Emlékezetes látványt nyújthat az égbolton november második felében és december elején a Nap felé robogó ISON üstökös, amitől a tudósok azt remélik: többet megtudhatnak a földi élet keletkezéséről.
Új üstökös az ISON, csak egy éve, szeptember 12-én fedezte fel két csillagász Oroszországban. Nemsokára a Nap felé tartva robog el a Föld mellett.
November 28-án kerül hozzá legközelebb, 1,2 millió kilométerre. Elképzelhető, hogy darabjaira hullik vagy elpárolog, de az is, hogy fényesen világít, egyes feltételezések szerint teliholdként ragyoghat az égen. November második felében hajnalonként már szabad szemmel is látható lesz a tiszta égbolton, igaz, észlelését a Hold fénye nehezíti.
Ha túléli a Nap közelségét, december elején is érdemes kémlelni az eget. A Föld ugyanis január 14–15-én keresztezi majd az üstökös pályáját, ekkor jelentős meteorzápornak lehetünk tanúi.
A tudósok azt remélik, hogy az ISON vizsgálata közelebb viheti őket annak a megválaszolásához, miként került a Földre az élet kialakulását lehetővé tévő víz. Az üstökösök felének tömegét ugyanis víz teszi ki.