Rossz helyen volt, rossz időpontban – egyelőre hivatalosan ennyi tudható arról a magyar férfiről, akit Ukrajna keleti részén ejtettek foglyul orosz szakadárok. Kedden érkeztek a műveleti területre a Terrorelhárító Központ szakértői. Vezetőjük, Hajdu János nem akart jóslatokba bocsátkozni arra nézve, hogy mennyi időt vesz igénybe az akció.
A TEK négy-öt fős szakértői csapattal érkezett Ukrajnába. Csak a tárgyalásokon vesznek részt, fegyveres beavatkozást nem hajtanak végre. Kijevben landoltak, ahol ukrán összekötő állt a magyarok rendelkezésére. Nem csak ebből az ügyből kifolyólag: információink szerint ezt egy hivatalos, miniszteri megállapodás teszi kötelezővé az ukránok számára. Kijevből a magyarok az ukrán tisztekkel mentek az emberrablás helyszínére. A tárgyalást az ukránok folytatják.
Peches civil
Végh József kriminálpszichológus, korább túsztárgyaló már felállította a maga teóriáját arra, mi is történhetett:
– A magyar férfi foglyul ejtésével kapcsolatban azt tartom a legvalószínűbbnek, hogy egy forgalmi ellenőrzőpontnál szűrhették ki. A magyar útlevéllel rendelkező, magyar rendszámú autóval közlekedő, de kelet-ukrajnai cégnél dolgozó férfiről ugyanis könnyen azt gondolhatták, hogy esetleg kém –mondta Végh. – A kiszabadítási kísérlet vélhetően diplomáciai és rendőri úton kezdődik meg egyszerre.
Másokat is elkaptak
Dr. Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő szerint a mostani ukrajnai túszejtés esetére inkább belügyként kell tekinteni, semmint külpolitikai eseményre, ezért bővebben nem is kommentálta az ügyet.
–A Donyeck-vidékről lehet szó – vélte lapunk érdeklődésére az egyik kárpátaljai magyar cég szállítmányozási vezetője, aki szerint az orosz szakadárok Szlovjanszkban és Donyeck környékén hajtottak már végre hasonló akciókat. Hivatalos információ híján ő Donyeckre tippel, mert ott a legerősebbek és a legszervezettebbek az oroszokhoz hű szakadárok.
Nem kérnek váltságdíjat
Elmondása szerint eddig közúti ellenőrzéseken akadtak fenn a külföldiek, úgy gondolja, a magyar férfival is ez történhetett. A városokba vezető utakat páncélosok torlaszolják el, akik egymástól négy-öt méterre állnak és kis, szűk sávot hagynak csak a kocsiknak.
– Jártak már így oroszok, franciák, a magyar esetről azonban szinte semmit sem írtak az ukrán lapok. Többnyire ügynöknek nézik az idegeneket, kiszállítják őket autójukból, amit a parancsnokságra visznek. Úgy tudom, eddig mindenki sértetlenül került elő, és fizetni sem kellett értük. Az autót is visszakapták, legalábbis ezzel ellentétes hírek nem érkeztek felőlük – mondta a vállalkozó.
Tarjányi Péter biztonsági szakértő
1. Az első kérdés: történt-e tényleges emberrablás. Ezt már biztosan leellenőrizték.
2. Összeült egy válságstáb a TEK, a külügy, a belügy, és az Információs Hivatal szakértőiből.
3. Felvették a kapcsolatot az ukrán hivatalos szervekkel. Felkészült egy tárgyaló és koordinációs egység, amely Ukrajnába ment.
4. Elindultak Ukrajnába. A csoportnak nincs fegyvere, és nincs beavatkozási engedélye sem. Igyekeznek a helyszínen és Budapestről is rábírni a helyieket, hogy kiemelten kezeljék az ügyet.
5. Fontos, hogy minél hamarabb kapcsolatfelvétel történjen az emberrablókkal.
6. Ha ez összejön, az itthoniak és a kint lévő hazai csapat segítik a tárgyalást.
7. Megalkudni az emberrablókkal.
8. Kiszabadítani az elrabolt személyt vagy elérni, hogy szabadon engedjék.
Csecsenföld (1997) Dunajszky Gábort és társát, Oláh Istvánt 1997 októberében rabolták el a csecsenek. A két férfi egy nemzetközi segélyakció részeseként dolgozott Csecsenföldön, 275 napot töltött rabságban. Kovács László akkori külügyminiszter állította: nem fizettek értük váltságdíjat.
Szudán (2011) Papp István (képünkön) ENSZ-alkalmazott orvosként dolgozott a helyszínen, három hónapot raboskodott. Váltságdíjat kértek érte, a TEK állítja: nem fizettek.
Etiópia (2012) Merényletben halt meg a Szegedi Tudományegyetem két munkatársa, Fábián Tamás 53 esztendős geográfus és Szabad Gábor 39 éves kutatóorvos. Két magyart, két németet és egy osztrákot öltek meg fegyveresek. Egy magyar könnyebben megsérült, két németet és két etiópot elraboltak, két olasz elmenekült. A TEK felderítést, segítségnyújtást végzett.