Napi 4,2 órát töltenek az internetezők közösségi oldalakon, a hazai felhasználók napi átlaga 2,8 óra. A szakember szerint ez az arány évről-évre nő.
Az átlagos internetfelhasználók ébrenlétük idejének egyhatodában közösségi oldalakon lógnak. Nemzetközi szinten 4,2 óra megy el azzal, hogy az emberek a virtuális térben leveleznek, skype-olnak, a facebookon tartják a kapcsolatot ismerőseikkel, vagy újakat keresnek.
A magyar közösségi médiahasználók ennél kevesebbet: napi 2,8 órát fordítanak erre. Világszerte ez az 50 évnél idősebbek átlaga, nálunk a 35 év alattiak cybertérben való „rajzása“ éri el a nemzetközi napi átlagidőt.
– A hazai felhasználóknál az idősebbek kevésbé rendelkeznek interneteléréssel, számítógéppel, okostelefonnal. De a fiatalabbak, akik ennél jobban hozzáférnek a közösségi oldalakhoz, elhivatottabbak a közösségi ismerkedésben még a nemzetközi átlagnál is – szögezi el László Miklós szociológus, internetkutató.
A képzőművészettel foglakozó Göncz Izabella 27 éves, az internet számára inspirációgyűjtést is jelenti, de a gép előtt eltöltött napi 4-5 órába a kapcsolattartás is belefér.
Huszonéves fiatalok szemléletével él a hatvan éves Muladi Katalin. – A belföldi barátokkal inkább levelezek, a közösségi oldalakon a Los Angelesben, Japánban és Svédországban élő ismerőseimet keresem – meséli.
A szakember is sok időt tölt ilyesfajta kommunikációval, de mint mondja ez többnyire nem a fő elfoglaltság. – Mivel számítógéppel dolgozom, a napom jelentős részét monitor előtt töltöm. Ilyenkor munka közben is nyitva vannak a kommunikációt szolgáló alkalmazások, de csak akkor használom őket, ha megekeresnek ezeken keresztül – magyarázza Máté István igazságügyi informatikai szakértő.
– Sokszor 4-5 órát ülök gép előtt. Így tanulok, de gyakran akár öt oldal is nyitva áll párhuzamosan. A facebook – persze – mindig él– állítja a 23 éves Frenreisz Gábor.