A kisfiú brutális megöléséért mindhárom vádlott tényleges életfogytiglant kapott. A felbujtó P. Erika az első nő Magyarországon, aki sosem szabadulhat. Felkacagott az ítélet hallatán Bogdán József, aki ahhoz is vette a bátorságot, hogy a társán gúnyolódjon, pedig örömre nem sok oka lehet: a többiekkel együtt holta napjáig börtönben marad.
Tényleges életfogytiglani fegyházbüntetésre ítélte tegnap a Kaposvári Törvényszék Szinte Bence gyilkosait. Így a magyar igazságszolgáltatás történetében P. Erika az első nő, aki sosem szabadulhat.
A tárgyalóterem megtelt, már negyedórával az ítélet kihirdetése előtt feszült csendben várt a hallgatóság.
Amint a bíró, dr. Vadócz Attila kimondta, hogy mindhárom vádlott bűnös, és soha többé nem jöhetnek ki a börtönből, Bence édesanyja zokogva borult párja, Szilárd vállára és hosszú percekig ölelték egymást.
Bence nevelőapja, Gyöngyi Sándor rezzenéstelen arccal, szótlanul ült a hátsó sorok egyikében. Az indoklás alatt Bence édesanyja többször felzokogott, amikor a bíró arról beszélt, hogyan temették el élve a kisfiát.
A bíró úgy fogalmazott: ez egy kivételes büntetés Magyarországon, nincsenek enyhító körülmények. Az ítész nem csak a törvényeknek, de saját lelkiismeretének is meg akart felelni a döntés meghozatalakor. Vadócz külön kitért arra: P. Erika felbujtó-szerepe ugyanolyan súlyos, mint a két tettesé, hiszen ha a nő nincs, nekik eszük ágában sem lett volna meggyilkolni a kisfiút.
Bogdán József előbb felnevetett az ítéleten, majd fennhangon bizonygatta, hogy semmi köze az ügyhöz. Kertész József a bíró beszéde alatt végig remegett, majd amikor felállították, egyszerűen összecsuklott, ki kellett vezetni a tárgyalóteremből tíz percre.
„Ő már halott” – vetette oda cinikusan Bogdán. P. Erika elcsukló hangon jelentette ki, hogy tudomásul vette a döntést. Ugyanakkor mindhárman felmentésért fellebbeztek.
Összesen kilencmillió forint bűnügyi költséget kell kifizetniük. Az édesanya tizenötmilliós nem vagyoni kártérítési igényét a bíróság egyéb törvényi útra utasította.
Nő eddig nem kapott tényleges életfogytot
A tegnapi ítéletig Magyarországon harmincnál is több bűnelkövető kapott jogerősen tényleges életfogytiglani büntetést, ők valamennyien férfiak.
– Nincs olyan jogszabály, amely a nők büntethetőségéből kizárná a tényleges életfogytig tartó börtönt – mondta lapunknak dr. Hegedűs László ügyvéd. – A kizárás csupán a húsz éven aluli elkövetőkre vonatkozik. Mindazonáltal való igaz, hogy hazánkban nőt még nem ítéltek tényleges életfogytiglanra - tette hozzá a jogász.
Az eddigi csúcstartó egyébként Sápi Erika volt, a jogerős ítélet szerint a 29 éves nő 35 év után bocsátható először feltételesen szabadlábra. A berettyóújfalui asszony három éve bestiális körülmények között végzett tőle válni akaró férjével: begyógyszerezte, megszúrta, majd elevenen elégette a férfit.
Szita Szilvia: hiába az ítélet, soha nem lesz megnyugvásom
Bence édesanyja zokogva hagyta el a tárgyalótermet, de a Borsnak elmondta véleményét.
Elégedett az ítélettel?
Örülök, hogy a gyilkosok tényleges életfogytiglant kaptak, és annak is, hogy ezentúl nem magánzárkában lesznek, hanem közösségben, ahol remélem, megkapják a magukét.
Hogyan tovább?
Soha nem lesz megnyugvásom, hiába ítélték el a tetteseket, attól még haza kell mennem és Bence nem lesz ott. Most tudatosult bennem, hogy ez tényleg megtörtént.
Hogy volt ereje végigülni az összes tárgyalást?
Borzasztó nehéz volt látni a kisfiam gyilkosait, hallgatni a hazugságaikat és azt a sok borzalmat, hogy milyen kegyetlenül vették el Bence életét.
Fel tudja dolgozni majd Bence halálát?
Mióta ez megtörtént, pszichiáterhez járok, nyugtatókat szedek és nem tudok aludni. Ha becsukom a szemem, mindig azt látom, ahogy Bencét kínozzák. Talán majd az idő hoz megnyugvást.