Figyelem! Október 30-án órát állítunk, de vajon még meddig?

energia
PUBLIKÁLÁS: 2022. október 29. 08:03
Magyarországon 1980 óta állítjuk át évente kétszer az órákat. Az utóbbi években egyre gyakrabban merül fel a kérdés: vajon tényleg szükség van-e még az óraátállításokra? Sokan úgy gondolják, hogy az áramon olyan jelentős lenne a spórolás, mint bevezetésének idején. De mi történne, ha hazánkban csak egy időszámítás lenne? Mutatjuk!

Megéri-e a nyári időszámítást alkalmazni?

A nyári, illetve a téli időszámítás, és az ezekhez kapcsolódó óraátállítás a természetes fény jobb kihasználása és a mesterséges fény előállításához felhasznált energiával való takarékoskodás miatt született meg.

Az óránkat október 30-án hajnali három órakor kettőre kell visszaállítani Forrás: Shutterstock/Copyright (c) 2022 alexkich/Shutterstock. No use without permission./Alexkich

A nyári időszámítás március utolsó vasárnapjától, október utolsó vasárnapjáig tart: az órákat márciusban éjjel kettőről három órára, októberben éjjel háromkor két órára kell átállítani. A Magyar Alvás Szövetség közleménye szerint világszerte az országok mintegy 60 százaléka már nem állítgat, és több mint hetven ország fontolgatja a teljes megszüntetését. Az Európai Parlament és több uniós tagállam kérését figyelembe véve úgy határozott, hogy megvizsgálja a jelenlegi nyári időszámítás működését, és azt, hogy indokolt-e eltörölni az évi két óraátállítást.

A befolyásoló tényezők

Az évek során számos tanulmány vizsgálta, hogy milyen eredménnyel járna a nyári időszámítás bevezetése az EU-ban.

• Ha az óraátállítás időpontjait a tagállamok nem egyeztetnék egymással, az kedvezőtlen hatással járna a belső piacra, mert a tagállamok közötti kereskedelem költségei növekednének, kényelmetlenebbé válna a közlekedés, a távközlés és az utazás, valamint csökkenne a termelékenység az áruk és a szolgáltatások belső piacán.

• A kutatások szerint a nyári időszámításra való áttérésnek köszönhető energiamegtakarítás mértéke összességében elenyésző. Az ezzel kapcsolatos adatok jellemzően függnek olyan tényezőktől is, mint pl. a földrajzi elhelyezkedés.

• A nyári időszámításnak köszönhetően az emberek több szabadtéri programon vesznek részt, aminek minden bizonnyal kedvező hatásai vannak. Másrészről viszont kronobiológiai kutatások azt mutatják, hogy a nyári időszámítás bioritmusra gyakorolt hatása megterhelőbb, mint ahogyan azt korábban gondoltuk. Továbbá, a nyári időszámítás ideje alatt az órák átállításának köszönhetően egy órával tovább van világos, így több időt lehet tölteni a szabadban.

A Bizottság a nyári időszámítás kapcsán rendszeresen kap visszajelzéseket a polgároktól, akik az óraátállítás kedvezőtlen egészségügyi hatásairól, alváshiányról és más negatívumokról számolnak be. Mások ugyanakkor pont a jelenlegi rendszer fenntartását szorgalmazzák, mivel véleményük szerint pozitív következményei vannak. Ha a nyári időszámítás kerülne bevezetésre, akkor novemberben nem igen látnánk reggel 08:00 előtt a napot, sőt decemberre ez odáig fajulna, hogy lennének olyan napok, nem is kevés, amikor 08:30 előtt nem kelne fel a nap. Cserébe viszont az lenne az előnye, hogy a jellemzően 16: órai sötétedés kitolódna 17 órára. Értelemszerűen a tavaszi, nyári időpontok ebben az esetben nem változnának, mert akkor amúgy is a nyári lenne érvényben, az az kb 5 órakor lenne napfelkelte, és 21 órakor a napnyugta.

Novemberben már rövidebbek a nappalok, korábban sötétedik Forrás: Shutterstock/Copyright (c) 2022 sun ok/Shutterstock. No use without permission./Sun Ok

Ha viszont a téli időszámítás valósulna meg egész évre, akkor nyáron legtöbbször már hajnali 4 előtt felkelne a nap, igaz, azon az áron, hogy este nem 20, hanem 21 óra körül sötétedne. Ez az, amit a nyári időszámítás pártiak nagyon nem akarnak. A június végétől július elejéig tartó 20:46-os naplemente tehát örökre eltűnne, átadva a helyét a 19:46-osnak. Értelemszerűen az ősz végi, téli hónapok nem változnának a mostanihoz képest, tehát a nap 16 óra körül menne le, míg valamivel 07 után kelne fel.

Országonként változnak a vélemények

Nagyon sok ország – köztük Magyarország is – a nyári időszámítást preferálja, számítva arra, hogy a korai sötétedést megelőző nappali világosság tovább tarthat. A téli verzió hívei pedig a kora reggeli sötétség meghosszabbodása miatt tiltakoznak.
G. Németh György, a Magyar Alvás Szövetség elnöke szerint jelenleg egy súlyosabb energiaválság van kibontakozóban, így ennek időszerűsége kérdésessé válhat. 2019-ben az Európai Parlament már megszavazta az óraátállítás eltörlését, de ehhez a tagállami kormányokat tömörítő Tanáccsal is meg kellett volna állapodniuk, amikor is jött a pandémia, ami minden napirendi pontot felülírt. Most pedig az Ukrajnában zajló háború, a rezsiválság és egyéb okok miatt gyakorlatilag beláthatatlan távolságba került a döntés.

Szkopjéban jelentős mennyiségű villanyáramot lehetne megspórolni Forrás: Shutterstock/Copyright (c) 2021 stoimilov/Shutterstock. No use without permission./Stoimilov

Az országok is megosztó véleménnyel vannak a témában: Finnország az évi két óraátállítás eltörlését kérelmezte, Litvánia pedig a jelenlegi rendszer felülvizsgálatát szorgalmazta. Észak-Macedónia is azt fontolgatja, hogy az idei évben a szokásoktól eltérően nem tér át a téli időszámításra, hanem október 30. után is a nyári időszámítás lenne érvényben, amivel Szkopjéban jelentős mennyiségű villanyáramot lehetne megspórolni. Az USA-ban a nyári időszámítási időszaka 2007-ben novemberében ért véget, Oroszország 2014-ben rossz tapasztalatok miatt tért vissza az állandó téli időszámításhoz, Törökország pedig 2016 őszétől kezdve egész évben a nyári időszámítást alkalmazza. Egy biztos, amíg nem születik végleges döntés az ügyben, hazánkban október 30-án hajnali három óráról két órára kell tekerni az óramutatót, így egy órával több időnk lesz pihenésre – legalábbis aznap.

(Forrás: napialvas.hu, penzcentrum.hu, jakd.hu, ec.europa.eu)

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.