270 milliárdot érő festményeket kaphat vissza a Herzog örökös

270 milliárdot érő festményeket kaphat vissza a Herzog örökös

lefoglalás
PUBLIKÁLÁS: 2017. június 23. 09:30
V. Zs. 

Az Egyesült Államok Fellebbviteli Bírósága kedden új határozatot hozott a David de Csepel és a Magyar Állam között évek óta húzódó ügyben. Négy év alatt immáron másodjára utasította el Magyarország azon kérését, hogy ejtse azt a pert, amely kapcsán közel negyven műkincset kellene visszaszolgáltatnia a korábbi tulajdonos örököseinek. Ezzel David de Csepel számára esély nyílt arra, hogy jogi úton szerezze meg ősei értékes, akár 270 milliárd forintot is megérő vagyontárgyait.

Lenyúlt kincs

Az egész ügy a második világháborúig vezethető vissza. Herzog Mór Lipót báró hazánk egyik legjelentősebb magángyűjteményét tudhatta magáénak, amely nagyjából 2500 műtárgyat foglalt magába. Köztük olyan fontos műveket, mint El Grecótól a Krisztust megfosztják ruháitól, Courbet-től A forrás, Van Dycktől a Lotharingiai Margit hercegnő képmása vagy Munkácsytól A délutáni látogatás. 1934-es halálát követően a gyűjteményt három gyermeke örökölte, akik a háború során igyekeztek azokat menteni.

Egy részét ugyan feljelentés alapján lefoglalták a hatóságok, másik részét azonban a Szépművészeti Múzeum kicsempészte az or-szágból. Ez az amerikaiak kezébe került, akik később visszahozták azokat az országba. Az állam viszont nem adta oda az örökösöknek ezeket, hanem zár alá helyezte a műveket. Végül mind különböző intézményekbe, a Szépművészetibe, a Nemzeti Galériába, az Iparművészetibe és a Műszaki Egyetemre került.

11 képet elbukott

Jóval a rendszerváltást követően, 1999-ben nyújtotta be végül tulajdonosi igényét a képekre és a szobrokra Herzog Mór unokája, Martha Nierenberg. Ekkor 12 alkotás képezte a per tárgyát, amelyből 11-et a magyar államnak ítélt oda a Fővárosi Ítélőtábla. Ezt követően a további műtárgyakkal kapcsolatban 2010-ben a báró dédunokája, David de Csepel nyújtott be keresetet Magyarország ellen, méghozzá az Egyesült Államokban. Az örökös a pert a külföldi ál-lamok immunitásáról szóló 1976-os törvényre alapozta.

Csepel nyerésre áll

Ez kimondja, hogy az amerikai állampolgárok védelmében külföldi által okozott sérelem esetén amerikai bíróságon perelhető egy másik ország, vagy annak hatósága. A műkincsek összértékét 100 millió dollárra becsülték, amely mai áron nagyjából 270 milliárd forintnak felel meg. A keddi bírósági döntés értelmében Csepelnek esélye nyílt arra, hogy jogi úton végre visszaszerezze, amit jogos tulajdonának tart.    

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.