Akár milliárdokat is bukhat a kormány azzal, hogy felmondta a szerződését a Telekommal. Százezer előfizetőt érinthet a történet, kérdés, ők megérzik-e a kabinet lépését. Ákos eközben továbbra is kiáll a véleménye mellett, a rajongói pedig őmellette.
Teljesen új szintre lépett az Ákos kijelentése körüli botrány, immár nem milliókról, hanem milliárdokról van szó, ami százezernyi, milliónyi embert érinthet. A magyar kormány ugyanis azt követően mondta fel a szerződéseit a Telekommal, hogy a német tulajdonú multi hasonlóan járt el Ákossal. Ez utóbbi nagyjából ötvenmillió forintról szólhatott, előbbi viszont néhány nullával megtoldhatja az összeget, s árthat a magyar– német kapcsolatoknak is.
Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter szerdán még csak utalt rá, hogy akár szerződést is bonthat a kormány a Telekommal, csütörtökön Kovács Zoltán kormányszóvivő ezt be is jelentette. Az első hírekre a Telekom részvényei zuhanni kezdtek, 1,3 százalékkal.
De mit is jelent ez a bejelentés? A minisztériumok és háttérintézményeik úgynevezett flottaszerződésben állnak különböző mobilcégekkel, elsősorban a Telekommal. Ennek keretében a kormányzati dolgozók – gyakran családtagjaik is – kedvezményes előfizetést kapnak, egymás közt például ingyen beszélhetnek. Ezeket a szerződéseket érinti a tegnapi bejelentés: korábbi sajtóhírek szerint százezernél is több kormányzati telekomos SIM-kártya van. Kérdés, hogy a német multi helyett mely céget preferálja a kormány, valamint hogy mi lesz a dolgozói csomagokkal, esetleg utána magasabb lesz-e a mobilszámlájuk?
Nos, a képet árnyalja, hogy miközben a kormány most nagy hévvel ment neki a Telekomnak, valójában a kormányzati mobilszerződéseket már tavaly a Vodafone-nak adták. Tehát elviekben már tavaly óta a piros mobilcég állhatna szerződésben a kormányzati hivatalokkal. Ez feltehetően csak azért nem történt meg, mert több hivatalnak is hosszú távú szerződése volt. Ennek fényében a kormány most csupán keménynek akart látszani, de valójában csak a már korábban meghozott döntését jelentette be újra.
Ezt támasztja alá, hogy a tegnapi kinyilatkoztatás csupán a kormányzati Telekom mobilinternet-előfizetésekre vonatkozik és – elviekben – nem érinti az állam és a német multi közti stratégia megállapodását. Ez közel háromszázmilliárd forintos fejlesztésekről szól.
– Szimbolikusnak nevezném a csütörtöki bejelentést: a kormány nem szeretné, ha a multik politizálnának, és az általuk nem kedvelt nyugati liberális értékeket képviselnék. Azt pedig majd meglátjuk, valójában milyen szerződéseket és milyen formában mondanak fel, mert ez nem a sarki büfé, ahova többé nem járunk hamburgerért – vélekedik Kiszelly Zoltán politológus. Belyó Pál közgazdász szerint is felülvizsgálja majd a kormány, hogy pontosan milyen szerződéseket milyen formában mond fel.
– Akár milliárdos kötbért, büntetést, vagy szerződésfelbontási díjat is fizethet a Telekomnak a kormány, vagyis mi – teszi hozzá a szakember.
Kitart rajongótábora Ákos mellett, szerdai koncertjén „Veled vagyunk” rigmust skandálva tudatták ezt a zenésszel.
– Sikerült beültetni a fejekbe, hogy én lenézem a nőket: négy nővel élek egy háztartásban, esélyem sincs rá – reagált a vádakra a színpadon Ákos.
Sajtófőnöke, Fiák Krisztina a Borsnak úgy fogalmazott, az ominózus mondatok ki lettek ragadva a szövegkörnyezetből.
– A botrány összeforrasztotta a rajongótábort – mondta. Ákos ellen egyébként a koncert idejére tiltakozó demonstrációt szerveztek.
"A nőknek nem az a dolguk, hogy ugyanannyi pénzt keressenek, mint a férfiak".
Ákos, 2015. december 13.
„Cégünk nem tartja összeegyeztethetőnek az előadóművész egy televíziós csatornán adott interjújában elhangzottak szellemiségét Csoportunk hitvallásával és értékrendjével.”
Magyar Telekom, 2015. december 16.
„Ez egy vélemény- és ízlésdiktatúra. Ha a kormánynak véletlenül nem tetszik a Telekom véleménye, akkor mi most felmondhatnánk a szerződésünket a Telekommal?"
Lázár János, kancelláriaminiszter 2015. december 16.
„A Telekom döntése után a kormány arra utasította az összes minisztériumot, hogy mondják fel meglévő telekomos előfizetői szerződéseiket”
Kovács Zoltán kormányszóvivő, 2015. december 17.