Mindegy, hogy napi rendszerességgel főzünk ebédet, vagy a munkából hazaérve készítünk meleg vacsorát a családnak. Ha előre tervezünk, és számba vesszük, melyik nap mit szeretnénk tálalni, úgy sokkal könnyebb a vásárlás és a főzés is, nem beszélve a megspórolt időről.
Hozzávalók: 1 kisebb csirkemellfilé 2 sárgarépa 1 fehérrépa kis darab zeller 1 fej vöröshagyma 25 dkg fagyasztott zöldborsó 1,5 dl tejföl só bors olaj liszt szárított tárkony
A hagymát megpucoljuk, apróra vágjuk, és olajon üvegesre dinszteljük. Közben felkockázzuk a húst, a megtisztított répákat, zellert, és a hagymához tesszük. Sózzuk, borsozzuk, és fedő alatt pároljuk tovább. Bő negyed óra múlva a borsót és a teáskanálnyi tárkonyt is beletesszük, majd felöntjük vízzel, és fedő alatt a zöldségek puhulásáig főzzük.
A tejfölt elkeverjük egy evőkanálnyi liszttel, és a hőkiegyenlítés végett kevés forró lével. Hozzáadjuk a többi leveshez, még egyszer felforraljuk, és ha kell, utánaízesítünk. Fogyasztás előtt néhány csepp citromlével még pikánsabbá tehetjük.
Az alapanyagok négy személyre kb. 1200 forintba kerülnek.
Elmondhatatlan élmény, amikor saját készítésű, ropogós, illatos péksüteményt, esetünkben farsangi fánkot kínálunk a családnak, barátoknak. A kezdőknek is megéri belevágni, főleg, ha a makói Libor Mária bevált receptjeivel próbálkozhatnak. A profik pedig tudják, hogy az ország egyik legismertebb és legsikeresebb gasztrobloggere garantálja a sikert.
Hozzávalók: 60 dkg finomliszt 1 mk. só 5 dkg cukor 1 tk. fahéj 1 tojás 1 tojássárgája 15 dkg sült sütőtök 1 tk. vaníliakivonat 1 narancs héja fél citrom héja 1 dl frissen facsart narancslé kb. 1 dl langyos tej 3 dkg friss élesztő 7 dkg olvasztott vaj a sós karamellhez: 1 csésze cukor 8 dkg vaj 1 dl tejszín nagy csipet (vagy kettő) sóa hempergetéshez: fél csésze barna cukor vagy nádcukor 1 mk. fahéj a díszítéshez: 5 dkg étcsokoládé 1 ek. olaj
A langyos tejben elkeverünk 1 teáskanál cukrot, belemorzsoljuk az élesztőt, és félretesszük. Tálba szitáljuk a lisztet, elkeverjük a sóval, a fahéjjal és a maradék cukorral. A közepébe mélyedést készítünk, ide tesszük a tojást, a tojássárgáját, a sütőtökpürét, a vaníliakivonatot, a narancs és a citrom reszelt héját, valamint a frissen facsart narancs levét. Kézzel vagy géppel egy könnyű, de rugalmas tésztát dagasztunk. Ha a tésztánk lágy, kissé ragacsos, akkor dolgozzunk bele még kevés lisztet.
Amikor a tésztánk összeállt egy gombóccá, elkezdjük adagolni hozzá az olvasztott (de lehűtött) vajat. Két-három részletben adjuk a tésztához, mindig megvárva, amíg az előző adagot felveszi. Amikor a tésztánk szép fényes, rugalmas és sima felületű, kelesztőtálba tesszük, letakarjuk, és szobahőmérsékleten egy órán keresztül kelni hagyjuk. Amíg a tésztánk kel, elkészítjük a sós karamellát.
Egy mélyebb edénybe tesszük a cukrot, és lassú tűzön aranyszínűre olvasztjuk. Közben nem kevergetjük, csak az edényt mozgatjuk óvatosan. Amikor a cukor felolvadt, több részletben hozzáadjuk a kockára vágott vajat, és habverővel elkeverjük. Ha a cukor és a vaj összesimul, óvatosan hozzáöntjük a tejszínt, egy-két percig forrni hagyjuk, végül beletesszük a sót, és a kész karamellát hűvösre tesszük.
A megkelt tésztát finoman lisztezett felületre borítjuk, és kb. 40-45 grammos darabokra vágjuk. Egyesével pingponglabda méretű gombócokat sodrunk belőlük. A kis labdákat letakarjuk, és kb. 30 percig pihenni hagyjuk. A barna cukrot késes aprítóban vagy kávédarálóban kissé megdaráljuk, hogy finom, apró szemű cukrot kapjunk, elkeverjük a fahéjjal, és egy tálkába tesszük. Egy lábasban kb. 4 ujjnyi magasan olajat melegítünk. A közepesen forró olajba egyszerre annyi tésztát teszünk, amennyi kényelmesen elfér, és körben aranyszínűre sütjük.
Papírtörlőre szedjük, a felesleges olajat leitatjuk, majd a fahéjas cukorban megforgatjuk. A kisült fánkokat langyosra hűtjük. Egy vékony csővel ellátott habzsákba vagy műanyag flakonba töltjük a közben kihűlt és besűrűsödött karamellt, és a fánkok közepébe nyomunk belőle annyit, amennyit csak tudunk. A csokoládét vízgőz fölött megolvasztjuk, elkeverjük az olajjal, és a tálra rendezett fánkocskákat egy kanál végéről megcsorgatjuk vele.
Hozzávalók a tésztához: 50 dkg finomliszt 1 csomag sütőpor 16 dkg vaj vagy margarin 16 dkg kristálycukor 2 tojássárgája 5 evőkanál tej a krémhez: 2,5 dl tej 4 evőkanál liszt1 vaníliapuding 25 dkg cukor 1 citrom vagy narancs 8 evőkanál sárgabaracklekvár Átszitáljuk a lisztet, összekeverjük a sütőporral, majd elmorzsoljuk a vajjal. Ha fagyott a vaj, akkor nagylyukú reszelőn végigdörzsölve könnyíthetjük meg a dolgunkat.
Hozzáadjuk a cukrot, a két tojássárgáját, a kevés tejet, és finom tésztát készítünk, amit három részre osztunk. Ezeket vékony lappá nyújtjuk, és a gázsütő tepsijébe tett sütőpapírt fektetve 200 fokon világos színűre sütjük. A krémhez a tejjel összekavarjuk a lisztet, a cukor egy részét és a vaníliapudingot, és megfőzzük.
Mikor langyosra hűlt, belekeverjük a vajat és a maradék cukrot, belereszeljük a citrom (vagy a narancs) héját, belefacsarjuk az egész citrom (vagy a fél narancs) levét, majd robotgéppel krémmé dolgozzuk. Az első süteménylapra baracklekvárt kenünk, majd rátesszük a második lapot, amire rákenjük a krémet, végül erre helyezzük a harmadik lapot. Egy éjszakára puhulni tesszük a hűtőszekrénybe a süteményünket. Tálaláskor vékony szeletekre vágjuk, és porcukorral hintjük meg a szeletet.
Tasnádiéknál az unokák is imádják a családi ebédeket Csak lassú tűzön lehet tiszta húslevest főzni!
Az anyósától tanulta meg, leste el a konyhai trükköket és titkokat Tasnádiné Klárika. A nagyi az unokák, az anya a gyerekek, az anyós a menye és a fia kedvencét főzi. Ez a hagyomány a nagy családi ebédeket és vacsorákat kedvelő Tasnádiéknál.
– Sokat köszönhetek az anyósomnak! – kezdi ezzel a némelyek számára talán meghökkentő mondattal a konyhai titkaiba beavató szertartást olvasónk, Tasnádi Gyuláné. A mindig mosolygós Klárika szeretettel beszél férje édesanyjáról, mikor elárulja: 35 évig éltek egy háztartásban anyósával, aki remek háziasszonyként mindennap meleg étellel várta a munkából hazatérőket.
Vasárnaponként családi ebédeket rendeztek, a név- vagy születésnapokon és más ünnepeken pedig hatalmas vacsorával vendégelték meg a népes családot. – Eleinte csak kuktaként a keze alá dolgoztam, no és persze mosogattam. Így segítettem a finomabbnál finomabb ételek elkészítésében az anyósomnak – idézi fel Klárika.
A sertéshús áll az első helyen a Tasnádi család étlapján. De hogy miként lehet puha, mégis „szaftosan finom” például a tepsis hús? E titkot is az anyósától tanulta Klárika, majd örökítette lányára, illetve árulja el a mostanában már a főzésben is segédkező lányunokájának.
– A hús lesózásával és fűszerezésével kezdődik a pecsenyesütés – magyarázza. – Bátran használom a készen kapható fűszersóféléket is – ahhoz igazodva, hogy sertés- vagy csirkehús kerül majd az asztalra. Mert mindegy, milyen a hús, mi olajat és egy kevés vizet öntünk alá, megtűzdeljük fokhagymával, paradicsommal, zöldpaprikával és baconszeletekkel borítjuk, majd alufóliával is befedjük a tepsit.
Mikor beteszem a lernibe, 8-as fokozatra állítom a gombot a gáztűzhelyemen. Amint először megérzem a sülő hús illatát, onnantól leveszem 4-es fokozatra a lángot, és még 40 percig párolódik a hús és a zöldség. Aztán leveszem a tepsiről a fóliát, kezdődik a pirítás. Ha már szép piros a hús, lezárom a gázlángot, és további 10 percig a sütő melegében hagyom – nyel egy nagyot a finom ételre gondolva Klárika.
Krumpli vagy rizs, esetleg párolt káposzta. Ezek a leggyakoribb köretek a húsokhoz. Ám e téren is létezik a „Tasnádiné-féle specialitás”.
A kedvenc énekesnője
A Budapesti Operettszínház Liszt Ferenc-díjas érdemes művészének, Frankó Tündének nagy tisztelője Tasnádi Gyuláné Klárika. A kozmetikusnő a fodrász férjével együtt színházbusszal utazik vidéki nagyvárosi lakóhelyéről Budapestre igazi színházi élményt gyűjteni. Nemcsak az operettszínházban látta már, hanem a Szegedi Szabadtéri Játékok csillagboltozatos színpadán is megcsodálta karcsú alakját, a lírai szoprán szerepekben nyújtott alakítását.
A kozmetikusnő azt kérdezi, hogy a hangját óvva szereti-e a lágy tojást, illetve lányos alakját is őrizve milyen desszertet szeret és készít a családjának?
Énekesnő háziasszony-szerepben
– Imádom a lágy tojást! Szeretem a háromperces változatot, kevés sóval. Szeretem a cukorral kikevert tojsássárgáját is. Imádok nyalakodni, mikor süteményt kavarok – válaszolta Frankó Tünde, a Budapesti Operettszínház Liszt Ferenc-díjas művésze olvasónknak, Tasnádi Gyuláné Klárikának.
Vitaminokban gazdag a tojás, ezért fontos része Frankó Tünde étrendjének. Nem amiatt a „városi legenda” miatt kedveli a lágy tojást, mert a hangszálakat is lágyítja.
– Most éppen gyógyulok: eltört a lábam – árulja el a művésznő. – Két és fél hónapja igyekeztem kihúzni egy tiplit a falból. Sikerült, de nagyon rosszul estem le a létráról – fogalmaz. Férje, Kerényi Miklós Gábor és nagylányuk számára még így is szívesen főz vacsorát.
Ösztönösen, de gyerekkora óta az egészséges ételeket szereti. Például a zöldségeket inkább nyersen fogyasztja, még csak nem is párolja. – Leszokóban vagyok a húsról – mondja. Ha kivételt tesz, akkor marhahúst vagy csirkét eszik, ám szigorúan csak előadás előtt, és szénhidrát nélkül.
– A sütit nem tagadom meg magamtól, de a desszertet nem azonnal a fő fogás után, hanem jóval később kanalazom be. Kedvencem ugyanis a gesztenyepüré. A sütik közül pedig az egész család kedvence lett a Mimóza szelet, amit még Szegeden, a Leányvásár ünnepi előadásainak szünetében kóstoltam meg először.
A további tartalomból:
A nagyi konyhája: Csak lassú tűzön lehet tiszta húslevest főzni!
Szezonális kóstoló: Verhetetlen farsangi fánkok
Vacsoravendég: Sági Szilárd, a rutinos vendégváró Kilófaló kalóriák: Regeneráló heti étrend Édes rombolás: Búfelejtő édességek
Háziasszonyfurfang: Tervezzük meg a heti családi menüt!