A mai napig nincs nyugalma a kolontáriaknak az iszaptározó miatt. Somodi Margitnak az átszakadt gát mellett lévő földjén nap mint nap sósavas vizet eresztenek át.
Rejtélyes teherautók jönnek-mennek Kolontáron a halált hozó iszaptározó szigorúan őrzött környékén. Csaknem öt évvel a katasztrófa után – amikor a községet Devecserrel együtt elmosta a vörös zagy – a helyiek ma is nyugtalanok.
Nap mint nap látják a hatalmas tartálykocsikat. Részben vizet, részben, mint beszélik, sósavat hoznak. 2010. október 4-e után azzal semlegesítették a mérgező iszapot.
– Ezt a településen mindenki így tudja. Hogy mi történik a gyárban, nem sejtjük, de ma is folyik valamilyen termelés – így a településen élő Somodi Margit.
Margitnak Kolontár végében, néhány száz méterre az átszakadt gáttól fekszik 1,2 hektáros földje. Ez a telek ma is nyögi a tragédia következményeit.
– Amíg az iszap tönkre nem tette, itt főleg gabona termett. A katasztrófa után a környéket megtisztították, magához is tért a föld, mert az élet nagyon hamar utat tör magának – mondja az 56 éves nő. De észrevette: ahányszor csak kimegy a földjére, egy hosszú szakaszon állandóan nedves.
– Ahol megszárad, fehér lesz a föld. Naponta több köbméter sósav mehet itt át – mutatja Margit a maró anyag vájta mély árkot. A telket ellepték a gyomnövények, amelyeknek a sósav kifejezetten kedvez. A fáknak azonban nem kegyelmezett.
– A telek szélére ültettem jó sokat, mára mind elhalt. Tíz évre elegendő tüzelőm veszett oda! – panaszkodik. Margit szerint mindez az ő engedélye nélkül zajlik.
A telkén átfolyó sósav a tisztítóüzembe fut, amit nem sokkal a tragédia után húztak fel. A tisztításról azonban senki nem egyeztetett a helyiekkel. Margit sokáig hadakozott a hivatalokkal, de mára beleunt ebbe.
– Nincs ügyvéd, aki szerint esélyünk lenne az állammal szemben – legyint.
– A tulajdonos földjét leginkább állami tulajdonú ingatlanok veszik körül, továbbá délről határolja egy magánszemély tulajdonában álló ingatlan. A szennyezéssel kapcsolatban társaságunknak nincs információja – tájékoztatta a Borsot a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő. Megkerestük a Mal Zrt.-t is, mit szólnak a panaszhoz. Választ azonban nem kaptunk.