Bezzeganya

Vérszomjas kutyákkal riogat a szomszéd

Bezzeganya

Létrehozva: 2010.11.16.

Új, keddi rovatunkba ilyen, a valóságban megtörtént konkrét, neveléssel kapcsolatos történeteket várunk a bezzeganya kukac freemail.hu címre, amiket majd együtt boncolgathatunk, megoldásokat keresve. Biztosan nincs egyetlen jó megoldás, de a sok különféle nézőpont adhat valamilyen támpontot ahhoz, legközelebb mi a teendő. Van, hogy egy helyzet magától oldódik meg, van, hogy egy furcsának tűnő ötlet beválik. De a legjobb az a rész lesz, amikor mások hibáját szedhetjük ízekre, közben azt érezve, milyen jó anyák is vagyunk valójában, hiszen velünk ilyesmi soha nem történhet meg.

Vérszomjas kutyákkal riogat a szomszéd

Biztosan mindegyikünk találkozott már olyan váratlan nevelési helyzettel, amire nem volt minden szempontból jó és gyors megoldás. Persze az elméletet jól tudjuk: álmunkból felébresztve is kívülről fújjuk – főleg, ha egy kicsit hátba is vágnak – Ranschburg, Vekerdy, Piers, Spock, Bettelheim állásfoglalását a szeparációs szorongásról, az agresszió kezeléséről vagy a nyugodt alvásról, de amikor mondjuk az addig békésen autózó gyerekünk a játszóházban váratlanul rugdosni kezdi játszópajtása fejét, csak állunk lefagyva, mint azokban a régi szép napokban a vizsgabizottság előtt, esetleg spontán megoldjuk valahogy a dolgot. Aztán utólag már eszünkbe jut, mit is kellett volna tennünk, mondanunk, de a kétség biztosan továbbra is ott motoszkál: jól oldottuk meg a helyzetet, vagy nevelési szarvashibát követtünk el és örökre elrontottuk a gyereket? És a legfontosabb kérdés: mit tenne a Bezzeganya? Más szóval, ti mit tennétek?

Ha van köztetek olyan, aki szakmai szemmel is tanácsot tud adni – nevelési szakember, pszichológus, fejlesztő pedagógus –, és van kedve beszállni az észosztásba, várjuk jelentkezését!

Itt is van mindjárt az első történet.

Egy verőfényes őszi délelőttön a szomszédommal és hasonló korú gyerekeinkkel sétálni indultunk. Mindkét gyerek kétéves, sétálási módszerük ennek megfelelő: motorozás 220 km/h sebességgel, illetve a motor elkobzása esetén kiszámíthatatlan irányú mozgás, mint annak idején a pontevős számítógépes játékban a kis szörnyecskéké. Röviden, a gyerekek elkóricálnak, elszaladnak, ketten, mint egy zsák bolha, aztán vagy utolérjük őket, még mielőtt kilépnének a közeledő autó elé, vagy torkaszakadtunkból ordítunk és a többit a jóistenre bízzuk (szerencsére nem forgalmas a hely, ahol sétálunk, úgyhogy a szívinfarktus veszélye napi tízre redukálódik). Most is ez történt: a szomszédom lánya váratlanul befordult egy sarkon és már három házzal odébb járt, a szomszédom hívására füle botját sem hegyezve. Persze utána az én fiam, aki minden jóban benne van. Szomszédomnak ekkor mentő ötlete támadt és hangosan kiabálni kezdett: gyertek vissza, mert ott van a kerítés mögött a csúnya, harapós kutya, hamm-hamm! A kétévesek megtorpantak, aztán visszafelé vették az irányt, szóval a dolog működött. De én nem éreztem jól magam.

Ebben az időszakban amúgy is annyi mindentől félnek a gyerekek. Elkezdenek szorongani mindenféle dologtól: a sötétségtől, az elválástól, az ablak előtt az ágait lógató fától, a nagy autóktól, a hangos dolgoktól, ki tudja még mitől: biztos, hogy még rá is kell tenni egy lapáttal és mumust, zsákos embert meg harapós kutyát emlegetni? Másrészt abba nem szólhatok bele, hogy a szomszédom milyen eszközöket használ a neveléshez. Viszont az én gyerekem is ott volt, nyilván ő is megjegyzi a dolgot. Mit csináljak? Mondjam meg neki, hogy ezt nem kéne? De milyen alapon szólok bele a dolgaiba? Vagy ne szóljak semmit, rábízva a gyerekemre, hogy majd csak elfelejti? Mit tenne a Bezzeganya?

Edina

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek