Űrhajóskiképzésen vett részt az Amerikai Űrkutatási Hivatalnál, a NASA-nál egy szentesi pedagógus. Csak az 51 éves Aranyi Lászlón áll, lesz-e folytatás.
Informatikát és angolt tanít a szentesi Deák Ferenc Általános Iskolában Aranyi László. A férfi hobbija az űrkutatás, ebben is igencsak sikeres.
– Ötéves lehettem, amikor elkezdett érdekelni a csillagos ég, azóta tart ez a szerelem – emlékezett vissza a Délmagyarországnak László. – A NASA-hoz pályázat révén jutottam ki, negyven tanár utazott ki Huntsville-be a világ minden részéről.
A tanár úr nem véletlenül utazhatott: szakírói tevékenysége – több száz csillagászati-űrhajózási újságcikk fűződik a nevéhez — előnyt jelentett.
– Egy hétig voltam kint. Felváltva követte egymást az elmélet és a gyakorlat: részt vettünk szimulációs gyakorlásokon, ugyanazokkal az eszközökkel, mint az űrhajósok, ezenkívül kipróbáltuk a centrifugát, a katapultot, a holdsétát, az űrsétát is, valamint gyakoroltuk a vízbe süllyedt űrkabinból való menekülést is – mesélte a tanár úr.
A folytatás most rajta áll, hiszen visszahívták a huntsville-i Űrközpontba a kiképzés folytatására. László egyelőre nemet mondott.
– De éppen ezekben a hónapokban toborozzák az első Mars-repülések résztvevőit, az első Mars-telepeseket – folytatta sokat sejtetően.
Csilla két hétig porkaját evett
Orgel Csilla, az ELTE geológus mesterszakának hallgatója nemrég egy nemzetközi Mars-projekt kutatócsoportjába nyert felvételt, ahol a hatfős csapat egyik geológusaként kéthetes expedíción vett részt február 23-tól március 9-ig. Űrruhában, marsi körülményeket szimulálva vizsgálta a kőzetfelépítéseket és a folyamatokat.
– A utahi sivatag egyes részein jól lehet a marsi körülményekre edzeni, ez egy igazi agyagos-homokos pusztaság. A lakóegységünk egy nyolc méter magas, kétszintes fülke volt. Por élelmiszert és konzerveket fogyasztottunk két héten át, ahogy az űrhajósok – emlékszik Csilla.
A szimuláción a kutatók szkafanderben dolgoztak.
– Meg kellett szokni a ruha súlyát, és olyan érzés volt, mintha egy karcos napszemüvegben dolgoznék – mondja a geológus. – Ha lenne rá lehetőségem, elutaznék a Marsra, hogy megvizsgáljam az ottani kőzeteket. Geológusként nagyon izgalmas feladat.
Ezek a szimulációk egyébként a jövő űrhajós kutatóit készítik fel.