Ha belátható időn belül nem mutat a magyar kormány érdeklődést a képre, akkor eladom a Golgotát – jelentette ki a Borsnak az Amerikában élő milliárdos műgyűjtő, Pákh Imre. Lapunknak családjáról és vagyonáról is beszélt.
A kormányzat eddig eredménytelen kísérleteket tett arra, hogy itthon tartsa a Munkácsy-trilógiát. A debreceni Déri Múzeumban kiállított három alkotás közül csupán az Ecce Homo van állami kézben. A Krisztus Pilátus előtt a kanadai Hamilton Galériáé, a Golgota az ön tulajdona. Meddig számíthatnak a türelmére?
Nézze, én is azt gondolom, hogy a Munkácsy-trilógiát egyben kell tartani, de szívbajos nem vagyok. Velem utoljára egy éve tárgyalt a kormány, miközben 2013-ban lejárt a letéti szerződés. Ha nem mutatnak érdeklődést a vételre, eladom a képet. Már most van egy komoly érdeklődő, aki szép öszszeget ajánl. Korlátlan időt nem hagyok.
Lehet, hogy a magyar kormány sokallja az árat. Miért nem enged belőle?
Az árat nem én és nem a kormány, hanem becsüsök szabják meg. A Golgotáért kapott pénzből újabb Munkácsy-festményeket vásárolnánk, amit bemutatnánk a magyaroknak. Számomra érthetetlen az is, hogy a kanadai Hamilton Galériával miért nem állapodott meg még a magyar kormány, amikor a Krisztus Pilátus előtt bérleti szerződése július 31-én lejár, és a kanadaiak többé nem hajlandóak letétbe adni.
Jól tudom, hogy közel ötven Munkácsy-képe van?
Így igaz. Azt tervezem, hogy ezeket egy tartós, 10-20 éves letéti szerződés keretében a Magyar Nemzeti Galériában mutatjuk be a látogatóknak.
Keveset hallani a munkájáról, a családjáról. Úgy tudom, egy orosz fotómodell a felesége. Vannak gyermekei?
Második feleségemmel és két gyermekemmel, a 14 éves Natália Erzsébettel és a 17 éves Sándorral élek. Korábbi cégeim többségét eladtam. Főleg befektetésekkel foglalkozom, és a családommal töltök több időt.
Mi jelenti önnek a luxust?
Ami számomra fontos, ami megtetszik, azt megveszem. Volt saját repülőgépem, és sorolhatnám. Most például a majdnem teljesen körpanorámás manhattani lakásomból beszélgetek önnel telefonon. Fiatalkoromban, amikor még nem voltam gazdag, bementem egy előkelő New York-i üzletbe, és felpróbáltam egy Armani zakót. Tetszett. Anélkül vettem meg, hogy megnéztem volna az árcédulát. Ekkor éreztem, hogy valami megváltozott. Ma már a lelki, erkölcsi értékek vonzanak.
Mennyire becsüli a vagyonát?
Nehéz kérdés…
Mondhatjuk, hogy jóval több mint százmilliárd forint?
Mondhatjuk. Egyébként szeretek utazni is. Előző kérdésére visszatérve: számomra az jelenti a luxust, ha olyan emberekkel tölthetem az időm, akiket kedvelek, akikkel jól érzem magam.