Megbecsülni sem lehet, hány ember veszítheti el a fedelet a feje fölül szeptember 16-a után, amikor lejár a kilakoltatási moratórium, amelyet a devizahitelesek elszámoltatását szabályozó törvény írt elő azok védelmében, akik több mint 90 napja nem törlesztenek.
Galcsik Éva a Banki Hitel Károsultjainak Egyesületétől a VS.hu-nak azt mondta, azért nem lehet pontos számokat mondani, mert senki sem tudja, mennyien vitatták a banki elszámolást vagy kérték a végrehajtás felfüggesztését. A szakértő mindenesetre úgy látja, hogy ez az idő sok mindenre elég lehetett az adósoknak. Például, aki tudta, eladhatta az ingatlanát, vagy megegyezhetett a bankkal.
Június végén 182 ezer jelzáloghitelt nem törlesztettek már legalább 90 napja – derül ki a Magyar Nemzeti Bank 2015. második negyedévi adataiból, közülük több mint százezer adós csak a bankok jóindulatában bízhat.
A családok szeptember 1-jétől kérhetnek csődvédelmet, ami azt jelenti, hogy hiába mondta fel a jelzáloghitel-szerződést nemfizetés miatt a bank, az adóst nem lehet kilakoltatni. A törvény azonban a Banki Hitel Károsultjainak Egyesülete szerint nem a realitással számol. Galcsik Éva azt mondta, idealizált az a világ, amelyben mindenkinek van állása és fizetése. A valóság ezzel szemben az, hogy sokaknak nincs állandó jövedelmük, ők eleve be sem kerülhetnek ebbe a programba. De nincsenek sokkal jobb helyzetben azok sem, akik kapnak ugyan pénzt, de nincs bejelentett állásuk.
Rétvári Bence szerint az egész országból pár százan érdeklődtek eddig a magáncsőd iránt.