Már több országban lehetősége van azoknak a nőknek fizetett szabadságra menniük, akik nagyon görcsölnek a menstruáció alatt.
Most egy brit cég – amelynek főnöke nő – vezette be ezt az extra szabadságot, mert nem bírta nézni, hogy sok kollégája szinte összerogy a fájdalomtól azokon a napokon. A cégnél egyébként 31 ember dolgozik, ebből 7 férfi. A cég vezetője szintén érintett, és amikor ő ment ezért szabadságra, megértéssel találkozott. Állítása szerint mindenki – férfiak és nők is – örömmel fogadták a kezdeményezését. Szerinte kiszámítható a kollégák távolmaradása, és a munkahelyi légkörre is pozitív hatással van az extra szabadság.
Japánban 1947-ben vezették be, ott leginkább azok a nők vették igénybe, akiknek a cégük nem tudott megfelelő higiéniai környezetet biztosítani, vagy a munkavállalónak nem volt lehetősége a mosdót akkor felkeresni, amikor szüksége volt rá – például buszvezető esetén. A japánok viszont a menstruációs szabadságot úgy vezették be, hogy minden cég maga dönthetett arról, hogy ez náluk havi hány napot jelentsen. A legtöbb esetben azonban nem vették ki az alkalmazottak, mert egyrészt az átlagéletkor folyamatosan emelkedett, másrészt a karrieristák nem akartak távol maradni minden hónapban fixen, mert azt gondolták, hátráltatja az előrébb jutásukat. Tajvanon évi 3 nap jár, Indonéziában 2, Oroszországban pedig nem vezették be, mert szexista kezdeményezésnek kiáltották ki az emberjogi képviselők.
Hátulütője a szakemberek szerint az, hogy sok esetben az együtt dolgozó nők menstruációja egymáshoz idomul, így egyszerre annyian is képesek hiányozni, hogy ellehetetleníti a cégek működését. Indonéziában pedig arra is volt példa, hogy a munkahelyről hiányzó nők együtt plázáztak, nem pedig otthon melegítették a hasukat. A szakértők ugyanakkor hozzáteszik, nincs szükség bizonyításra, hiszen a feljegyzésekből egyértelműen kiderül, mikor kell megjönnie a nônek.
Enyingi Rita:
– Az is megoldás, ha nem tennének akkora terhet a nők vállára. Az a baj, hogy annyira sok feladat jut mindenkire, hogy egy valakinek a kiesése a többieknek okozna problémát.
Kocsis Andrea:
– Ezt támogatnám. Egy-egy ilyen nap mindenkinek jó lenne. Szerintem a férfiak is jobban járnának. Kevesebb lenne a feszültség. Csak az a kérdés, hogyan lehetne ezt ellenőrizni?
Szőke Emese:
– Inkább a dolgozók kiválasztásánál kéne figyelembe venni, hogy okozhat-e ez problémát a munkakörében. A meghallgatásoknál ennél sokkal intimebb kérdéseket is feltesznek.