Szombathelyi trafikrabló - Visszavágyott a börtönbe az utolsó halálraítélt

Szombathelyi trafikrabló - Visszavágyott a börtönbe az utolsó halálraítélt

Szombathely
PUBLIKÁLÁS: 2018. december 31. 04:20
A szabad világban nem találta a helyét, a börtönben lelt igazi otthonra a szombathelyi trafikrabló, aki korábban 20 évet ült egy lány megöléséért. A jelenség nem ismeretlen, sok rab lesz börtönfüggő.
L. B.

Vannak, akiknek sohasem adatik meg a második esély lehetősége, mások pedig a sokadik hibájukból sem képesek tanulni. A szombathelyi trafikrablóként elhíresült K. Aladár 1988-ban a bitófát úszta meg kegyelemmel, húsz börtön­év után pedig még viszonylag fiatalon egy második esélyt is kapott az élettől az újrakezdésre.

Az egykori gyerekgyilkos ugyan próbálkozott, de a visszailleszkedés igazán sohasem sikerült számára. Előbb egy gyerekkel keveredett lo­pásba, aztán idén november végén egy dohányboltot rabolt ki fegyverrel. Jelenleg a szombathelyi börtönben raboskodik, ahol információink szerint kifejezetten jól érzi magát.

Nem foglalkoztatja a tettest az öngyilkosság gondolata

– A testvére korábban látogatta, de amióta Aladár újra bekerült, nem volt nála. Ő az egyetlen élő családtagja, a trafikrablás előtt egy hónappal beszéltek, de már teher lehet számukra, nagyot csalódtak benne. Az 1988-as szörnyű gyilkosság után rengeteget bántották a családot, most pedig újra „elővették” őket a faluban – mondta a Borsnak a família egyik ismerőse. Információink szerint K. Aladárnak még kapcsolattartója sincs megjelölve a rácsok mögött, idekint mindenki magára hagyta.

Nem úgy, mint odabent: értesüléseink szerint egy háromfős zárkában tartózkodik, jól érzi magát, öngyilkossági szándéka nincs, ezt a benti pszichológusnak is elmondta. Az elítélttel kapcsolatban megkerestük a BvOP-t, ahol közölték: a büntetés-végrehajtás szervezeténél keletkezett, bármely fogvatartottal kapcsolatba hozható valamennyi adat bűnügyi személyes adatnak minősül, így nem áll módjukban tájékoztatást adni.

Munkára jelentkezett a rácsok mögött

A férfit Anita megölése miatt kötél általi halálra ítélték, később ezt életfogytiglani fegyházbüntetésre – az akkori törvények szerint 20 évre – módosították. Így K. Aladár 2008-ban szabadult.


Több megyében is szerencsét próbált, Siófokon a testvére segítette egy autóval, Szombathelyen pedig egy élettársa is volt, de sokan mások is próbálták munkával támogatni. Ismerősei szerint a férfi próbálkozott, de sosem jött össze neki igazán semmi. A húszéves büntetése alatt viszont szinte állandóan dolgozott, s úgy tudjuk, már jelezte, hogy munkába állna. Erről majd januárban dönthetnek.

Nehezen megy a visszailleszkedés

Az általunk megkérdezett szakértők egybehangzóan állítják: a börtönviszonyokat nehéz megszokni, de ha valakinek sikerül, nehezen tud visszailleszkedni a társadalomba. – Egy női elítélt szabadulásakor a főtörzsőrmesterének arról beszélt, tartsa meg a helyét a munkában, mert egy hét múlva újra itt lesz. Úgy megszokta a benti életét, hogy félt a szabadságtól, s az ígért időben vissza is tért – magyarázta la­punknak Végh József, aki börtönpszichológusként rengeteg fogvatartottal került kapcsolatba.

– Többen akadtak, akik a szabadulásuk előtt nem sokkal próbáltak megszökni. Akkor nem értettem, de elmondásuk szerint szükségük volt még pár hónapnyi felkészülésre a szabad élethez. Olyan is volt, aki azért követett el vagyon elleni bűncselekményt, mert attól félt, embert fog ölni. A gyilkos ösztönt a börtönnel fékezte meg – tette hozzá. Dr. Tran Dániel, az ELTE jogi karának kriminológiaoktatója szerint a mai börtönrendszer kiválóan távol tartja a bűnözőket a társadalomtól, de a hatékony visszailleszkedést nem segíti.

– Húsz év alatt rengeteget változik a világ. A benti tekintély, kapcsolatrendszer, szállás a szabad világban semmit nem ér, odakint nulláról indulnak – mondta a jogász.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.