Ha a rendőrség egy tényfeltáró jegyzőkönyvben elém teszi, hogy bérgyilkosság történt, elhiszem. Enélkül abszurdumnak és a feleségem bemocskolásának tartom a feltételezést is – jelentette ki Kardos Lajos, aki interjút adott a Borsnak.
Miért gondolja, hogy nem bérgyilkosság történt?
Meggyőződésem, hogy a bérgyilkosság indítéka Kriszti esetében csak szerelemféltés vagy anyagi ok lehetne. Biztos vagyok abban, hogy egyik sem igaz a feleségemre. Kíváncsi lennék, hogy egy volt rendőr miből következtethet arra, hogy bérgyilkosság történt. Csak akkor állíthatna ilyet, ha látta volna a titkos nyomozati anyagokat.
Ha az ön logikájából indulok ki, akkor elvileg addig, amíg a rendőrségnek nincs gyanúsítottja, önnek is ugyanolyan eséllyel kéne gondolnia a bérgyilkosság lehetőségére, mint bármi másra.
Én a feleségem minden percéről tudtam. Bármikor felhívhattam. Nem volt előttem titka. Kizárt, hogy hosszas előkészületek után valamilyen, az ő személyéhez, múltjához köthető okból végeztek volna ilyen brutálisan vele. Ha valaki ezt állítja, akkor Krisztit vagy akár engem, mint egy olyan embert, akire ezek után felbujtóként gondolhatnak, bemocskolnak.
Kifejtené, miért gondolja így?
Én a helyzetemnél fogva a nyomozás során felmerültem mint lehetséges gyanúsított. Mindent megtettem annak érdekében, hogy a rendőröket segítsem. Vállaltam a hazugságvizsgálatot is. Ennek ellenére a mai napig semmit nem tudok arról, hol tart a nyomozás, és ez mélyen sért engem. Nyilvánvaló: ha valaki azt mondja, bérgyilkosság történt, rám is gondolhatnak mint felbujtóra.
Ugyanakkor mindketten tudjuk, hogy van a múltjának egy olyan szelete, amelyről Hajdú Péter interjújában a Frizbiben és azóta sem akart beszélni. 18 éve önt is támadás érte, a mai napig lehetnek ellenségei.
Ennek nincs realitása. Ezt egyébként a rendőröktől tudom.
Abban azért egyetértünk, hogy minden jel szerint előre kitervelt gyilkosság történt? Az is erre utal, hogy – mint korábban nyilatkozott – két nappal a halálát megelőzően, mielőtt futni ment, levette az összes ékszerét a felesége. Mint mondta, évekig ez eszébe sem jutott.
Igen, valószínűleg napok óta figyelhették Krisztit. Ettől azonban akár egy lányrablásnak is indulhatott a megtámadása. Aki őt ismerte, tudja, hogy nagyon vehemens nő volt.
Valószínűnek tartom, hogy a heves védekezése okozhatta a halálát. Sőt még az is lehet, hogy nem akarták megölni, de ő akkora ellenállást tanúsított, hogy épp emiatt vették el az életét. Ha Kriszti ismerte volna az elkövetőt és főleg a megrendelőt, akkor a rendőrség négy hónap alatt biztos, hogy elfogta volna a tettest, és már csak az elkövető és a felbujtó közötti kapcsolatot kellene lenyomozniuk.
Kitart álláspontja mellett a szakértő
Kardosné Gyurik Krisztinát szeptember 25-én ölték meg Soroksáron. Futás közben támadták meg, a bicikliúttól néhány méterre találták meg a lemeztelenített holttestét. Mint szombaton megírtuk: úgy tudjuk, a rendőröknek konkrét elképzelésük van arról, ki ölte vagy ölette meg az asszonyt, ezért nem tűztek ki nyomravezetői díjat. Ekkor nyilatkozott Kátai Elek, az ORFK volt osztályvezetője is, aki azt mondta, alapos okkal feltételezi, Soroksáron bérgyilkosság történt. Kardosné minden valószínűség szerint ismerte a gyilkosokat, a megbízót és az elkövetőt is.
– Nem titkos információk, hanem a sajtóban, az interneten megjelent anyagok, és nem utolsósorban harmincéves gyilkossági rendőri szakmai tapasztalattal vontam le következtetéseimet. Ezeket a nyomozás érdekei miatt sem kívánom bővebben feltárni – nyilatkozta az interjúra reagálva Kátai Elek, aki kitart amellett, hogy feltételezése szerint bérgyilkosság történt. Hozzátette: ha csak egy mód van rá, a rendőrség arra törekszik, hogy ilyen esetben egy időben fogja el az összes gyanúsítottat. Így van ugyanis a legnagyobb esély a gyilkosság bizonyítására.