Aktuális

Segítség, fehérneműs képet posztol magáról a lányom!

Bors

Létrehozva: 2016.03.30.

Rémisztő szembesülniük azzal a szülőknek, ha látják, hogy tinédzserkorú szemük fénye egy szál melltartóban, fürdőruhában vagy túl szexi topban mutogatja magát valamelyik közösségi oldalon.

A gyerekek többsége nincs tisztában az­zal, hogy a digitális világban mindennek nyoma van, és a pedofilok nagy része is ott találja meg későbbi áldozatait. Ahogy azt sem mérik fel, ha az online világban rászállnak, akkor azt szülői segítség nélkül nem tudják feldolgozni. Anyának és apának ezért mindig érdemes minél több energiát fektetnie a gyermek internetes kalandozásaiba.

– Meddig mehet el egy gyerek abban, hogy megmutassa magát az interneten? – kérdeztük Csehák Hajnalka pszichoanalitikust.

– Semeddig! – jött az egyértelmű válasz a szakembertől.

– Nem véletlen, hogy csak 18 évesen válik valaki nagykorúvá. Gyakran még ilyenkor sem, de ezelőtt biztosan nem alakul ki bennük az, hogy átlássák, mikor sodorják veszélybe magukat. Még nem tudatosul bennük, hogy a digitális lábnyomok bizony örökre megmaradnak, az internetről nem lehet törölni semmit, akár húsz év múlva is visszaélhetnek a képekkel, következményei lesznek – hívta fel a figyelmet Csehák. – A szülőknek bármi áron meg kell ezt akadályozniuk.

Persze ez a bármi áron jobb, ha inkább egy hatásos eszköz. A büntetés, megalázás, szidás, ijesztgetés semmiképpen nem az, mivel ezek csak dacot, ellenállást váltanak ki belőle.

– Sokkal hatásosabb, ha a következményeivel szembesítjük őket. Azt hiszik el 12-15 éves korukban, amit a saját szemükkel látnak, így inkább keressünk hasonló példákat, és mutassuk meg nekik, mivel járhat ez. Sajnos nem kell so­káig kutatnunk, gyorsan találunk akár hazai eseteket is, amikor emiatt valakit csúnyán meghur­coltak vagy még rosszabb helyzetbe került. Ha ezeket fotóval, leírásokkal bizonyítjuk számára, az hatásosabb eszköz annál, mint ha esetleg egy hónapra megvonnánk tőle a számítógép használatát. 

Rossz a tiltás, más eszközhöz kell nyúlni

Bár a Facebook nem engedi a 13 évesnél fiatalabb gyermek regisztrációját, egy felmérésből kiderült, hogy már a 8 évesek közel 10 százaléka rendelkezik profillal. Ahogy ugrunk egy évet, vagyis a 9, majd a 10 éveseknél majdnem megduplá­zódik a felhasználók száma.
A leg­több gyereknek ráadásul a szülő segít létrehozni a profilt, de onnantól már többet nem foglalkozik a dologgal, nem törődik gyermeke face­bookos tevé­keny­ségével. Minden más közösségi oldalon is ugyanez a helyzet tapasztalható.

Az online világban csemegéznek a pedofilok

A kiskorúak nagy százaléka természetesen nem gondol bele, hogy milyen következménye lehet egy-egy posztnak, va­gánynak, lazának akarnak tűnni, mert a többiek is ilyenek. Sokszor posztolnak olyan fényképet is, amelyen fehérneműben vagy bikiniben vannak, arról pedig sejtésük sincs, hogy a pedofilok legtöbbször a kö­zösségi oldalakról vadásszák le áldozataikat.
Egy amerikai felmérés szerint a Facebookon több millió gyereket zaklatnak, a szülő pedig nem azért tehetetlen, mert nincsenek eszközei, hanem mert nem is tud róla. A szakemberek szerint a legfontosabb az lenne, ha a gyerekek figyelmét felhívnák a szülők a veszélyekre, és elmagyaráznák nekik, milyen következményei lehetnek egy olyan fényképnek a világhálón, amelyen alig van rajtuk ruha. Ezért a számítógépet minden esetben olyan helyiségben kéne elhelyezni, hogy a szülő lássa, gyermekét felizgatja-e valami, amikor böngész vagy belép a közösségi oldalra. 

Beszélni, beszélni, beszélni!

A kiskamaszok nagy része dacol a szülői akarattal, és nem is képes felmérni a hosszú távú következményeit egy-egy posztnak, így érdemes mindenképpen beszélni velük erről. Az internetezéssel töltött idő, amelyet kapcsolattartásra és tanulásra is használhatnak a kicsik, elveszi az időt az alvástól és a testmozgástól. A szülőnek az online világban töltött időt ezért minden esetben szabályoznia, korlátoznia kell. Ráadásul ha azért engedte meg, mert gyermeke nehezen barátkozik, akkor különösen figyelnie kell, mivel a legtöbb ilyen gyermek depressziós lesz, ha az online világban sem találja meg a helyét.  

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek