Közel kétmillió forintot bukott Kaposi Gábor egy hamis kép vásárlásával, amit egy neves budapesti galéria aukcióján vásárolt. Míg az első fok neki adott igazat, a másodfokú bíróság teljesen ellenkező ítéletet hozott.
Százhatvanezer forintról indult a licit egy Bene Géza-festményért, amit egymillió-hatszázezer forintért ütött le az aukció vezetője. A műről nyolc év múlva kiderült: hamisítvány.
– A Konyhaasztal című képet 2004-ben aukción vásároltam. A festmény a katalógusban is szerepelt – mesélte a Borsnak Kaposi Gábor. – 2012 januárjában el akartam adni, de a vevő ragaszkodott hozzá, hogy a fes-tő életművének leg-jobb ismerője és monográfiaírója vizsgálja meg. Dr. Szeifert Judit megnézte, és azt mondta, a kép hamis.
– Stílusjegyeiben sem stimmelt, de az elnagyolt festésmód és a ceruzás szignó is gyanús volt, ami mélyen bekarcolódott a felületbe, és kopírozásnak tűnt – emlékezett a Nemzeti Galéria művészettörténésze.
A festményt visszavitték a galériába, de az árát nem kapták vissza. Ráadásul azt állították, hogy nem azt a képet hozták vissza, amit eladtak. A vevő polgári pert indított. A galéria ekkor már arra hivatkozott, hogy ők csak öt évig felelősek az eladott művekkel kapcsolatban.
– A törvény szerint ha megtévesztésben van valaki, akkor az „óra" a felismeréstől számítva ketyeg, márpedig álláspontunk szerint erről van szó. Amint tudomást szereztünk arról, hogy a kép hamis, azonnal jogi útra tereltük az ügyünket – állította dr. Bánáti Jenő, a műgyűjtő ügyvédje, aki szerint a pénz visszajár ügyfelének.
Első fokon a bíróság a vevőnek adott igazat, teljes kártérítést ítéltek meg. A másodfokú tárgyalásra tegnap került sor. A galéria ügyvédje védekezésében kifejtette, hogy amennyiben a bíróság a vevőnek ad igazat, az boríthatja a műkincspiacot, és nem kívánt folyamatot indíthat el.
Dr. Lugosi Erika bíró elutasította a vevő keresetét. Ítéletét azzal indokolta, hogy hivatkozási alapként kevés volt, hogy azért csak nyolc év múlva vizsgáltatták meg a kép eredetiségét, mert akkor akarták eladni, így a követelés elévült. Ezután Kaposi Gábor nemcsak a kép árát bukta, de még a közel háromszázezer forintos perköltséget is ki kell fizetnie.
– A Kúriához kell fordulnunk az igazunk elismertetéséért – mondta a Borsnak a vevő.