Aktuális

Hazánkra is hatással van a párizsi terrortámadás

Kovács Eszter, K. B.

Létrehozva: 2015.11.16.

Az elmúlt napok eseményei ránk is hatással vannak. Szakértőket kérdeztünk, hogyan dolgozhatjuk fel a minket érintő fájdalmat.

Mindenkit megérintettek a Franciaországban történtek, senki nem megy el mellette szó nélkül. Csehák Hajnalka pszichoanalitikust kérdeztük, mennyire befolyásolják félelem­érzetünket az események.

Milyen hatással van ránk lelkileg a terrortámadás?

Ez szinte mindenkire hat, sokakban erősödik a félelem. Ebben az is szerepet játszik, hogy az amerikai belbiztonsági miniszter fogalmazása szerint „puha célpontok”, vagyis a legvédtelenebb helyen lévő emberek ellen történt a támadás. A kulturális eseményen szórakozni kívánó vendégeket támadták meg. Ez azzal jár, hogy a terrortámadás a közösségi érzést is súlyosan megsebezte, hiszen ezek után sokan nem érzik majd magukat biztonságban ilyen helyeken.

Ez hazánkban is felerősíti a félelmet?

Gondolati szinten megjelenhet a félelem, de egy egészséges lelkületű ember, aki a híreket olvasva átlátja az eseményeket, és nem kezd el rettegni. A tragédia miatt a szorongás az erre egyébként is hajlamos személyekben erősödhet, illetve természetesen azokban, akik valamilyen módon érintettek az eseményben. Például jártak már az adott helye­ken, oda készültek vagy ismerősük, szerettük él, nyaral Franciaországban.

Mennyire van hatással ránk a közösségi gyász, és meddig tart ezt feldolgozni?

Szinte mindenkit megérint a veszteség érzése, még akkor is, ha nem ismerte az elhunytakat, de minél távolabbról érint ez valakit, annál rövidebb ideig van rá hatással. Azokban hagyhat mélyebb nyomot, akiknek a személyes éle­tében van még jelenleg is feldolgozatlan gyász egy szerette kapcsán, és azokban is, akik eleve szorongóbbak. Akik a mindennapokban is azzal az érzéssel élnek, hogy a világ a veszélyes hely, bennük ez az érzés még tovább erősödhet.

Végh József szerint hamar elterjedhet a pánikhangulat. Az ember mindig talál okot arra, hogy féljen, főleg a terrortámadások hallatán, pedig a szakértő szerint nekünk felesleges.

– Hogy van-e okunk jobban félni, mint eddig? Úgy gondolom, nincs – mondta Végh József kriminálpszichológus. – De a pánikhangulat hamar elterjedhet, ugyanis vannak szorongó típusú emberek, akik reakciókat válthatnak ki azokból, akik valójában nem is hajlamosak a pánikra. Pedig a félelem káros, mert mint a pozitív jóslatok, beteljesítik önmagukat. De van megoldás az elkerülésére – fejtette ki. – Egy megbízható, hiteles forrásra van szükség a félelem elkerülésére, amely azonnal tájékoztat. Eb­-ből megtudható, van-e valóság­alapja a pániknak, vagy például csak egy petárda durrant – tet­te hozzá a szakember.
 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek