"Nem érhetünk el valódi demokráciát és tartós békét a világban anélkül, hogy a nőknek ugyanazokat a lehetőségeket kínáljuk a társadalmi fejlődés befolyásolására, mint a férfiaknak" - indokolta a döntést Thorbjoern Jagland, a bizottság elnöke. A kitüntetettek a díjat hivatalosan "a nők jogaiért folytatott erőszakmentes küzdelmükért" kapták. Egyikük Libéria elnökasszonya, Ellen Johnson-Sirleaf, a másik libériai díjazott Leymah Gbowee, aki a polgárháború alatt sikerrel mozgósította országa asszonyait. Még szexsztrájkot is szervezett, hogy a hálószobában kényszerítsék rá férjeiket, hogy hagyják abba a vérengzést.
A harmadik ünnepelt a jemeni Tawakkul Karman, aki már az arab tavasz forradalmi hullámai előtt is - a Women Journalists Without Chains nevű szervezetén keresztül - a jemeni nők első számú szószólója volt, azóta pedig a Saleh elnök távozását követelő tüntetések egyik vezéralakja. Karman a díjat a jemeni fiataloknak ajánlotta fel.
A díj odaítélésének szimbolikus jelentősége is van, hiszen éppen a múlt hónapban hunyt el a kontinens első, és eddig egyetlen női békedíjasa, Wangari Maathai. Most egyből ketten léptek örökébe, írja a cikk.
Ezeket a helyeket eddig úgy tartottunk nyilván, hogy a nőknek nemigen osztanak arrafelé lapot. Úgy tűnik, csikorogva fordul a történelem kereke, és nemcsak a „fejlett” világban részesei a nők a történelemnek, miközben nőtársaikért (is) küzdenek. Gratula nékik innen, egy „fejlett” országból, ahonnét az efféle nők manapság valahogy hiányozni látszanak.
Vakmacska
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.