Magyarország legszebb várai: megelevenedő magyar történelem

Magyarország legszebb várai
PUBLIKÁLÁS: 2025. február 04. 16:00
A magyar történelem viharos századai alatt több vár épült, amelyek stratégiai és kereskedelmi jelentőségük miatt fontos szerepet láttak el. Manapság Magyarország legszebb váraiban megelevenedik a magyar történelem, izgalmas kiállítások és bemutatók várják az oda látogató generációkat.
A Diósgyőri várban megelevenedik a magyar történelem Forrás: Szekeres Andrea / Travelo

Magyarország legszebb várai

Diósgyőri vár

Lépj be Nagy Lajos király lovagtermébe, és csodáld meg az impozáns boltíveket, a lenyűgöző méreteket, melyek azt a lovagkort idézik, amikor még a Velencei Köztársaság is a magyar uralkodó lábai előtt hevert. A Diósgyőri vár lovagterme a korabeli Közép-Európában az egyik legnagyobb ilyen rendeltetésű csarnok volt, mely a felújításnak köszönhetően visszanyerte régi pompáját.

Nagy Lajos itt ünnepelte lengyel királlyá koronázását, és 1381. szeptember 26-án e falak között írták alá a Velencével való hosszú háborúskodást lezáró békét, amely eseményre maga a velencei dózse is a várba érkezett. A Lovagterem két végében a székelyderzsi templomban fennmaradt freskó két jelenete látható, amelyek Nagy Lajos király példaképének, Szent Lászlónak a kunokkal vívott küzdelmét mutatják be.

A falakat egész alakos páncélok, királyi címeres zászlók, kardok és pompás női öltözékek díszítik. A mai szemlélőnek a lélegzete is eláll a patinás építészeti megoldások láttán, de a legmegkapóbb talán a Lovagterem egyedi atmoszférája, amely megidézi a lovagkirály hétköznapjait és azt az időszakot, amikor még a Diósgyőri várra figyelt egész Európa.

Diósgyőri vár, lovagterem Forrás: diosgyorivar.hu

Siroki vár

Magyarország legvadregényesebb sziklavárát a Tarna mentén, a Vár-hegyen lelhetjük meg, de nemcsak a sziklatömb tetejét, hanem belsejét is elfoglalja. A riolittufából álló hegy gyomrába hatalmas járatokat, lépcsőket és termeket is vájtak, melyek várják a kalandok iránt érdeklődő látogatókat. Erődítmény már a honfoglalás utáni időkben is állt a várhegyen, bár meglehetősen kezdetleges formában. A vár végső állapotában két részre oszlott: az öregebb belsővár egészen a hegy tetején magasodott szabálytalan alaprajzzal, belső toronnyal, és köré épült a három ó-olasz bástyával erősített alsóvár.

A vár különlegessége a fejlett, sziklákba vájt járatrendszer. Az erődítmény legősibb része a felsővárban található lakótorony, erre épült a kisebb, vékonyabb falakkal rendelkező öregtorony, mely az őrség lakhelyéül szolgált. Ezt vették körül falakkal és tornyokkal, valamint belülről gazdasági és lakóépületekkel.

Siroki vár Forrás: Bata Tamas/sirokivar.hu

Füzéri vár

A Zemplén bájos, eldugott faluja felett magányos bazalthegyen őrködik a Füzéri vár, mely az elmúlt évtizedekben több rekonstrukción is átesett. Az újjáépült falak között korhűen berendezett helységekben lelhetünk betekintést a korabeli emberek mindennapjaiba, a vár elhelyezkedése miatt pedig pazar kilátás nyílik a környék erdőire, falvaira. Az már csak hab a tortán, hogy a bejáratot egy bazaltlépcsőn lehet megközelíteni, ami csak még izgalmasabbá teszi az élményt.

A gyönyörűen felújított Füzéri várban is rendszeresen programokkal várják a látogatókat Forrás: Kalmár István / Füzér Vára / Facebook.com

Gyulai vár

A Fehér-Kőrös egyik szigetére gótikus stílusban épül vár hadtörténeti szempontból is érdekes, mivel a tűzfegyverek megjelenésekor jellemző olasz-bástyák kerültek rajta kialakításra. Különleges környezete sokat hozzátesz a Gyulai várhoz, melyben 24 kiállítóterem, egy csónakázótó és izgalmas programok várják a látogatókat. Égetett téglafalai pedig páratlanná teszik a magyar várak között.

A Gyulai vár Magyarország legszebb várai közé tartozik Forrás: Shutterstock/ kosaras_balazs

Visegrádi fellegvár

A Visegrádi fellegvár a Dunakanyar gyöngyszeme, büszkén emelkedik Visegrád városa fölé. Már a tatárjárás előtt állt a helyén egy erődítmény, majd a romjaiból IV. Béla és felesége építette a kettős várrendszert. Később Károly Róbert és Luxemburgi Zsigmond magyar királyok tovább bővítették a várat. Több alkalommal is őrizték itt a magyar koronaékszereket. Több ütközetet is vívtak a várban, a török sereg is bevette, utoljára 1685-ben.

Egészen 1960-ig folyamatosan romlott az épületek állapota, majd elkezdődött a korszerű műemlékvédelmi helyreállítása, ami a mai napig tart. A páratlan kilátás, az izgalmas múzeumi tárlatok és az évente megrendezésre kerülő Visegrádi Palotajátékok izgalmas helyszínné teszi, ahová hajóval is lehet érkezni a Dunán.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.