Aktuális

Tarlós István marad Budapest főpolgármestere

Bors/MTI

Létrehozva: 2014.10.12.

Tovább tudunk menni azon az úton, amelyet elkezdtünk, minden akadály ellenére - mondta Tarlós István, a Fidesz-KDNP újraválasztott főpolgármestere vasárnap este a kormánypártok eredményváróján, a budapesti Bálnánál.

A főpolgármester rövid beszédében azt ígérte, hogy a problémák megoldására helyezi majd a hangsúlyt.

"Nem lesz könnyű a munka, de mindig ott leszünk, számíthatnak ránk" - fogalmazott a Fidesz-KDNP jelöltjeként városvezetői címet szerzett politikus.

Tarlós István gratulált a pártszövetség színeiben nyertes kerületi polgármestereknek, és köszönetet mondott a "Jóistennek", néhai szüleinek, a feleségének, a miniszterelnöknek, a támogató pártoknak, a választóknak. Megint sikerült, együtt sikerült - fogalmazott Tarlós István. 

Korábban:

A választópolgárok vasárnap reggel 6 és este 7 óra között adhatták le szavazatukat. A 10 351 önkormányzati és 3189 nemzetiségi szavazókört már bezárták a szavazatszámláló bizottságok, és hozzákezdtek a voksok összeszámlálásához, szétválogatásához. 
    

A szavazatszámláló bizottságoknak először több adminisztratív feladatot el kell végezniük, mielőtt az urnákat felbonthatnák: összecsomagolják az elrontott és fel nem használt szavazólapokat, és jegyzőkönyvben rögzítik a szavazáson megjelentek számát. Csak ezek után bonthatják fel az urnákat.
   

A bizottságoknak ellenőrizniük kell, hogy az urnák sértetlenek-e, ha nem, akkor ezt rögzíteniük kell a rendkívüli események jegyzőkönyvében. (A bizottság dönt arról, hogy - az eset körülményeit is figyelembe véve - az urna sérülését figyelmen kívül hagyva belekeveri annak tartalmát a többi szavazólap közé, vagy a sérült urnát nem bontja fel.) 
    

A 10 351 önkormányzati szavazókörben először a mozgóurnát bontják fel, megkeresik benne az ellenőrző lapot, ha az nincs benne, az urnában lévő összes szavazólap érvénytelen. Ezután felbontják a szavazóhelyiségben használt urnákat, és azok tartalmát összekeverik a mozgóurnák tartalmával. Felbontják a borítékokat, kiveszik a szavazólapokat, és különválogatják a polgármesteri (Budapesten főpolgármesteri), képviselő-testületi és - a megyei jogú városok kivételével - a megyei közgyűlési szavazólapot. 
    

A bizottság választástípusonként és jelöltenként, valamint listánként külön-külön megszámlálja a szavazatokat, kötegeli őket, és a kötegre jelöltenként/listánként külön-külön ráírja az érvényes szavazatok számát. 
    

A bizottság külön csomagolja azokat a szavazólapokat, amelyeken nincs pecsét. A szavazólapok hátoldalára ráírják, hogy a bélyegzőlenyomat hiánya miatt érvénytelenek, majd kötegelik és a rendkívüli események jegyzőkönyvében rögzítik az ilyen szavazólapok számát, de ezt a szavazóköri jegyzőkönyvben nem kell feltüntetni.
    

Külön csoportba teszik a lebélyegzett, de érvénytelen szavazatokat (amelyeken egyetlen körben sincs, illetve - az egyéni listás választás kivételével - több körben van x vagy + jel, kiesett jelölt neve mellett szerepel a szavazat, vagy a választópolgár ceruzát használt). Érvényesnek fogadják el azt a szavazatot, amelyen egy körben van tollal írt x vagy + jel. 
    

A tízezernél kevesebb lakosú településeken egyéni listás választást tartottak, érvényesen szavazni annyi jelöltre lehetett, ahány tagja van a képviselő-testületnek.
    

A szavazatszámláló bizottság a szavazatokat minden esetben legalább kétszer számlálja meg. Az ismételt számlálást addig folytatja, amíg annak eredménye valamely megelőző számlálás eredményével azonos nem lesz. 
    

A szavazatszámláló bizottság jegyzőkönyvvezetője a szavazatok első összeszámlálásának eredményéről haladéktalanul adatlapot állít ki, és azonnal továbbítja a helyi választási irodához, az rögzíti őket az informatikai rendszerben. 
    

A szavazatszámláló bizottság a szavazatok megszámlálása után megállapítja a választás szavazóköri eredményét, a szavazatok összeszámlálásáról és a szavazóköri eredmény megállapításáról jegyzőkönyvet állít ki. 
    

Azt követően, hogy a szavazatszámláló bizottság már megállapította a szavazókörben a szavazás eredményét, a szavazatok újraszámlálására csak jogorvoslati eljárás keretében van lehetőség, és arra kizárólag a jogorvoslatot elbíráló szerv jogosult. A szavazatszámláló bizottság a jegyzőkönyveket, választási iratokat, nyomtatványokat és szavazólapokat - az urnával együtt - haladéktalanul a helyi választási irodához szállítja. 
    

A helyi választási bizottság várhatóan hétfőn a szavazóköri jegyzőkönyvek alapján összesíti a polgármester-választás, valamint a képviselő-választás (tízezernél kevesebb lakosú településeken az egyéni listát választás vagy a tízezernél több lakosú településeken az egyéni választókerületi választás) szavazóköri eredményeit, és megállapítja a választás eredményét. 
    

A tízezernél több lakosú településeken a helyi választási bizottság az egyéni választókerületi választás eredményéről kiállított, jogerős jegyzőkönyvek alapján megállapítja a kompenzációs listás választás eredményét. 
    

A megyei önkormányzati és főpolgármester-választás eredményéről kiállított szavazóköri jegyzőkönyv egy példányát a helyi választási iroda legkésőbb hétfőn 10 óráig eljuttatja a területi választási irodához. A területi választási bizottság pedig a szavazóköri jegyzőkönyvek alapján megállapítja a megyei önkormányzati választás eredményét, a Fővárosi Választási Bizottság pedig a főpolgármester-választás eredményét. 
    

A Fővárosi Választási Bizottság a fővárosi kerületek polgármester-választásának eredményéről kiállított jogerős jegyzőkönyvek alapján állapítja meg a fővárosi kompenzációs listás választás eredményét.

Elemzők: nem várható nagy meglepetés

A Kossuth Rádió által megkérdezett szakértők szerint nem várható nagy meglepetés az önkormányzati választáson. Fodor Csaba, a Nézőpont Intézet és Huber Szebasztián, a Forum Politicum szakértője a Kossuth Rádió önkormányzati választási műsorában vasárnap este, a szavazókörök bezárása után fejtette ki véleményét.

Fodor Csaba azt mondta: nagy meglepetésre nem érdemes számítani. A mozgósítás dinamikáját és a részvételi adatokat tekintve a 2010-es helyzethez hasonlit a mostani:  nagyjából minden térségben, minden megyében ugyanannyian mentek el szavazni. Hozzátette: a baloldal - miként tavasszal - most sem volt képes arra, hogy "téthelyzetté fűtse fel a kampányt". Ez főként azokban a budapesti kerületekben lehet majd érdekes, amelyek esélyesek lehettek a baloldal számára - tette hozzá.
    

Huber Szebasztián felidézte, hogy korábban a baloldal elemzői azt mondták: a baloldalnak a nagyobb részvétel kedvezhet, mert az mutatja a kormányváltó hangulatot. A szakértő hozzátette: azokban a kerületekben, ahol esélyesebbnek gondolta magát a baloldal, alacsonyabb volt a részvétel. Ezek alapján sem várható meglepetés az eredményben.
    

A Forum Politicum szakértője ugyanakkor megjegyezte, vannak olyan körzetek, amelyekre érdemes odafigyelni. Szerinte a legélesebb verseny Miskolcon várható, ahol a korábbi felmérések alapján fej-fej mellett halad a három polgármesterjelölt, Kriza Ákos, a Fidesz-KDNP, a több baloldali párt által támogatott Pásztor Albert, valamint
Jakab Péter, a Jobbik jelöltje. Érdekes lehet, hogy a Jobbiknak sikerül-e egy megyei jogú várost elhódítania - jegyezte meg Huber Szebasztián.
 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek