Amikor Naomi Jacobs 2008. április 28-án a tükörbe nézett, nem ismert magára. A 39 éves édesanya épp egy szunyókálás után ébredt fel – azzal a totális meggyőződéssel, hogy 15 esztendős. De a saját fiatal arca helyett egy középkorú nőé nézett rá vissza a tükörből.
Kétségbeesett. „Mi a pokol történt velem? Hogyhogy felnőttem? Miért vagyok ilyen öreg?” – ilyen gondolatok kavarogtak benne, hiszen ő úgy volt vele, hogy 1992 van, és iskolába jár. Ami 1992 óta történt, arra nem emlékezett. Sem a World Trade Center elleni terrortámadásra, sem az okostelefonok kifejlődésére, sem a fia megszületésére. 17 év eseményei teljesen kitörlődtek az agyából.
– Fogalmam sem volt, milyen házban vagyok, azt gondoltam, csak álmodom az egészet – mesélte a sajtónak az angol nő, aki épp pszichológia-diplomájának megszerzése előtt állt, amikor úgynevezett disszociatív amnéziája lett. – Rettegve mászkáltam a lakásban, a szívem majd kiesett, a szám kiszáradt, reszkettem. A falon fényképeket láttam, amin idősebb magamat véltem felismerni egy fiatal fiúcskával. Azon morfondíroztam, hogy az öcsém lehet, mert annyira hasonlít rám.
A fia, Leo volt a képeken. Akkor sem emlékezett rá, amikor a gyereke élőben is előtte állt. De – mint mondta – erős szeretetet érzett iránta. Az is sokkolta a nőt, ahogy az élete alakult. 15 évesen ugyanis úgy képzelte, hogy újságíró lesz vagy színésznő, és majd körbeutazza a világot. 32 évesen hatalmas háza lesz, sikeres cége, szép autói, lovai.
Amikor az édesanya felkeresett egy orvost, az először nem hitt neki. Azt tanácsolta neki, hogy menjen haza, és igyon egy csésze teát. A nő teljesen padlón volt. A következő hetekben aztán Naomi a naplói segítségével, oldalról oldalra haladva lassan összerakosgatta, „megtanulta” az életét. Két hónap után pedig sikerült az áttörés, ami egy 1997-es számnak volt köszönhető: meghallotta a Remember Me-t (Emlékezz rám) a Blue Boy-tól.
– Flashback-em volt tőle. Néhány emléket ismét elő tudtam hívni a memóriámból – mondta. Több hónap elteltével végre beutalták egy pszichiátriai klinikára, de a diagnózist csak öt évvel később tudták felállítani az orvosai. Időközben meggyógyult, és könyvében, az Elfelejtett lány-ban élményeit is megírta.