Aktuális

Devizahitel: buknak az adósok a váltáson

Bors

Létrehozva: 2014.11.11.

Forintosítják a devizahiteleket. A bankok jól járnak. De, hogy ügyfeleik is? Az még kérdéses. A hétfő délutáni helyzet szerint a forintra váltó adósok nagyot buknának. Kibúvó pedig alig lesz.

Mindenki a részletekre kíváncsi - tolmácsolta a Borsnak Lénárd Mariann a hozzájuk forduló ügyfelek véleményét. Lénárd a Banki Hitelkárosultak Egyesületének főtitkára. Szervezete a forintosításra több koncepciót dolgozott ki. Jóval kisebb svájci frank átváltást javasolták, ezt azonban az érintettek - kormány, bankok - lesöpörték az asztalról.

- Kevés a konkrétum, ezért nem tudunk még számításokat végezni - mondta a főtitkár.

A kormánynak jó, a pénzintézetnek jó

A kormány így vált: a frankhitelesek esetében 256,5 forintos, az euróhitelek esetében 308.97,0 forintos forintosítási árfolyamot szabott meg. A bankok számára ez jó hír. Őket a piacinál alacsonyabb forintosítási árfolyammal riogattak.

A döntés kormányzati szempontból ésszerű, nincs gazdasági növekedés ekkora hitelállománynál, ahol az adósok ki vannak szolgáltatva egy külföldi deviza árfolyamának.

Rengeteg a kérdőjel

De jó-e az adósoknak, ez a fő kérdés.

– A most megállapított árfolyamok sokkal nagyobbak, mint amin felvették az adósok a hiteleiket - mondta a Borsnak Gergely Péter, a bankRáció.hu hitelszakértője. - Az egyoldalú kamatemeléssel visszajáró 20-30 százalékos törlesztőrészlet csökkenést tehát nemcsak az árfolyamkülönbözet viheti el, hanem akár a forintosítás is. Hiszen ha a bankok visszaállítják a régi deviza kamatokat - amik nagyjából öt százaléknál voltak – akkor azok jóval kedvezőbbek, mint a mostani, hat-hét százalék körüli forinthitelek - elemzte a helyzetet a szakértő.

A kamat a lényeg

Mikor éri meg a forintosítás? Ha a forintkölcsön kamata kisebb lesz, mint a svájci franké. Egyelőre az biztos, hogy 3 évig nem emelheti a bank a forinthitel kamatát. A kamat mértéke lenne a mérvadó, de arról a még semmit sem tudni.

Viszont - jelen pillanatban úgy tűnik - nincs válaszút. A másik megoldás ugyanis az lenne, hogy az adós kockázatot vállal. Devizahitele fenn marad és vállalnia kell az árfolyam előre nem látható ingadozását. Ebből erős forint esetén hosszú távon jól is kijöhet. Gyenge forint esetén azonban tovább fog nőni fog a törlesztőrészlete. Ez az út azonban lezárult.

Mit tehetnek akkor hát az adósok? Egyelőre nem sokat. Várniuk kell, hogy kiderüljenek a részletek.

A többségnek nincs kibúvó

Hétfő délután érkezett a legújabb változtatás a törvénnyel kapcsolatban. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter felülbírálta korábbi szavait és azt közölte: csak egy nagyon szűk réteg élhet majd azzal a lehetőséggel, hogy nem forintosítja hitelét, a többségnek kötelező lesz. A kevesek valószínűleg azok lesznek, akiknek van deviza alapú jövedelmük. Ez a hiteleseknek csak a töredéke. A törvénytervezet csütörtökre készül el, pénteken nyújtják majd be a parlamentnek.  

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek