Kisgyerek is van? Akkor nem kiadó a lakás!

Georgina
PUBLIKÁLÁS: 2012. január 30. 09:00
Albérletet kerestünk. Életünkben először, átmeneti időszakra. Azt hittük, könnyű lesz. Ezer és ezer kiadó lakás árasztja el a budapesti piacot – gondoltuk naivan –, megbízható emberek vagyunk, rendszeres jövedelemmel, pillanatok alatt megtaláljuk a megfelelőt. Egészen az első telefonig ezt hittük. Akkor közölték velünk, hogy kisgyermekeseknek nem adják ki a lakást.

'No Children in Cages' photo (c) 2008, Mykl Roventine - license: http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

„Jó” – gondoltam, és nyeltem egyet. „De vajon miért?” – próbáltuk megfejteni a párommal. A gyerekek összefirkálják a falat? Vagy hangoskodnak, és a szomszédoknak ez gondot okozhat? Esetleg kisebb a megbízható jövedelem egy háztartásban, ahol az anyuka gyesen van? A második „nem”-nél rákérdeztünk. „Rosszak a tapasztalatok” – Vajon miféle tapasztalatok? Egy irka-firka vagy egy zsíros kis kéznyom a falon, vagy mi? A kauciót nem ezért kérik? Ha a tulajdonos nem elégedett az ingatlan állapotával, akkor nem adja vissza...

A visszautasítások a legkülönbözőbb formában történtek, volt, hogy kerek-perec megmondták: kisgyerekekkel nem aktuális. Volt, ahol ködösítettek: más elképzelései vannak a tulajnak. Vagy egyszerűen nem hívtak vissza, esetleg hirtelen „lejárt a hirdetés”, mikor kiderült, hogy gyerekeink vannak. A bátrabbak már a hirdetésben is leírták, hogy kisgyerekeseknek nem kiadó, de legtöbben csak telefonban közölték a kitételt.

A sokadik elutasításnál aztán elmondta az egyik ingatlanos: egy törvényről beszélt, melynek értelmében kisgyerekeseket nem lehet kitenni a lakásból, ha nem fizetnek. A tulaj nem akarja vállalni a kockázatot, hogy hónapokon át kínlódnia kelljen a nem fizető albérlővel, esetleg perelni, fenyegetőzni, miközben esetleg halmozódik a rezsiköltség is. Persze érthető, százezreket is bukhatnak egy „rossz ügyféllel”, a másik oldalról – ahol mi állunk – viszont rendkívül megalázó a feltételezés, hogy a kisgyerekes bérlők potenciális csalók.

Mióta gyermekeim vannak, sokkal tudatosabban intézem a pénzügyeimet. Nem élhetünk egyik napról a másikra, létfontosságú a biztonsági tartalék, még akkor is, ha időnként jelentősen vissza kell fogni még a legszükségesebb kiadásokat is. Eszembe nem jutna ilyen helyzetbe hozni a családot, a gyerekeket, ezért is fáj nagyon, mikor hallom a telefonban: „Ja?! Ilyen kis gyerekekkel? Sajnos nem.”

Az első elkeseredésemben az ingatlanosokat hibáztattam, illetve a bennünk csalókat sejtő főbérlőket. Aztán átgondolva a történteket, rájöttem, hogy egyszerű üzleti megfontolásról van szó, melyben egy rossz törvény üt vissza a kisgyerekes családokra. A törvény – bármelyik passzus, bármelyik cikkely – a szándékával ellentétben éppen, hogy bünteti a családosokat, ahelyett, hogy védené őket. Megnehezíti az albérletkeresést, megalázó helyzetbe hozza a gyerekeseket. Jó szándékkal meggondolatlan törvényhozás, jó adag bizalmatlansággal tetézve.

Hozzáteszem: a fent leírtak csak az ÉN rossz tapasztalataim. Emellett természetesen vannak olyan tulajdonosok is, akik szívesen látják a családokat. Végül találtunk is egy igazán jó lakást, tisztességes főbérlővel, a történet tehát jó véget ért. A tüske azért bennem maradt, és fáj, ha ezekre a telefonos elutasításokra gondolok.

Georgina

Veled is történt olyan eset, amikor hátrányt szenvedtél valamiben csak azért, mert gyermeke(i)d van(nak)? Oszd meg a Bezzeganya olvasóival: küldd el nekünk a [email protected] címre!

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.