Dohányzol? Rendszeresen fogyasztasz alkoholt? Egészségtelenül étkezel és álmatlan éjszakák gyötörnek? Netán mindennek az ellenkezője igaz rád? Harvardi tudósok létrehoztak egy olyan eszközt, amely képes megjósolni, hogy az életmódbeli szokásaink hogyan befolyásolják az agyunk egészségét, és ennek alapján mekkora a rák, demencia, illetve depresszió kialakulásának kockázata.
Az úgynevezett „agy-pontozó” eszközt a bostoni Harvardhoz kapcsolódó Mass General Brigham oktatókórház tudósai alkották meg, és úgy jellemezték, hogy ez a világon az első olyan szerkezet, amely valóban képes megjósolni a fentebb említett betegségekre való hajlam mértékét. Az értéket egy úgynevezett McCance Agygondozási Pontszámban adják meg, amely összesen tizenkettő, fizikai, életmódbeli és szociális-érzelmi kategória pontszámait foglalja össze.
Andrew Budson, a Harvard Orvostudományi Egyetem neurológiai előadója szerint a felsorolt fizikai és életmódbeli tényezők bizonyos mértékben növelhetik a demencia kialakulásának kockázatát egy stroke után. Azok a rizikófaktorok, amelyek nem csak egy esetleges stroke-al összefüggésben jelentenek kockázatot, általában abból a tényből adódnak, hogy egy egészséges agy az minden részét használja. Az egészséges kapcsolatok és értelmes tevékenységek pedig segítenek megőrizni az agy jó szerkezetét és működését.
„Az eredmények megerősítik azt az elképzelést, hogy ha jobban törődsz az agyaddal, azzal egyúttal a szíved és az egész tested egészségét is támogatod” – tette hozzá Sanjula Singh, a Family Practice folyóiratban megjelent tanulmány egyik vezető szerzője.
A tanulmányban írtak szerint a pontozó eszköz, azzal együtt pedig az egyénileg kapott pontszám célja, hogy „minden egyén számára lehetőséget adjon az egészségügyi szokásai szükségszerű megváltoztatására, ezáltal csökkentve a demencia, a stroke, és az időskori depresszió kialakulásának kockázatát”.
Bár elsősorban az volt a cél, hogy a kapott pontszám iránymutatást adjon az egyéneknek a korhoz kötött agyi betegségek kockázatának csökkentéséhez, úgy véljük, hogy az agy körültekintőbb gondozása a pontszám javításával szélesebb körű egészségügyi előnyökhöz is vezethet, például kisebb eséllyel alakulhat ki szívbetegség vagy rák. Mindez hozzásegíthet az egészséges öregedéshez
– emelte ki Jasper Senff, a tanulmány másik vezető szerzője. Sanjula Singh ráadásként hozzátette: a pontozó eszköz nemcsak az alanyok jóllétét támogathatja, hanem az alapellátókat is segítheti a rizikófaktorok praktikus és időhatékony kezelésében számos krónikus betegség esetén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.