A jogszabály szigorítása mögött komoly egészségügyi aggodalmak húzódnak meg.
Június elsejétől új szabályozás lép életbe: a magyar Országgyűlés elfogadta azt a törvényt, amely szerint a 18 éven aluliak számára tilos lesz energiaitalokat vásárolni. Ahogy azt a Mindmegette megírta, a döntést a fiatalok egészségének védelmében hozták meg, és már az is kiderült, pontosan mely italok kerülnek a tiltólistára.
A jogszabály szigorítása mögött komoly egészségügyi aggodalmak húzódnak meg. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ adatai szerint 2011 óta közel ötszáz bejelentés érkezett energiaital-fogyasztással összefüggő rosszullétekről. A serkentő hatású italok ugyanis gyakran okoznak álmatlanságot, szapora szívverést, remegést, szorongást, sőt akár mellkasi fájdalmat is. Ezek a tünetek pedig különösen veszélyesek lehetnek a fejlődő szervezetű fiatalokra.
A rendelet szerint azok az italok számítanak energiaitalnak, amelyek 100 milliliterenként több mint 15 milligramm koffeint, vagy más serkentő anyagot – például taurint, L-arginint, ginzenget vagy inozitolt – tartalmaznak. Ide tartoznak a legismertebb márkák termékei:
Ezeket júniustól a kiskorúak nem vásárolhatják meg sem boltban, sem vendéglátóhelyeken.
A tej- vagy növényi alapú kávés italokat – például jegeskávékat –, nem érinti a szabályozás, pedig ezek koffeintartalma sokszor meghaladja az energiaitalokét. A Hell dobozos kávéitala például 100 milliliterenként 40 milligramm koffeint tartalmaz – ez 25%-kal több, mint ugyanannak a márkának az energiaitala. A dobozos jegeskávék akár 50–60 mg koffeint is tartalmazhatnak 100 ml-ben, és sok fiatal ezeket is nagy mennyiségben fogyasztja. A kóla sem kivétel: bár koffeintartalma jóval alacsonyabb (8–10 mg/100 ml), nagyobb mennyiségben fogyasztva ugyancsak stimuláló hatású lehet.
A cél egyértelmű: megóvni a fiatalokat a túlzott stimulánsbevitel hosszú távú következményeitől. A törvényalkotók hangsúlyozták: a gyermekek egészsége közös felelősségünk, és minden lépést meg kell tenni annak érdekében, hogy biztosítsuk számukra az egészséges fejlődés feltételeit.