból terhesség, de védekezni folyamatosan kell, az összköltségük meghaladja az egyetlen támogatott „megoldás”, az abortusz árát.
A legolcsóbb fogamzásgátlók a mechanikus eszközök: az óvszer (100-300 Ft/db) vagy a pesszárium, a tabletták közül a legolcsóbb havi adagja is 3000 forint körül mozog. Méhen belüli fogamzásgátló eszközök közül a korszerű spirálok, amelyek öt évre szólnak, 40 ezer forint körül, a kevésbé modern, 2-3 évre javasolt típusok 10-12 ezer forint közötti áron kaphatóak.
A NANE a fogamzásgátlás világnapja alkalmából azt írta: „Van, akik számára a fogamzásgátlás anyagiak miatt nem elérhető, van, akik sosem kaptak megfelelő tájékoztatást ebben a témában. A NANE Egyesület ügyfeleinek viszont gyakori tapasztalata, hogy bántalmazó partnerük lehetetleníti el a fogamzásgátlást: … a bántalmazók egy része "röghöz kötési" taktikaként a nő által vállalhatónál magasabb gyerekszámot erőltet rá áldozatára. A testi, társadalmi és gazdasági kiszolgáltatottság eme formája ugyanis megnehezíti, hogy a bántalmazott nő és gyermekei megszabaduljanak attól, aki rettegésben tartja őket."
A kérdés tehát a családon belüli erőszak kérdésével is összefüggésben áll. Aki az erőszak ellen kampányol, tehát szintén jó nyomon jár.
Végezetül csak azt kérdezem: hol a törvényjavaslat az államilag támogatott vagy ingyenes fogamzásgátlásért? Hol kezdeményezés a bizonyos kor és gyerekszám után (újra) ingyenesen kérhető művi meddővé tételért? Hol az alaptantervben a felvilágosítás és a fogamzásgátlás oktatása? A kampányok? A plakátok? A hirdetések?
Erre kéne elindulni végre, a magzatvédőknek a választás-pártikkal kart karba öltve. Mert van, amiben talán még ők is egyet tudnak érteni. Remélem.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.