Aktuális

A hitelt is öröklik a rokonok?

Létrehozva: 2016.02.24.

Fiatalon és egészségesen nem foglalkozunk azzal, hogy egyszer meghalunk, és mi lesz az értékeinkkel. Pedig nem kéne engedni, hogy hátrahagyott szeretteink a gyász mellett esetleg még civakodjanak is a hagyatékon.

Nem szeretünk a végrendeletről beszélni, hiszen ez a halálhoz, a szerettünk elvesztéséhez kapcsolódik. Emiatt vannak, akik inkább a struccpolitikát követve azonnal belefojtják a szót abba a rokonba, aki felhozza a témát, hogy inkább ne beszéljenek erről, hiszen olyan távoli még a halál. Mások végighallgatják szerettük akaratát, de ha ez nincs hivatalos formába öntve, akkor nem biztos, hogy az meg is valósul. Dr. Kamarás Péter ügyvéd adott tanácsokat a végrendelettel kapcsolatban.

– Napjainkban már egyre több embernek jut eszébe, hogy végrendeletet írjon. Ez főként az ötven fölötti korosztályra jellemző – mondta dr. Kamarás Péter. – Ez ügyben sokan kérnek tanácsot ügyvédektől, de ez megírható magán­ úton is. Ez csak akkor lesz szabályos, ha betartják az alaki és tartalmi követelményeket.

Egyedül is megírhatja, ha…

Ügyvéd és tanúk nélkül, magán úton akkor szabályos a végrendelet, ha az elejétől a végéig kézzel van írva. Ki kell belőle derülnie, hogy ki a végrendelkező személy, miről és kinek a részére rendelkezik és nagyon fontos, hogy a végrendelet készítésének a pontos időpontja is rajta legyen, valamint hogy alakilag is megfeleljen – tanácsolta dr. Kamarás. – Amennyiben nem kézzel, hanem számítógépen vagy írógépen készítik el, akkor szükséges hozzá két tanú. Ez a kedvezményezetteken, rokonokon kívül bárki lehet, például a szomszéd vagy a barátok.

A hitelt is öröklik a rokonok?

Sokan vannak, akik életük vé­géig sem tudják kifizetni a hiteleiket, adósságaikat. Mivel ezeket nem visszük magunkkal a sírba, valakinek ki kell fizetnie. De kinek?

– A tartozásért, így a hitelért csak az örökség erejéig felelős az örökös. Neki kell eldöntenie, hogy ezzel együtt is kell-e neki vagy inkább lemond róla. Ezt akkor tudja pontosan kiszámolni, ha már tudja az örökség értékét és az adósság összegét is.

Megtámadható a hivatalos irat

Előfordul, hogy valamelyik örökös kifogásolja a végrendeletet. Ilyenkor ezt meg lehet támadni a bíróságon. Ezt alaki és tartalmi okokra hivatkozva lehet megtenni adott határidőn belül. 

Hozzátartozót ki lehet tagadni az örökségből? 

Ismer a jog örökségből kizárást, de ennek szigorú feltételei vannak. Ezt kizárólag akkor lehet megtenni, ha súlyos jogsértés érte attól a családtagtól, súlyos bűncselekményt követett el ellene, például az életére tört, és erről jogerős bírósági ítélet is született.  

Ha nincs végrendelet

Egyenlő arányban oszlik el a vagyon a közeli hozzátartozók között, ha nincs végrendelet és a törvényes öröklés szabályai érvényesülnek. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek