A közösségi oldalak fiatal felhasználói szinte folyamatosan frissítik adatlapjukat. Ennek az az oka, hogy a gyakorta netező diákoknál akár depressziót is kiválthat, ha nem vagy csak kevesen kommentálják, lájkolják hozzászólásaikat.
Egy nemzetközi vizsgálat során megállapították, hogy azok a fiatalok, akik kiterjedt és aktív kapcsolatokkal bírnak az interneten, sokkal kevésbé érzik magukat magányosnak, elszigeteltnek, mint azok, akiknek kevesebb ismerősük van.
A középiskolás, illetve egyetemista korúakkal végzett kutatás minden bizonnyal hazánkban is hasonló eredményeket produkálna.
Emellett már csak azért sem tanácsos szó nélkül elmenni, mert Magyarországon is mintegy négymillió felhasználója van a legnagyobb közösségi oldalnak, míg világszerte egymilliárd. Ennek pedig már komoly társadalmi, illetve családi kapcsolatainkban bekövetkező „mellékhatásai” is lehetnek.
– Az okostelefonok rohamos terjedése teszi lehetővé, hogy a fiatalok akár egész nap fenn lehetnek a hálón. Erre néhány éve még nem volt mód. Tapasztalatból tudjuk, hogy szabadidejükben sokuk már ébredés után belép a közösségi oldalra, s lényegében elalvásig ki sem lép onnan – osztotta meg a Borssal tapasztalatait Nagy Melinda pedagógus, ifjúságvédelmi szakértő.
– Mindezen természetesen nem segít, hogy az iskolákban már régen nem lehet használni, sőt sok intézménybe be sem vihető a készülék. A jelenség veszélye ugyanakkor az, hogy a fiatalok a hálón való elmagányosodást ma már éppen úgy élik meg, mint annak idején a kiközösítést a grundon, a játszótéren.
Ez az oka annak, hogy folyamatosan frissítik, aktualizálják a profiljukat, hiszen az információhiánytól ugyanúgy rettegnek, mint attól, hogy róluk nem tudnak meg mindent a bejelölt ismerőseik. A háttérben tehát megfelelési kényszer dolgozik, amire ha elutasítás vagy közöny a válasz, az a mellőzöttség érzését váltja ki.