A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke rámutatott, hogy a sóbányát sújtó természeti katasztrófa miatt veszélybe került egy közösség "gondosan megtervezett és sok munkával felépített jövője". "Meg kell találni a megoldást arra, hogy a sókitermelés folytatódhasson, és a gyógyulást kereső, illetve turisztikai céllal érkező vendégek továbbra is ellátogathassanak Parajdra" - húzta alá.
Közölte: az esőzések és áradások után az első feladat a kármentés, ezt követi a helyreállítás és a hosszú távú megoldások kidolgozása. "Nem engedhetjük, hogy az áradó víz veszélyeztesse a helyi közösség megélhetését" - húzta alá az RMDSZ elnöke, aki szerint az Országos Sóipari Társaság (Salrom) első számú prioritása a bánya teljes rendbetétele kell legyen.
A parajdi sóbányába kedden hatalmas mennyiségben zúdul be a víz, miután az esőzések nyomán megduzzadt a Korond-patak és megsérült a medrét védő geofólia. A betörő víz órákon belül elöntheti a regionális turizmus motorjának számító székelyföldi létesítményt - közölte kedden Bíró Barna Botond tanácselnök.
Petres Sándor, Hargita megyei prefektus úgy nyilatkozott: a víz ellenőrizhetetlen ütemben kezdett el beömleni a tárnákba, és nem lehet megfékezni, a megduzzadt patak becsült vízhozama több mint százszorosa a megszokottnak.
Sajnos elvesztettük a csatát a természettel
- idézte a prefektust az Agerpres.
Mint közölte, megpróbálnak a bánya belsejében gátat emelni, hogy legalább a turistaövezet egy részét és a régi fejtési területet megmentsék. Aláhúzta: szakértők szerint a víz egyelőre nem fenyegeti a bánya stabilitását, hónapokba telne, hogy akkora mennyiségű sót oldjon fel a tárnákban, amitől ez veszélybe kerülne.
Petres Sándor biztosította Parajd és a környező települések lakosságát, hogy nincsenek egyedül ebben a küzdelemben. Közölte, hogy az ár levonulása után felmérik a helyzetet, és folytatják a patak medrénél elkezdett munkálatokat.
Az Országos Sóipari Társaság közleményben számolt be arról, hogy kimenekítette a sóbányából alkalmazottjait, munkagépjeit. A medermunkálatokról elmondta: bizonyos szakaszokon betonozására lesz szükség, és egy új csatorna kialakítására, amin elvezethető a megnövekedett vízmennyiség. A szabadidős tevékenység újraindítására a létesítmény strukturális vizsgálata után kerülhet sor.
A Székelyhon arról számolt be, hogy a helyiek kedden délután a sóbánya bejárata előtt gyertyákat helyeztek el és a helyzet javulásáért imádkoznak. Drónfelvételeken jól látható, amint a patak két újonnan kialakított vízelvezető medre egy-egy ponton a bánya fölött víznyelővé változott és elnyeli a leáramló hatalmas vízmennyiséget. A helyiek elkeseredését fokozza, hogy a hírportál helyszíni riportja szerint a községben több panzió bezárt, mert turisták hiányában nem tudják fizetni az alkalmazottakat.
Hargita megyében árvízkészültség van, miután az elmúlt napok esőzései nyomán több patak vízhozama megnövekedett. A megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) kedden este közölte: Fehér és Bihar megyéből is érkeztek csapatok a székelyudvarhelyi tűzoltóságra, akik segítenek felvenni a harcot az áradásokkal.
Parajdon május 8-án helyi szintű veszélyhelyzetet hirdettek, melyet pénteken június 6-áig meghosszabbítottak a bányába betörő víz miatt. A Hargita megyei önkormányzat 400 ezer lejes (32 millió forint) gyorssegélyt szavazott meg a község számára a sóbányát veszélyeztető vízbetörés megfékezésére. A parajdi sóbánya Székelyföld egyik leglátogatottabb turisztikai látványossága, amelyet évente százezrek keresnek fel. A felszín alatt 120 méterre található csarnokokban játszóterek, foglalkoztató és kikapcsolódási terek, ökumenikus kápolna és moziterem várja a turistákat. Jótékony mikroklímája miatt egészségeseknek és betegeknek is ajánlott időt tölteni a tárnákban, ami segíti a relaxációt, a szervezet regenerálódását, és számos egészségi panaszra is javallott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.