Az elmúlt napok eseményei ránk is hatással vannak. Szakértőket kérdeztünk, hogyan dolgozhatjuk fel a minket érintő fájdalmat.
Mindenkit megérintettek a Franciaországban történtek, senki nem megy el mellette szó nélkül. Csehák Hajnalka pszichoanalitikust kérdeztük, mennyire befolyásolják félelemérzetünket az események.
Milyen hatással van ránk lelkileg a terrortámadás?
Ez szinte mindenkire hat, sokakban erősödik a félelem. Ebben az is szerepet játszik, hogy az amerikai belbiztonsági miniszter fogalmazása szerint „puha célpontok”, vagyis a legvédtelenebb helyen lévő emberek ellen történt a támadás. A kulturális eseményen szórakozni kívánó vendégeket támadták meg. Ez azzal jár, hogy a terrortámadás a közösségi érzést is súlyosan megsebezte, hiszen ezek után sokan nem érzik majd magukat biztonságban ilyen helyeken.
Ez hazánkban is felerősíti a félelmet?
Gondolati szinten megjelenhet a félelem, de egy egészséges lelkületű ember, aki a híreket olvasva átlátja az eseményeket, és nem kezd el rettegni. A tragédia miatt a szorongás az erre egyébként is hajlamos személyekben erősödhet, illetve természetesen azokban, akik valamilyen módon érintettek az eseményben. Például jártak már az adott helyeken, oda készültek vagy ismerősük, szerettük él, nyaral Franciaországban.
Mennyire van hatással ránk a közösségi gyász, és meddig tart ezt feldolgozni?
Szinte mindenkit megérint a veszteség érzése, még akkor is, ha nem ismerte az elhunytakat, de minél távolabbról érint ez valakit, annál rövidebb ideig van rá hatással. Azokban hagyhat mélyebb nyomot, akiknek a személyes életében van még jelenleg is feldolgozatlan gyász egy szerette kapcsán, és azokban is, akik eleve szorongóbbak. Akik a mindennapokban is azzal az érzéssel élnek, hogy a világ a veszélyes hely, bennük ez az érzés még tovább erősödhet.
Végh József szerint hamar elterjedhet a pánikhangulat. Az ember mindig talál okot arra, hogy féljen, főleg a terrortámadások hallatán, pedig a szakértő szerint nekünk felesleges.
– Hogy van-e okunk jobban félni, mint eddig? Úgy gondolom, nincs – mondta Végh József kriminálpszichológus. – De a pánikhangulat hamar elterjedhet, ugyanis vannak szorongó típusú emberek, akik reakciókat válthatnak ki azokból, akik valójában nem is hajlamosak a pánikra. Pedig a félelem káros, mert mint a pozitív jóslatok, beteljesítik önmagukat. De van megoldás az elkerülésére – fejtette ki. – Egy megbízható, hiteles forrásra van szükség a félelem elkerülésére, amely azonnal tájékoztat. Eb-ből megtudható, van-e valóságalapja a pániknak, vagy például csak egy petárda durrant – tette hozzá a szakember.