Elkészült a rangos The Economist gazdasági lap 2014-es toplistája a világ 140 legélhetőbb városáról. Az első öt helyen három kanadai metropolisz is szerepel. Budapest nem panaszkodhat.
A The Economist Intelligence Unit sokadik éve rendezi sorba élhetőség szempontjából a világ városait, s Budapest az elmúlt fél évtized során több helyet is előrelépett.
Például 2011-ben az 54., egy évvel később viszont már az 50. legélhetőbb városnak tartották az elemzők. A szakemberek egyébként az alábbi szempontok szerint osztályoztak: állandóság, egészségügy és oktatás színvonala, kulturális és környezeti tényezők, közlekedési lehetőségek.
Az idei lista csúcsán Melbourne áll, de az első tíz között több ausztrál és kanadai nagyváros (Vancouver, Toronto, Calgary) is szerepel. A sereghajtók között olyan, háború és terror sújtotta településeket találni, mint Algír vagy Lagosz.
Ráday Mihály városvédő azt mondja, nincs okunk szégyenkezni az 50. körüli hellyel. – Az elsônek kikiáltott Melbourne-ben már jártam, de eszembe nem jutna ott élni. Furcsa dolog ez az élhetőségi rangsor, hiszen ahhoz képest, hogy London a magyar fővárosnál hátrább helyezkedik el, sokan mennek oda Magyarországról. Ha egy városból elmenekülnek a fiatalok, az nem az élhetőség mellett szól… Persze van egy csodás folyónk, romantikus helyeink és panorámáink, különféle korú, stílusú és irányzatú épületek sokaságával. Igaz, ezek közül van, amelyik jobban tűri, hogy sorsára hagyták, más kevésbé. Vagy ott a 4-es metró, ami jót tett a városnak, de még jobb lenne, ha az eredeti elképzelésnek megfelelően meghosszabbíthatnák Gazdagrétről Újpalotáig. Összességében azonban azt mondhatom, nálam élhetőség tekintetében mégis első helyen Budapest áll – fogalmaz Ráday Mihály.
Zubreczki Dávid, az Urbanista blog alapítója nem csodálja, hogy javult Budapest élhetőségi mutatója. – Számos régi terv és fejlesztés ért be. A 4-es metró ugyan a gyakorlati élhetőséghez nem sokat tesz, ugyanakkor minden egyes megállója élvezeti értéket jelent – mondja Zubreczki, aki szerint a pozitív változáshoz az időközben itt felnőtt új generáció is nagyban hozzájárul. – Ők már sokkal igényesebbek és nyitottabbak a világra. Nekik köszönhetően lett Budapesten is gasztroforradalom. Kezd végéhez érni az olcsó gagyi diadala. Összegezve: jó az irány.