Aktuális

Súlyos gondokat örökölt Fülöp király

T. R.

Létrehozva: 2014.06.20.

Az egykor oly fess I. János Károly átadta a trónját fiának, akit csütörtökön VI. Fülöp néven koronáztak királlyá. Spanyolország új uralkodójára sok feladat vár: nagy a munkanélküliség, gyakori a lázongás.

I. János Károly Európa egyik legelegánsabb királya volt, de mindez már a múlté. A 76 éves uralkodó egész­sége megromlott, ezért június másodikán lemondott a trónról és átadta fiának. Szerdán kezdődött el a koronázási ceremónia, a királyi palotában János Károly ekkor kötötte fia derekára azt a vörös selyem­övet, ami a spanyol haderő első emberének jár. Miután a parlament megszavazta az új örökösödési törvényt, szerdán éjféltől VI. Fülöp vette át a hatalmat.

A koronázás csütörtökön a parlamentben folytatódott, ahol százhatvan vendég jelenlétében iktatták be az új királyt és királynőt. Utóbbi nem más, mint Fülöp felesége, két lányának édesanyja, az egykori tévériporter, Letizia.

I. János Károly Európa egyik népszerű uralkodója volt, amit elsősorban annak köszönhet, hogy ugyan Franco befolyása alatt nevelkedett, mégis miután a tábornok 1975-ben meghalt, és János Károly vette át a hatalmat, jó irányba terelte országát. Krízishelyzetekben jól reagált, az 1981-es puccskísérletet is fél nap alatt leverte.

Ténykedését persze titkok, botrányok is övezték: testvére máig tisztázatlan körülmények között halt meg a család birtokán, amikor még kamaszok voltak, nőügyeiről gyakran pletykáltak. Corinna zu Sayn-Wittgenstein német üzletasszonyhoz fűződő viszonya kap­ta a legnagyobb visszhangot, merthogy milliókat költött a nőre. Lánya, Krisztina hercegnő és exsportoló férje, Inaki Urdangarin adócsalási ügybe keveredett, két éve pedig hatalmas botrány kerekedett abból, hogy miközben országa nélkülöz, ő afrikai elefántvadászaton múlatja az időt.

Fülöpnek is a gazdasági gondok kezelése lesz a legnehezebb feladata, az országban óriási méreteket ölt a munkanélküliség, az Európai Unióba özönlő bevándorlók fele Spanyolországot választja. Ha ez még nem lenne elég, a tizenhét tartományból több teljes függetlenséget akar. VI. Fülöpre és Letizia királynőre tehát nehéz évek várnak, most kiderül, hogy az állítólag válságban lévő házasságuk kibírja-e a királyi teendőkkel járó kihívásokat.

 

›› Azt tudta...

…I. János Károlyról, hogy

egyenes ági leszármazottja Viktória brit királynőnek, XIV. Lajos francia királynak és V. Károly német-római császárnak?
nagyapja, XIII. Alfonz óriási nőcsábász hírében állt, feleségétől hét, három szeretőjétől összesen négy gyermeke született? A magyar humorista, Markos József tőle kölcsönözte az Alfonzó művésznevet.
folyékonyan beszél spanyolul, angolul, franciául, ola­szul, portugálul és katalánul?
felesége, Zsófia dán és görög hercegnő volt, mielőtt összeházasodtak?
Franco tábornok azért őt jelölte ki utódjának, mert az igazi trónörököst, János Károly apját, János infánst túl liberálisnak tartotta?

…VI. Fülöpről, hogy

apjához, anyjához, nővéréhez és nagybátyjához hasonlóan olimpiai résztvevő volt vitorlázásban?
Kanadában és az Egyesült Államokban tanult?
spanyolul, katalánul, franciául, angolul és görögül beszél?
botrányt kavart korábbi kapcsolata Isabel Sartoriusszal, akinek anyja kokainügybe keveredett, továbbá Eva Sannum norvég modellel, aki fehérneműket reklámozott?
felesége, Letizia Ortiz elvált volt, de elfogadták a spanyolok? 2004-es esküvőjüket 25 millióan nézték a tévében.
azért választotta ezt a nevet, mert a Bourbon-ház – ahonnan ő is származik – első spanyol uralkodója V. Fülöp volt?

›› 90 milliót keresett az uralkodó

Felmérések szerint a spanyol lakosság több mint 60 százaléka akarta, hogy a király mondjon le, és már csak kevesebb mint a fele támogatja az alkotmányos monarchiát. Ezzel is magyarázható a váltás, no és az, hogy év elején nyilvánosságra hozták a királyi család fizetését. A botrányba keveredett családtagok – például Krisztina – nem kapnak semmit, a király kilencvenmillió forintnyi összeget tehetett zsebre évente, Fülöp ennek a felét kapta, Zsófia királynő húsz-, Letizia pedig tizenötmilliót. Az összegek természetesen a helycsere értelmében változnak.

 

Két monarchiát irányít nő

Európában jelenleg hét országban uralkodik király, illetve királynő. A korelnök és egyben rangidős II. Erzsébet angol királynő már hatvankét éve ül a trónon. Beatrix holland uralkodó tavalyi lemondása után Erzsébeten kívül csak Dániában viseli asszony a koronát. A belga és a holland király – hasonlóan a spanyol trónörököshöz – szülei lemondása után léphetett a trónra, mindketten az elmúlt esztendőben.

Egyesült Királyság: II. Erzsébet – 1952 óta
88 éves, három fia és egy lánya van. Édesapja, VI. György 1952-es halála (tüdő- és gégerákban hunyt el) után lépett trónra.

Dánia: II. Margit – 1972 óta
74 éves, két fiú édesanyja. Apja, IX. Frigyes halála után koronázták meg.

Svédország: XVI. Károly Gusztáv – 1973 óta
68 éves, két lánya és egy fia van. Mivel édesapja, a trónörökös Gusztáv Adolf fiatalon elhunyt (repülőbalesetben), ő nagyapját, VI. Gusztáv Adolfot követte annak halála után.

Norvégia: V. Harald – 1991 óta
77 éves, egy fiú- és egy lánygyermekkel ajándékozta meg a felesége. Édesapja, V. Olaf halálával örökölte meg a trónt.

Hollandia: Vilmos Sándor – 2013 óta
47 éves, három lánya van. Édesanyja, Beatrix királynő a 75. születésnapján lemondott a javára a trónról.

Belgium: Fülöp – 2013 óta
55 éves, két fiú és két lány apja. Édesapja, a koros és betegeskedő II. Albert lemondása után került a trónra tavaly.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek