Hiába volt tegnap a nemzetközi férfinap, nem sokan köszöntötték a pasikat. Pedig a szakember szerint csak reklám kérdése, hogy ez az ünnepnap is bekerüljön a hazai köztudatba.
A tévhitekkel ellentétben a nemzetközi férfinapot nem május 19-én, a beszédes hangzású Ivó napon, hanem november 19-én ünneplik. A világon több helyütt már tizenhárom éve tartják ezt, nálunk azonban csak kevesen hallottak a hím nem ünnepéről, amelyet elsőként Trinidad és Tobagban vezettek be.
November 19-ét a férfiak egészségvédelmének szánták, de ahogy egyre több állam – Jamaica, Ausztrália, az USA, Új-Zéland, Pakisztán, Haiti, valamint Szingapúr, Málta, Dél-Afrika, Kína és az Egyesült Királyság is – csatlakozott a kezdeményezéshez, a nap üzenete átalakult. Ma már a férfiak elleni diszkrimináció elítéléséről szól.
– A hazai szokásokban azért nem kap ez nagy hangsúlyt, mert ez az elismerés korábban mindennap megillette a férfiakat – magyarázza dr. Tátrai Zsuzsanna néprajztudós. – Mára a szerepek átalakultak, a férfi sokszor elveszíti a „család gerince” szerepét, így akár szükség is lehet ilyen ünnepre – szögezi le az etnográfus, aki szerint csak azon múlik a férfinap népszerűsége, hogy valamely nagy cég nem lát-e benne üzletet.
– A hazai kultúrkörbe könnyen beépülnek ünnepek, ma már a fiatalok számára természetes a Halloween, vagy a Valentin-nap.
– Nagyon örülök az időpont kiválasztásának – vágta rá kérdésünkre válaszolva Koós János, aki már évtizedek óta követelte dalában a „Férjek egyenjogúságát”. – A november 19. tökéletes, mivel én 20-án ünneplem a születésnapomat, és hát kell egy férfi példakép – mosolygott a művész, aki 75. születésnapja előtt sem hagyta ki, hogy froclizza barátját és pályatársát. – Az Aradszky véleményét ne kérjék ez ügyben, nem érintett férfinap témában…